Kelią įsigyti tviterį E. Muskui gali pastoti valdžia

Pasaulis, Technologijos, VerslasG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

E. Musko ir tviterio saga artėja prie finišo tiesiosios

 

Šią savaitę gali paaiškėti, kaip gi baigsis ne vieną mėnesį trunkanti istoriją, kurioje pagrindinius vaidmenins vaidina socialinė platforma tviteris ir kontraversiškasis milijardierius Elonas Muskas.

 

Delavero valstijos teismas turtingiausiam pasaulio žmogui yra nustatęs galutinį terminą: iki spalio 28 d. 17.00 Niujorko laiku užbaigti 44 mlrd. dolerių vertės tviterio pirkimo sandorį. Kitu atveju, E. Muskas atsidurs teisme dėl sandorio sąlygų nesilaikymo[1]. Šis teismo posėdis turėjo įvykti dar spalio 17 d., tačiau artėjant terminui, E. Muskas netikėtai apsigalvojo ir vis dėlto įsipareigojo iki galo įvykdyti sandorį.

 

Pastarųjų savaičių sąlyginė tyla dėl šios didžiulio populiarumo sulaukusios bylos yra tam tikras ženklas, kad E. Muskas yra rimtai nusiteikęs užbaigti sandorį: pastarosiomis savaitėmis verslininko kalbos apie tviterį yra netikėtai teigiamos. Pavyzdžiui, kalbėdamas apie platformą per praėjusią savaitę vykusį „Tesla“ ketvirčio rezultatų pristatymą, jis sakė:




„Manau, kad tai yra turtas, kuris ilgą laiką tarsi merdėjo, tačiau turi neįtikėtiną potencialą“ ir vėliau pridūrė, kad „ilgalaikis tviterio potencialas yra gerokai didesnis už dabartinę vertę.“


Tai akivaizdžiai pakitusi retorika, jei turėsime omenyje, kad ankstesniais mėnesiais E. Muskas kaltino platformą dėl netikrų anketų skaičiaus nuslėpimo ir kvestionavo platformos indėlį į laisvo žodžio raišką.


JAV vyriausybė gali blokuoti E. Musko siekį įsigyti tviterį


Vis dėlto, net jei E. Muskas dabar ir yra nusprendęs įsigyti platformą, kelią jam gali pastoti JAV valdžia.


Pastarosiomis savaitėmis netyla kalbos, kad JAV vyriausybė gali blokuoti E. Musko siekį įsigyti tviterį, taip netikėtai pakeisdama šios keistos istorijos trajektoriją[2].


Tviterio ir E. Musko sandoris: kas dar gali įvykti?

 

Pasak su šiuo klausimu susipažinusių žmonių, tiek tviterio, tiek ir E. Musko komandos šiuo metu intensyviai dirba, kad iki mėnesio pabaigos galėtų užbaigti 44 mlrd. JAV dolerių vertės sandorį. Abiejų šalių finansų patarėjai ir teisininkai rengia dokumentus, kad išpirkimo sandoris būtų užbaigtas iki spalio 28 d. teismo nustatyto termino.


Sandoryje dalyvaujantys Volstryto bankai, vadovaujami „Morgan Stanley“, taip pat derina veiksmus, kurių reikia, kad būtų užbaigtas maždaug 13 mlrd. sandorio finansavimo paketas.


Tiesa, dėl sandorio užbaigimo ypač nerimauja tviterio darbuotojai: E. Muskas anksčiau yra užsiminęs, kad per kelis mėnesius sumažintų kompanijos darbuotojų skaičių beveik 75 %. E. Muskas net bankininkams pateikdamas pirminį pasiūlymą dėl finansavimo sakė ketinantis mažinti darbuotojų skaičių[5].


Tačiau sandoris dar nėra galutinai užbaigtas, o jam kelią pastoti gali ir JAV vyriausybė, kuri kelių įtakingų šaltinių teigimu, svarsto galimybę atlikti kai kurių E. Musko įmonių, įskaitant tviterio, nacionalinio saugumo patikrinimą.


Būsimas sandoris sukėlė JAV prezidento administracijos susirūpinimą


E. Musko planai įsigyti socialinės žiniasklaidos gigantę už 44 mlrd. dolerių, pasitelkus užsienio investuotojus, įskaitant Saudo Arabijos princą Alvalidą bin Talalą, Kataro valstybinį turto fondą ir Kinijos verslininko įkurtą bendrovę „Binance Holdings“, sukėlė susirūpinimą prezidento Joe Bideno administracijos pareigūnams.

 

Pareigūnai svarsto, kokiomis priemonėmis galėtų pasinaudoti, kad peržiūrėtų E. Musko įmones, įskaitant Užsienio investicijų JAV komiteto (CFIUS), kuris peržiūri Amerikos įmonių perėmimą iš užsienio, veiksmus.


Pagal federalinius įstatymus, CFIUS atlieka saugumo patikrinimus, jei „sandoris kelia grėsmę Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui“. Peržiūrėdama sandorį, CFIUS gali rekomenduoti prezidentui sustabdyti arba uždrausti sandorį[4].



Jei CFIUS peržiūrėtų tviterio įsigijimą dėl nacionalinio saugumo priežasčių, agentūra galėtų rekomenduoti prezidentui J. Bidenui įpareigoti E. Muską atsisakyti sandorio.


Valdžios įsikišimas būtų istorinis sprendimas dėl Pirmosios Konstitucijos pataisos


Tai būtų ne pirmas toks atvejis. Prezidentai praeityje yra nutraukę sandorius pagal CFIUS rekomendacijas.


2019 m. buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, gavęs CFIUS rekomendaciją, užblokavo „Beijing Shiji Information Technology Co“ bandymus įsigyti viešbučių valdymo platformą „StayNTouch“. Vis dėlto, paprastai šis komitetas sprendžia išskirtinai tik su Kinijos valdomų įmonių vykdomus Amerikos bendrovių pirkimus.




Nors neaišku, kas paskatino JAV valdžios susirūpinimą E. Musko planais, ekspertai akcentuoja, kad valdžios įsikišimas būtų istorinis sprendimas dėl Pirmosios Konstitucijos pataisos. Pirmoji pataisa JAV garantuoja žodžio ir spaudos laisvę.


„Tesla”
„Tesla” atskleidė, kad šių metų liepos-rugsėjo mėnesiais kompanija uždirbo 3,29 mlrd. dolerių.Priscillos Du Preez/Unsplash nuotrauka

 

„Tesla“ išgyvena stebėtinai sėkmingą laikotarpį

 

Nors dauguma E. Musko pareiškimų ir išsišokimų tiesiogiai paveikia jų valdomų įmonių veiklą ir finansinę vertę, bene geriausiai žinoma jo kompanija „Tesla“ pastaruoju metu demonstruoja stebėtinai sėkmingus pardavimų rezultatus ir, regis, nėra paveikta infliacijos ir kitų ekonominių iššūkių.

 

Pasirodžius gandams apie JAV vyriausybės įsikišimą į tviterio sandorio užbaigimą, penktadienį tviterio akcijos nukrito 13 %, o rinkose situacija įsitempė ir dėl sklandančios informacijos apie tai, kad „SpaceX“ kompanijai taip pat gali būti atlikta nacionalinio saugumo peržiūra.


Tuo tarpu „Tesla“ pristatė trečiojo ketvirčio pelno apžvalgą ir atskleidė, kad palyginti su praėjusių metų pelnu, šiais metais jis padidėjo daugiau nei dvigubai. Beveik dvigubai padaugėjo ir pardavimų skaičius[5].

 



„Tesla” atskleidė, kad šių metų lieposrugsėjo mėnesiais kompanija uždirbo 3,29 mlrd. dolerių. Be to, kompanija uždirbo 1,05 JAV dolerio už akciją, o tai viršijo Volstryto prognozes: 1 JAV dolerį už akciją. „Tesla“ pajamos padidėjo 56 % ir pasiekė rekordinį 21,45 mlrd. JAV dolerių lygį[6].

 

Tokie rezultatai paskelbti po to, kai anksčiau šį mėnesį „Tesla“ atskleidė, kad trečiajame ketvirtyje pristatymai ir gamyba stabiliai augo, nors ankstesniu laikotarpiu smuko dėl su koronavirusu susijusio uždarymo Šanchajaus gamykloje.

 

„Tesla“ šiemet planuoja dar 50 proc. padidinti gamybą. Tačiau, tokius siekius gali paveikti ir vienokiu ar kitokiu būdu pasibaigsianti tviterio sandorio istorija.


Nuo rugsėjo 30 d., prieš pat bendrovei paskelbiant trečiojo ketvirčio pristatymo duomenis ir prieš spalio 4 d., kai E. Muskas vėl prisiminė savo pasiūlymą įsigyti tviterį ir nutraukti teisminį procesą, kuriame jam buvo iškelta byla dėl sutarties pažeidimo, „Tesla“ akcijos buvo nukritusios daugiau kaip 16 proc[7].