Juanis nuosekliai stiprėja: vėl padidėjo atsiskaitymai Kinų valiuta

Finansai ir NT, Pasaulis, VerslasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Juanis
Juanis palaipsniui stiprėja. Berndo Dittricho/Unsplash nuotrauka

Kinijos juanis yra penkta populiariausia valiuta pasaulyje

Tarptautinių tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacija (SWIFT) pateikė naujausią informaciją apie Kinijos valiutą. Panašu, jog juanis ne tik išlaiko tvirtą poziciją, bet ir nuosekliai stiprėja kitų valiutų atžvilgiu.

Juanis liepos mėnesį išliko penkta populiariausia valiuta pasaulyje. Be to, pasauliniuose mokėjimuose ja buvo atsiskaitoma 3,06 proc. atvejų. Tai yra antras kartas, kai Kinijos valiuta peržengė 3 proc. kartelę[1].

Pirmą kartą 3 proc. ribą juanis viršijo dar 2022 metų sausio mėnesį. Tuo metu juo buvo atsiskaitoma 3,2 proc. visų pasaulio sandorių. Dabartinis juanio populiarumo augimas rodo, kad Kinijos valiutai sekasi nuosekliai stiprėti ir tapti vis labiau pripažįstama visame pasaulyje.

Dolerį keičia juanis
Juanis daug kur tampa nauja atsiskaitymo forma vietoj dolerio. Erico Prouzeto/Unsplash nuotrauka

Juanis pamažu tampa grėsme dolerio dominavimui

2022 metų pabaigoje juanis sudarė 5,37 proc. Brazilijos tarptautinių atsargų. Tai buvo antra pagal dydį brazilų atsargų dalis, nusileidusi tik doleriui, o eurą palikusi žemesnėje pozicijoje.

Rugpjūtį Argentinos ekonomikos ministras Sergio Massa taip pat pranešė, jog šalis sumokės dalį savo 1,7 mlrd. JAV dolerių skolos Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) ne kuo kitu, o Kinijos juaniais, taip pratęsdama valiutos apsikeitimo sandorį su Kinija. Vien šie atvejai rodo, kad Kinijos valiutos naudojimas užsienio valiutų rezervuose ir pasauliniuose mokėjimuose pamažu auga, tačiau yra ir kitų svarbių pasikeitimų.

Pavyzdžiui, gegužės mėnesio pabaigoje Kinija netgi baigė pirmąjį suskystintų gamtinių dujų pirkimą, naudodama juanį tarpvalstybiniam atsiskaitymui. Kaip rašėme jau anksčiau, BRICS šalys nebenaudos JAV valiutos savo sandoriuose, o tai tik dar labiau stiprina Kinijos juanio poziciją tarptautiniame finansų sektoriuje. Iš tiesų tiek Pietryčių Azijoje, tiek Afrikoje bei Artimuosiuose rytuose šiuo metu dedamos aktyvios pastangos sumažinti JAV dolerio įtaką[2].

Visi šie ženklai gali rodyti, jog pamažu artėja JAV dolerio dominavimo pabaiga. Žinoma, tikėtis labai greitų pokyčių nevertėtų, nes Kinijos laukia ilgas kelias, kol tikrai galės džiaugtis prasidėjusia juanio era pasaulyje.

Doleris
Juanis kelia vis didesnę grėsmę dolerio dominavimui. Alexanderio Milso/Unsplash nuotrauka

JAV palūkanų normų kėlimas ir ekonominis nuosmukis verčia pasaulį atsisukti į Kiniją

Tuo tarpu Pekino socialinių mokslų akademijos asocijuotasis mokslinis darbuotojas Wang Peng įsitikinęs, jog dėl laipsniškai stiprėjančio Kinijos juanio galima kaltinti ir JAV. Jis teigė, kad dėl JAV palūkanų normų kėlimo ir pasaulinės ekonomikos nuosmukio daugelis ekonomikų nusprendė diversifikuoti naudojamas valiutas, kad išvengtų valiutos kurso rizikos. O juanis tam pasirodė puiki išeitis, nes:

„Ypatingai didelė Kinijos rinkos sistema, pažangi gamyba ir didelis vartojimas padidino šalies pasaulinę įtaką ir paskatino juanio naudojimą.“

Pažymėtina, kad kol JAV reguliariai kelia palūkanas, Kinija elgiasi priešingai. Neseniai ji sumažino orientacinę vienerių metų paskolų palūkanų normą, nes valdžia stengiasi skatinti kreditų paklausą[3]. Ilgesnė, penkerių metų palūkanų norma taip pat neišaugo ir liko tokia pati.

Be to, Kinijos centrinio banko atstovai rugpjūčio 18 dieną pareiškė, jog jie ir toliau stengsis gilinti į rinką orientuotą užsienio valiutos kurso reformą bei ryžtingai saugosis nuo juanio kurso šokinėjimo rizikos, kadangi neseniai jis buvo susilpnėjęs JAV dolerio atžvilgiu. Wang Peng mano, jog atsigavęs pasitikėjimas vidaus rinka gali dar labiau išplėsti juanio naudojimą visame pasaulyje. Jis pridūrė:

„Taip pat svarbu sukurti patogius atsiskaitymo būdus su daugybe ekonominių organizacijų ir laisvosios prekybos paktų, įskaitant BRICS ir regioninę visapusę ekonominę partnerystę.“

Taigi, jei Kinijai pavyks ir toliau didinti juanio populiarumą bei patogų atsiskaitymą tarpvalstybiniuose atsiskaitymuose, galbūt ateityje iš tikrųjų išvysime dar labiau stiprėjančią valiutą.