Kaimyninės šalys imasi saugoti vaikus nuo ideologijų, kaip sekasi mums?

Suprasti akimirksniu
LGBT
J. Pinskus siūlo drausti informaciją apie LGBT skleisti nepilnamečiams. Oresto Gurevičiaus/ELTA nuotrauka

Opozicija ėmėsi gelbėti nepilnamečius nuo LGBTQ+ ideologijos be jų tėvų sutikimo

Artėjant rinkimams, opozicija stengiasi nepamiršti savo rinkėjų – Regionų frakcijos pirmininkas Jonas Pinskus, rodos, rado dar vieną būdą kaip pritraukti dėmesį. Kartu su bendražygiais iš Regionų partijos jis pasiūlė naujas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pataisas. Jei Pinskaus ir jo komandos siūlymams būtų pritarta, Lietuvos mokyklos taptų vietomis, kuriose be tėvų raštiško sutikimo nebūtų galima kalbėti LGBTQ+ temomis, kas reiškia, kad naujosios Gyvenimo įgūdžių pamokos keliautų velniop.

J. Pinskaus siūlomos pataisos numato, kad už LGBTQ temų aptarimą mokyklose be tėvų sutikimo ugdymo įstaigos galėtų būti nubaustos nuo 100 iki 1 tūkst. eurų bauda.

Politikas įsitikinęs, kad šios baudos padės sustabdyti priverstinį vaikų traukimą į netradicines temas ir užtikrins, kad Lietuvos švietimo sistema liktų griežtai prižiūrima tradicinių vertybių sergėtojų.

„Lenkijos, Slovakijos bei keleto kitų Europos Sąjungos valstybių parlamentuose jau yra priimti teisės aktai, kuriais vaikų darželiuose ir mokyklose uždrausta bet kokia propaganda ar raginimai, susiję su „netradicine seksualine orientacija“ ar kitos nei prigimtinė lyties priskyrimu sau, – priminė frakcijos seniūnas J. Pinskus. – Lietuvos Respublikos Konstitucijos 26 straipsnio penktoje dalyje numatyta, kad „Tėvai ir globėjai nevaržomi rūpinasi vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus“[1].
J. Pinskus
Regionų partija nori sekti kaimyninių valstybių pavyzdžiu. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

V. Čmilytės-Nielsen kritika: ruošiamasi naujai kadencijai

Į tokias J. Pinskaus siūlomas įstatymo pataisas be abejo sureagavo ir liberalių pažiūrų seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Anot jos, tokios priemonės ir net tūkstantį eurų siekiančios baudos primena ne ką kitą, bet kovą su nematomais priešais.

„Neturi racionalaus pagrindo ir remiasi kuriamais priešais, baubais, ir aš manau, kad iliustruoja tai, kokią darbotvarkę ruošia radikalios partijos ir rinkimų kampanijai, ir naujai kadencijai“, – teigė parlamento vadovė[2].

Išgirdęs V. Čmilytės-Nielsen kritiką, J. Pinskus apsidžiaugė, kad apskritai jo idėja pritraukė ir seimo vadovės dėmesį. Žinoma, būtų geriau, kad tas dėmesys būtų teigiamas ir idėja gautų palaikymo. Bet yra kaip yra, geriau bent koks dėmesys nei visai jokio.

„Jeigu dar ir palaikytų – būtų dar puikiau. Nors dabartinė dauguma greičiau priims įstatymą draudžiantį propaguoti tradicinę šeimą, nei palaikys Lietuvos regionų partijos frakcijos pateiktą įstatymą, kuriuo būtų stabdoma LGBT propaganda be tėvų sutikimo nepilnamečiams. Tačiau pokyčiai jau čia pat.“ – atkirto idėją sumanęs J. Pinskus[3].

Politikas taip pat pridūrė, kad reiktų suprasti, kad kalba eina ne apie jau suaugusių ir susiformavusių žmonių galimybes dalintis savo įsitikinimais, bet apie itin pažeidžiamus nepilnamečius, todėl turėtų būti suteikiama apsauga nuo jų natūraliam brendimui poveikį galinčios daryti informacijos.

77 primena, kad pernai metais šalies ugdymo įstaigose startavo naujos Gyvenimo įgūdžių pamokos, kuriose užuot moksleivius mokius kaip išgyventi gamtoje be elektros ir vandens ar pasistatyti palapinę, imtasi šiuos šviesti apie seksą, prezervatyvus ir netradicinės orientacijos žmones. Prieš šias pamokas pasirašydami peticijas pasisakė net per 100 tūkst. tėvų.

Lenkijoje, Vengrijoje ir Bulgarijoje sklaida nepilnamečiams apie LGBTQ+ griežtai ribojama

Zonos „be LGBT“ jau kurį laiką gyvuoja kaimyninėje Lenkijoje – čia 2019-aisiais daugybė savivaldybių pasiskelbė esančios kaip laisvos nuo LGBT ideologijos, kad būtų uždraustas tokių vertybių propagavimas, o ypač mokyklose. Tokiomis zonomis tapo didieji Lenkijos miestai: Lodzė, Krokuva, Balstogė, Liublinas, Kielcas ir Žešuvas[4].

Tačiau toks Lenkijos sprendimas labai nepatiko vaivorykštinių ideologijų irštvai – Europos Sąjungai. Todėl ši nusprendė taip ramiai šito nepalikti ir Europos Parlamentas visą ES zoną paskelbė „LGBTIQ laisvės zona“ praėjus kelioms valandoms po to, kai Lenkijos vyriausybė pateikė pasiūlymą dėl draudimo įsivaikinti vienalytėms poroms[5].

Lenkijai nesustojus, ES pagrasino anuliuoti savo teikiamą paramą, kol nebus panaikintos šios zonos.

Tuo tarpu griežtos pozicijos LGBTQ+ klausimais laikosi ir konservatyvioji Vengrija. Čia 2021 metais buvo priimtas vienas griežčiausių LGBTQ teisių ribojimo įstatymų Europos Sąjungoje. Šis įstatymas draudžia bet kokią medžiagą, kuria galėtų būti propaguojamas homoseksualumas ar lyties keitimas, jei ji skirta nepilnamečiams[6].

Vengrijos mokyklos, kurios išdrįstų pažeisti šį įstatymą, gali tikėtis griežtų finansinių sankcijų, veiklos apribojimų arba net uždarymo.

Bulgarija taip pat neseniai prisijungė prie šios kompanijos, 2024 metų rugpjūtį priėmusi įstatymo pataisas, draudžiančias vadinamąją „LGBTIQ propagandą“ mokyklose. Šio įstatymo kontekste draudžiama bet kokia informacija, susijusi su LGBTQ temomis, įskaitant lyties keitimą ir lyties identiteto keitimą. Bulgarijos konservatyvios jėgos tiki, kad šios priemonės padės apsaugoti vaikus nuo „nepriimtinos ideologijos“[7].

Tačiau kritikai aršiai kovoja, jog būtų pripažinta, kad toks Bulgarijos žingsnis pažeidžia Žmogaus teises ir yra nukreiptas prieš LGBTQ+ save priskiriančius asmenis.

LGBT
Lenkijoje, Vengrijoje ir Bulgarijoje griežtai ribojama LGBTQ+ sklaida. Oresto Gurevičiaus/ELTA nuotrauka

Rusija taiko itin griežtus apribojimus LGBTQ+ ideologinei sklaidai

Rusijoje LGBTQ teisių reguliavimas yra griežtai kontroliuojamas pagal 2013 metais priimtą įstatymą, vadinamą „propagandos įstatymu“. Šis įstatymas draudžia skleisti informaciją apie „netradicines seksualines orientacijas“ nepilnamečiams. Tai apima bet kokią viešą informaciją, kuri gali būti traktuojama kaip skatinanti ar palaikanti homoseksualumą, biseksualumą ar kitokias nei heteroseksualumas seksualines orientacijas.

Už šio įstatymo pažeidimą asmenims gali būti skirta bauda iki 100 tūkst. rublių (apie 1 000 eurų), o organizacijoms – iki 1 milijono rublių (apie 10 000 eurų). Užsieniečiai, kurie pažeidžia šį įstatymą, gali būti deportuojami.

Įstatymas taip pat leidžia blokuoti internetines svetaines, kuriose yra informacijos apie LGBTQ+.

2022 metais įstatymas buvo sugriežtintas, įtraukiant papildomus apribojimus, kurie draudžia bet kokią LGBTQ teigiamą informaciją ne tik nepilnamečiams, bet ir suaugusiųjų auditorijai[8].

Pasauliniame kontekste Rusija yra laikoma kaip šalis, taikanti griežčiausius apribojimus LGBTQ+ ideologijos sklaidai.