Kiek mažiausiai reikia uždirbti norint gauti būsto paskolą Lietuvoje?

Finansai ir NT, LietuvaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu

Būsto įsigijimas su paskola daugeliui žmonių yra vienas svarbiausių finansinių sprendimų gyvenime. Tačiau vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų yra – kiek reikia uždirbti, kad bankas suteiktų paskolą? Atsižvelgiant į skirtingas būsto kainas didmiesčiuose ir bankų taikomus skolinimo principus, pateikiame pagrindinius skaičiavimus ir reikalavimus būsto paskolai gauti.

Remiantis nekilnojamojo turto skelbimų portalo Aruodas.lt duomenimis, vidutinė parduodamo vieno kambario buto kaina Vilniuje siekia apie 93 000 eurų, dviejų kambarių – 167 500 eurų, o trijų kambarių – 257 500 eurų.

Kaune būsto kainos yra kiek mažesnės: vieno kambario butas vidutiniškai kainuoja apie 63 700 eurų, dviejų kambarių – 123 200 eurų, o trijų – 168 300 eurų. Klaipėdoje panašios kainos: vieno kambario butas – apie 60 200 eurų, dviejų kambarių – 107 200 eurų, trijų – 156 500 eurų.

Atsižvelgdami į šias kainas, galima suprasti, kaip bankai vertina, ar asmens arba šeimos pajamos yra pakankamos, kad galėtų išsimokėti būsto paskolą per numatytą terminą.

Paskolai grąžinti gali būti skirta tik tam tikra dalis atlyginimo

„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius teigia, kad paskolos suteikimo sąlygos nepriklauso nuo miesto, kuriame perkamas turtas.

Tačiau vienas pagrindinių aspektų yra turto likvidumas – kuo jis mažesnis, tuo didesnio pradinio įnašo gali prireikti. Pavyzdžiui, senos statybos būstui gali reikėti kur kas daugiau nei 15 proc. pradinio įnašo, o naujos statybos, aukštos energetinės klasės būstui galima tikėtis net iki 85 proc. banko finansavimo.

Be to, pagal atsakingo skolinimo principus, asmuo ar šeima neturėtų skirti daugiau nei 40 proc. savo pajamų būsto paskolos įmokoms padengti. Taip pat yra atsižvelgiama į visus turimus įsipareigojimus finansų institucijoms. Tad nepaisant to, jog galbūt būsto paskolą norintis gauti asmuo ar šeima mano, kad gali paskolos mokėjimui skirti kur kas daugiau nei 40 proc. savo pajamų, bankai neatsižvelgia į tokias kalbas ir griežtai vertina tik pajamas bei turimus įsipareigojimus.

Kiek reikia uždirbti norint gauti būsto paskolą?

Atsižvelgiant į įprastas bankų sąlygas, pateikiame orientacinius minimalių pajamų reikalavimus skirtingoms būsto kainoms. Skaičiavimai atlikti darant prielaidą, kad klientas pats finansuoja 15 proc. pradinio įnašo, o paskolos trukmė – 30 metų.

„Swedbank“ skaičiavimais, norint gauti būsto paskolą, pajamos, atskaičius mokesčius, turi būti ne mažesnės nei 700 eurų per mėnesį, o paskolą imant su bendraskoliu – nuo 1100 eurų per mėnesį. Uždirbant mažiau, neišeis gauti net ir minimalią būsto paskolą.

Tiesa, būtina pabrėžti, jog faktas, ar bankai suteiks paskolą, priklauso ne tik nuo faktinių pajamų. Be gaunamų pajamų bankai taip pat vertina ir kitus aspektus:

  • turimus finansinius įsipareigojimus,
  • darbo stabilumą ir pajamų šaltinį,
  • kredito istoriją,
  • EURIBOR rodiklio įtaką paskolos palūkanoms,
  • turimo pradinio įnašo dydį.