JAV seka EU pavyzdžiu ir blokuoja „Huawei“, „ZTE“ ir kitus gamintojus dėl galimos rizikos šalies gyventojų saugumui
Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinė ryšių komisija (FCC) oficialiai paskelbė, kad nebeleis naudoti „Huawei“, „ZTE“, „Hytera“, „Hikvision“ ir „Dahua“ elektroninės įrangos, nes jos kelia galimą grėsmę nacionaliniam saugumui[1].
Visos šios Kinijos telekomunikacijų ir vaizdo stebėjimo bendrovės jau anksčiau buvo įtrauktos į sąrašą įmonių, kuriame nurodomi įvairūs jų gaminami įrenginiai, kurių naudojimas nėra priimtinas saugumo sumetimais. Praeitą savaitę išleistame įsakyme, kurį tvirtina FCC pirmininkė Jessica Rosenworcel teigiama:
„FCC yra įsipareigojusi saugoti mūsų nacionalinį saugumą užtikrindama, kad nebūtų leidžiama naudotis nepatikima ryšių įranga mūsų teritorijoje. Ir mes tęsiame šį darbą. Šios naujos taisyklės yra svarbi mūsų vykdomų veiksmų, kuriais siekiama apsaugoti Amerikos žmones nuo nacionaliniam saugumui kylančių grėsmių, susijusių su telekomunikacijomis, dalis.”
Remiantis draudimu, įmonės privalo dokumentais pagrįsti apsaugos priemones, kurias taiko parduodamos savo įrenginius, skirtus vyriausybiniam naudojimui ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektų stebėjimui.
JAV tęsia technologijų eksporto kontrolę įmonėms, kurios remia Kiniją
Papildomi apribojimai taikomi po to, kai 2018 m. Kongresas priėmė sprendimą, kad JAV federalinės agentūros turėtų nutraukti penkių Kinijos įmonių įrangos pirkimą.
Šis sąrašo papildymas įvyko praėjus daugiau nei dviem mėnesiams po to, kai į sąrašą buvo įtrauktos bendrovės „Pacific Network Corp“, „China Unicom (Americas)“. Tai yra būdas užkirsti kelią Kinijos valdžios institucijoms ir jų įtakai JAV[2].
FCC komisaras Brendanas Carras socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad tai buvo pirmas kartas reguliavimo institucijos istorijoje, kai vadovai balsavo už naujos įrangos uždraudimą nacionalinio saugumo sumetimais, ir pavadino tai precedento neturinčiu žingsniu. Šiam sprendimui pritarė tiek demokratai tiek respublikonai.
Dėl šio įsakymo negali būti patvirtinta jokia nauja šių gamintojų įranga, nebent jos užtikrins FCC, kad jų įranga nebus naudojama visuomenės saugumui, vyriausybinių objektų apsaugai ir kitais nacionalinio saugumo tikslais. Jis pridūrė, kad įsakyme numatyta teisė atšaukti esamus leidimus penkių įmonių technologijoms.
Praėjusį mėnesį B. Carras sakė, kad Kinijos socialinės žiniasklaidos milžinė „TikTok“ turėtų būti uždrausta JAV, vėlgi remdamasis duomenų srautais keliaujančiais į Kiniją, kurie gali kelti pavojų nacionaliniam saugumui. Informacija susijusi su nacionaliniu saugumu, gyventojais, šalies paslaptimis gali padėti Kinijai žvalgybiniuose procesuose[3].
JAV ne pirmoji imasi blokuoti Kinijos technologijų eksportą
Praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos vyriausybė nurodė savo ministerijoms nebeįrenginėti Kinijoje pagamintų saugumo kamerų svarbiuose pastatuose, nurodydama galimą pavojų saugumui[4].
„Hikvision“ ir „Dahua“ įranga neturėtų būti įrenginėjama prie visuomeninių įstaigų ir ypač vyriausybės departamentų pagrindinių pastatų.
Vyriausybės kanceliarijos ministras Oliveris Dowdenas rašytiniame pareiškime parlamentui teigė, kad ministerijos turėtų apsvarstyti galimybę nedelsiant pakeisti šias kameras, o ne laukti jų atnaujinimo.
Liepos mėnesį saugumo ir privatumo grupė „Big Brother Watch“ pareiškė, kad daugumą Didžiosios Britanijos vyriausybės naudojamų stebėjimo kamerų pagamino dvi Kinijos bendrovės minimos ir naujausiame JAV blokavimų sąraše.
Kinijos technologijų gamintojų problemos Lietuvoje
Lietuviai taip pat jau seniai kalba apie tai kad esą ir čia Kinijoje gaminami telefonai, kitos komunikacijos technologijos neturėtų būti naudojami[5]. Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ataskaitoje buvo kalbama apie išbandytus Kinijos gamintojų 5G mobiliuosius telefonus.
Joje teigiama, kad viename „Xiaomi“ telefone buvo įdiegtos cenzūros priemonės, o kitame „Huawei“ modelyje buvo saugumo spragų. Atstovai teigė, kad jokie duomenys, susiję su vartotojais, nėra siunčiami kitur ir neigė ryšių cenzūrą.
Tada pasauliui nuskambėjo Lietuvos rekomendacija – nepirkti naujų kiniškų telefonų ir kuo greičiau atsikratyti jau įsigytų.
Šie telefonai nėra parduodami laisvai daugelyje ES šalių. Kai kuriose jų jau išvis negalima rasti kiniškų telefonų prekyboje. Ne viena kompanija nutraukė bendradarbiavimą su „Huawei“ prekės ženklu ir naudotis įrenginiais tampa sunkiau, nes jie nepalaiko reikalingų ir populiarių programėlių.
Pasak kompanijos „Huawei“, ji atsižvelgia į šalių, kuriuose įrenginiai yra naudojami, įstatymus ir privatumo apsaugą bei saugumą internete laiko prioritetu[6]. Nors šios įmonės atstovai mūsų šalyje neigia visus jiems metamus kaltinimus dėl parduodamų įrenginių kibernetinio saugumo, nepaisant to, tokių įrenginių įsigijimo blokavimas ir toliau tęsiasi raginimais jų nepirkti.