Kaip sužinoti, ar norite būti tėvais?

Psichologija, SielaiMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Tėvystė
Yra galimybė įsitikinti, ar norite būti tėvais. Kelly Sikkema/Unsplash nuotrauka

Meskite išankstines nuostatas per tvorą

Kol vieni žmonės sako bijantys prarasti laisvę ir gilų nepertraukiamą miegą, kiti teigia, kad vaikai – reikšmingiausia gyvenimo patirtis, kurios neva tiesiog negalima „praleisti“. Kita vertus, nors gali atrodyti, kad jūs tiesiog turėtumėte viską žinoti, vis tik nemaža dalis žmonių grumiasi su šiuo labai asmenišku tėvystės klausimu, kuriam dažnai reikia laiko (arba viso gyvenimo).

Ir iš tiesų, daugeliui žmonių atrodo, jog jūs iš anksto turėtumėte būti nusprendęs, ar trokštate tapti tėvais. Tačiau nemažą dalį pasauliečių, kaip žinia, sudaro tokiu sprendimu abejojantys asmenys, norintys turėti galimybę apsispręsti patys.

Akivaizdu, kad žmonės paprastai yra sąlygojami galvoti apie tėvystę kaip dalyką, o ne kaip klausimą, mat tikėtina, jog niekada nebuvote skatinamas savęs paklausti: „Ar tėvystė iš tiesų yra man?“ Trumpiau tariant, tikriausiai jums nebuvo pasakyta, kad tai labai asmeniškas sprendimas, kurį galite priimti tik jūs patys. 

Dėl šios priežasties kai kurie žmonės net neužsimena apie savo neryžtingumą draugams, bijodami būti išjuokti ar susidurdami su dar didesniu spaudimu.

Kad ir kaip bebūtų, žinokite esąs nusipelnęs gauti žinią, kad tėvystė nėra nei likimas, nei neginčytina diskusija – nėra vieno teisingo pasirinkimo ar atsakymo – yra tik jums tinkamas variantas ir autentiškas gyvenimo planas[1].

Sprendimas
Meskite išankstines nuostatas per tvorą. Jose Jovena/Unsplash nuotrauka

Dar kartą peržvelkite savo norų sąrašą

Jei jaučiatės įstrigę neapsisprendimo spąstuose, tikėtina, jog sujungiate dvi sąvokas, kurias reikia laikyti atskirai (kai vienu metu galvojate apie tai, ko norite ir ką iš tiesų ketinate dėl to daryti, rezultatas dažnai yra psichinė aklavietė). Ir šios sąvokos yra „noras“ ir „sprendimas“.

Kitais žodžiais tariant, noras reiškia tai, ką giliai širdyje žinote, nes tai kyla iš jūsų vidaus (tai nėra reakcija į aplinką)[2]. Būtent tą akimirką, kai ištirsite savo vidinį troškimą, pastebėsite, kad tai dažniausiai nukreipia jus į konkretų sprendimą – į tėvystę arba į gyvenimą be vaikų. Žinoma, kartais žmonės atranda, jog jų troškimas yra neutralus tėvystės klausimu, tačiau tai reiškia, kad jie gali matyti gerą gyvenimą bet kuriuo atveju.

Supratote teisingai – priimti sprendimą daug lengviau, kai išsiaiškinate, ko iš tikrųjų norite ir kodėl. Kai tai padarysite, galimi rezultatai jus nustebins.

Suprasite, kad tikrai norite būti tėvais (t.y. ne tik manysite, jog turėtumėte).

Įsitikinsite, kad iš tikrųjų nenorite turėti vaikų, todėl nuspręsite to nedaryti.

Galbūt suvoksite, jog norite didesnės šeimos, bet ją planuosite tik tam tikromis (palankesnėmis) sąlygomis.

Trokšite gyvenimo be vaikų, bet vis tik nuspręsite tapti tėvais dėl asmeninių priežasčių. Galbūt tai bus tai, ko norės jūsų partneris. Ir atvirkščiai, galbūt norėsite tapti tėvais, bet galiausiai nuspręsite to nedaryti, pavyzdžiui, dėl to, kad jūsų partneris persigalvos, o santykiai jums bus svarbesni nei tėvystė.

Be abejo, gali pasitaikyti ir tokių atvejų, kuomet, tarkime, moteris gali manyti, jog motinystė ne jai, nenorėdama atkartoti mamos auklėjimo klaidų. Bet verta įsidėmėti, kad pasirinkus motinystę kartu taip pat galima tobulėti ir augti.

Galų gale, juk tikslas nėra, kad kiti jaustųsi gerai dėl jūsų sprendimo tapti tėvais arba gyventi be vaikų, – tiesiog skirkite laiko stabtelėti ir apmąstyti šį klausimą, – tai yra svarbiausia.

Požiūris
Dar kartą peržvelkite savo norų sąrašą. Alexander Dummer/Unsplash nuotrauka

Svarbu laiku kreiptis į specialistus

Apsispręsti, ar auginti vaiką – labai svarbus ir asmeniškas pasirinkimas. Tačiau kiekvienas turi unikalių ir pagrįstų priežasčių, kodėl nusprendžia susitelkti į tėvystę.

Taip, tėvystė gali būti džiugi, naudinga ir pakeisti jūsų gyvenimą – daugelis tėvų sako, kad tai geriausias jų kada nors priimtas sprendimas. Bet vaiko gimimas taip pat yra įsipareigojimas ir savotiškas iššūkis visam gyvenimui, kuriam reikės daug meilės, energijos ir kantrybės. Visgi nors auklėjimas yra sunkus darbas, jis taipogi gali būti įdomus, jaudinantis ir labai naudingas.

Ir iš tiesų, yra daug dalykų, kuriuos reikia apsvarstyti, ir visiškai normalu, kai priimant sprendimą kyla daug skirtingų jausmų ir minčių. Štai kodėl svarbu gauti sąžiningos bei palaikančios informacijos apie visas nėštumo galimybes[3].

Dėl šios priežasties labai svarbu gauti ir jums taip reikalingos paramos iš žmonių, kurie pateiks tikrus faktus ir jūsų nesmerks.

Taigi, jei yra tikimybė, kad tęsite nėštumą – nesvarbu, ar pasirinksite auginti vaiką, ar ne – pradėkite prenatalinę priežiūrą kuo greičiau. Nėštumo metu reguliariai apsilankykite pas gydytoją, jog įsitikintumėte, kad jūs ir jūsų vaisius yra sveiki, mat kad ir kokį sprendimą priimtumėte, verta ilgai nelaukiant pasikalbėti su slaugytoja ar gydytoju, kad gautumėte geriausią įmanomą medicininę priežiūrą.