Kinija sukūrė DI technologiją, kuri skaito mintis

Įdomybės, Šiandien, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Minčių skaitymas
Kinija gali pasitelkti minčių skaitymo technologiją. Uday Mittal/Unsplash nuotrauka

Kinų komunistų partija galės pasinaudoti mintis skaitančia programa

Komunistinė Kinija didina savo visuomenės persekiojimo bei stebėjimo mastus, pristatydama dirbtiniu intelektu (DI) paremtą technologiją, kurią pasitelkus, valdžia galėtų stebėti komunistų partijos pareigūnų ir narių mintis bei nustatyti galimo nelojalumo apraiškas.

Kinijos mokslininkai teigia sukūrę programinę įrangą, galinčią analizuoti veido išraiškas ir smegenų bangas bei taip stebėti, ar tiriamieji asmenys yra dėmesingi politinei informacijai ir naratyvui.

Pastaraisiais metais plataus masto sekimo ir stebėjimo priemonės Kinijoje taikomos vis dažniau. Naudojant asmeninius duomenis, žmogaus veiklos informaciją ar stebėjimo kamerų duomenis, kuriama socialinio kredito sistema, atpažinimo technologijos, taip pat DI prisidėjo prie drakoniškų pandeminių ribojimų įgyvendinimo.

Vis dėlto, pastaroji minčių skaitymo technologija didžiąją dalį visuomenės gali kaip reikiant išgąsdinti. Mokslininkai sako, kad DI pagalba sukurta technologija bus naudojama siekiant „stiprinti partinį pasitikėjimą ir ryžtą darbui“, bet ekspertai mano, kad taip bus tiesiog priimtina sekti ir klausytis įtartinus komunistų partijos narius, o ilgainiui technologija galėtų apimti ir piliečius, siekiant išsiaiškinti, kas nėra visiškai atsidavę valdančiosios partijos atžvilgiu.

DI technologija stebės smegenų veiklą ir veido išraiškas

Hefei nacionalinio mokslo centro ekspertai dar praėjusių metų liepos mėnesį pasidalino vaizdo įrašu, kuriame pristatė DI pagalba veikiančios technologijos bandymo rezultatus.
Tyrime dalyvauti mokslininkai pakvietė 43 komunistų partijos narius. Jie turėjo lankyti įvairius komunistų partijos seminarus, konferencijas bei susitikimus. Jų metu programinė įranga visuomet stebėjo asmenų reakciją į pateikiamą medžiagą. Mokslininkų teigimu, DI technologija gali analizuoti veido išraiškas, vertinti smegenų bangas, stebėti, ar tiriamieji iš tiesų dėmesingai klausosi informacijos, ar pritaria politiniam turiniui[1].

Tokia technologija neabejotinai gali pasitarnauti Kinijos prezidentui Xi Jinpingui, kuris, būdamas partijos generaliniu sekretoriumi, reikalauja absoliučios ištikimybės partijai bei skelbia, kad „politinis švietimas“ yra būtinas siekiant šio tikslo.

O apie gana analogišką mintis skaitančią technologiją Kinijoje kalbėta buvo dar 2019 m. Tuomet buvo teigiama, kad kuriami algoritmai gali būti naudojami įvertinant partijos narių mąstymo būklę ir siekiant užtikrinti, kad partinis turinys galėtų „patekti į partijos narių galvą ir širdį“.

Iš tiesų, komunistų partija Kinijoje jau yra įdiegusi indoktrinacijos programėlę, kurioje 96,77 mln. šalies partijos narių turi pasiekti būtinų kasdienių 40 taškų ribą skaitydami straipsnius, žiūrėdami trumpus propagandinius vaizdo įrašus ir atsakinėdami į klausimus apie partiją, jos veiklą, politiką, vadovus. Taip kasdien tenka perskaityti keturis straipsnius arba peržiūrėti tris devynių minučių trukmės vaizdo įrašus, atsakyti į tris klausimus[2].

Be to, šalies mokslininkai taip pat yra panaudoję smegenų bangų skaitymo technologiją, kad nustatytų, ar žmogus žiūri pornografiją, arba nustatytų, ar fabriko darbuotojas pavargo, o gal tiesiog tinginiauja. Hangdžou mieste vidurinės mokyklos klasėse įrengtos kameros, kurios kas 30 sekundžių apžiūri patalpą ir fiksuoja mokinių elgesį, pavyzdžiui, ar jie skaito, klausosi ar snaudžia.

DI
Kinija vis dažniau naudojasi dirbtinio intelekto technologijomis. DeepMind/Unsplash nuotrauka

Komunistinės Kinijos valdžia atidžiai seka piliečius

Tai, kad Kinijoje visuomenė yra nuolat stebima, nėra naujiena. Socialinio kredito politika, COVID-19 ribojimai ir kontrolė – prie šių dalykų patys kinai jau yra pripratę. Be to, dar 2021 m. Pekino vietos policijos biuras paskelbė iniciatyvą „Sharp Eyes“. Pradėjus šį projektą, apsaugos kameros automatiškai fiksuoja žmonių veidus ir suderina su informacija apie jų nuomos sutartis, įrašus ligoninėse, viešbučiuose ir mokyklose[3].

Projekto tikslas – sukurti sistemą, kuri būtų skirta užkirsti kelią nusikaltimams dar prieš jiems įvykstant. Tačiau iš tiesų, daroma viskas, kas tik įmanoma, kad apie piliečius būtų sukaupta kuo daugiau informacijos be pačių pavojingiausių žmogaus teisių pažeidimų ir masinio pasipriešinimo.

Kita vertus, pati kinų visuomenės kultūra ir net psichologija yra tai, kodėl komunistinei valdžiai metai iš metų pavyksta vykdyti tokio masto sekimą. Nuolankumas ir atsitraukimas nuo politikos yra tai, dėl ko net kai kuriose apklausose galima pastebėti ženklų, jog kinai gana palankiai vertina stebėjimo programas, manydami, kad laisvės aukojimas yra dėl jų pačių saugumo.

JAV gausiai remia Kinijos DI technologijų įmones

O tuo tarpu JAV, dažnai kritikuojanti komunistinės Kinijos politiką, pati gausiai remia šios šalies DI technologijų pramonę. Neseniai atskleista, kad JAV gamintojai „Intel“ ir „Qualcomm“ 2015-2021 m. laikotarpiu beveik penktadalį investicijų skyrė Kinijos dirbtinio intelekto įmonėms. Džoržtauno universiteto technologijų politikos grupės CSET ataskaitoje nurodyta ir tai, kad 167 JAV investuotojai sudarė net 401 sandorį su Kinija[4]. Iš viso, šie sandoriai sudarė net 40,2 mlrd. JAV dolerių investicijų.

Silicio slėnio bankas ir „Wanxiang American Healthcare investments group“ taip pat investavo į Kinijos dirbtinio intelekto įmones, o tarp didžiausių investicijų – „Goldman Sachs“ investicija į dirbtinio intelekto robotus gaminančią įmonę „1KMXC“.

Vis dėlto, ataskaita teigia, kad tik viena Kinijos dirbtinio intelekto bendrovė, gavusi JAV investuotojų finansavimą, kuria dirbtinio intelekto programas, skirtas karinėms ar viešojo saugumo reikmėms.

Netrukus tikimasi sulaukti Joe Bideno administracijos sprendimo dėl įsako apriboti JAV investicijas į pavojingas Kinijos technologijų pramonės šakas, kurios gali padėti didinti Pekino karinius pajėgumus.