Laukiantiems organų iš donorų gali atsirasti daugiau vilčių
Siekdami sumažinti organų trūkumą Jungtinėse Valstijose, mokslininkai keičia kiaulių kepenis, kad jos atrodytų ir veiktų kaip žmogaus kepenys. JAV organų transplantacijos laukiančiųjų sąraše yra daugiau kaip 105 000 žmonių[1]. Tūkstančiai jų mirs, kol ateis jų eilė transplantacijai. Tūkstančiai kitų net nebus įtraukti į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą.
Dideliame stiklainyje plūduriuojanti vaiduokliška forma dar prieš kelias valandas buvo tvirta rausvai ruda sveiko organo forma. Dabar ji pusiau permatoma, pro ją matosi balti vamzdeliai, panašūs į medžio šakas.
Tai kiaulės kepenys, kurios palaipsniui transformuojamos, kad atrodytų ir veiktų kaip žmogaus kepenys, o tai yra dalis mokslininkų ilgo siekio sumažinti transplantacijų trūkumą šalyje, kuriant pakaitinius organus bioinžinerijos būdu.
Mineapolio priemiesčio laboratorijos darbuotojai ištirpina kiaulės ląsteles, dėl kurių organas funkcionuoja, ir palieka vaiduokliškus pusiau permatomus pastolius, plaukiojančius dideliuose stiklainiuose. Kad metamorfozė būtų baigta, į šiuos kiautus jie įpila žmogaus ląstelių, paimtų iš dovanotų kepenų, kurios nebuvo transplantuotos.
Kiaulės kepenų pritaikymas žmonėms juda tolyn
Kaip jau minėta, pirmasis laboratorijos darbuotojų žingsnis – išplauti kiaulės ląsteles, dėl kurių organas atlieka savo darbą, o jo spalva pamažu blunka, nes ląstelės ištirpsta ir yra išplaunamos. Lieka tik guminiai pastoliai, korio struktūros kepenys, kurių kraujagyslės dabar tuščios[2].
Toliau žmogaus kepenų ląstelės, paimtos iš donorų organų, kurių negalima persodinti, bus supilamos būtent į šį paruoštą kiautą. Šios gyvosios ląstelės pateks į pastolių užkampius ir plyšius, kad vėl pradėtų veikti organas. Tai iš esmės yra organo atkūrimas. Žmogaus kūnas nebelaikys jo kiaulių organu.
Šis procesas dar yra labai eksperimentinis, tačiau bendrovė „Miromatrix“ planuoja pirmojo etapo bandymus su žmonėmis – eksperimentą ne paciento organizme, kurio metu bus tikrinama, kaip gerai bioinžinerinės kepenys gali filtruoti kraują. Tai, kaip sako įmonės generalinis direktorius Jeff Ross, gali pakeisti organų transpalntacijos ateitį:
„Mes iš esmės atauginame organą. Mūsų organizmas nebelaikys jo kiaulės organu.“
Bendrovė planuoja pirmuosius tokio pobūdžio bioinžinerinio organo bandymus su žmonėmis pradėti jau 2023 m. Pirmasis eksperimentas vyks ne paciento kūne, jei tam pritars Maisto ir vaistų administracijos komisija JAV.
Eksperimentai su žmonių organais juda link pilnos transplantacijos
Net jei Maisto ir vaistų administracija sutiks, pirmasis eksperimentas, kaip minima, bus atliekamas ne paciento kūne. Mokslininkai planuoja šalia ligonio lovos patalpinti eksperimentines kiaulės kepenis, kurios laikinai filtruotų kraują žmogaus, kurio nuosavos kepenys staiga sugedo.
Visa tai skamba kaip mokslinė fantastika, bet nuo kažko reikia pradėti, kaip tiegia gydytojai.
Transplantacijai vadovausiantis daktaras Sanderis Flormanas, iš Niujorko ligoninės, tikisi sėkmės. Jis mano, kad šis eksperimentas yra tikriausiai artimesnė ateitis nei ksenotransplantacija arba tiesioginis gyvūnų organų implantavimas žmonėms.
Jei ši naujoviška kepenų pagalba pasiteisins, tai bus labai svarbus žingsnis siekiant galiausiai bandyti persodinti bioinžineriniu būdu sukurtą organą.
Genetiškai modifikuotas kiaulės inkstas jau buvo persodintas žmogui
2021 metais Niujorko universiteto gydytojai pirmą kartą sėkmingai atliko ksenotransplantaciją, kai genetiškai modifikuotas kiaulės inkstas buvo persodintas žmogui. Inkstas buvo gautas iš kiaulės, kuriai buvo atliktas genų redagavimas, kad būtų pašalinta cukraus molekulė, kuri žmonėms sukelia pražūtingą imuninį atsaką. Tais pačiais metais jiems pavyko kelios panašaus tipo operacijos[3].
Viena tokia operacija buvo atlikta dėl smegenų mirties mirusiai pacientei, kuri turėjo inkstų funkcijos sutrikimo požymių. Ligonės šeima sutiko su eksperimentu prieš tai, kai ji buvo atjungta nuo gyvybę palaikančių aparatų. Organas buvo patalpintas už jos kūno ribų, prijungtas prie jos kraujagyslių.
Inkstas pradėjo funkcionuoti ir gaminti didelį kiekį šlapimo per kelias minutes po to, kai buvo prijungtas prie mirusiosios kraujagyslių.
Taigi, technologijos jau gali būti sėkmingai pritaikytos gelbėjant žmonių gyvybes ir jau turima nemažai žinių, bet medicina nėra vaikų žaidimai, tad tokių eksperimentų pasiteisinimo įrodymams reikės nemažai laiko.