BRICS sunaikins JAV dolerį?
Robertas Kijosakis (Robert Toru Kiyosaki) – amerikiečių investuotojas ir motyvacinis pranešėjas prognozuoja niūrią JAV dolerio ateitį. Jis pataria žmonės daugiau dėmesio skirti tauriesiems metalams ir bitkoinams. Investuotojo vertinimu, 2024 m. pagrindinės pasaulinės kriptovaliutos kaina 2024 m. gali šoktelti iki 120 000 JAV dolerių. [1]
R. Kijosakio požiūriui pritaria pirmaujanti Didžiosios Britanijos bankininkystės institucija – „Standard Chartered“, kuri taip pat mano, jog kitąmet kriptovaliutos kaina gali pasiekti neregėtas aukštumas.
Dar vienas svarbus, įtaką finansų rinkoms galintis turėti, įvykis laukia šių metų rugpjūtį, kadangi Pietų Afrikos Respublikoje įvyks BRICS šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir pačios PAR- lyderių susitikimas. Jame, nepaisant išduoto tarptautinio arešto orderio, planuoja dalyvauti ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, tad susitikimas, įvertinus bendrą geopolitinę situaciją, gali tapti ypač įdomiu renginiu. [2]
BRICS valstybės – 2009 m. Rusija, Brazilija, Indija ir Kinija sukūrė organizaciją BRICS. 2010 m. prie šių šalių grupės prisijungė PAR. BRICS valstybėse gyvena daugiau negu 40 proc. pasaulio gyventojų, BVP sudaro apie 10 proc., kasmetinis augimas siekia 5–10 proc. Prognozuojama, kad BRICS valstybės pasauline BVP dalimi 2050 m. aplenks G7 valstybes.[3]
Be kitų klausimų, BRICS šalys vis garsiau kalba apie nuosavos valiutos, galinčios konkuruoti tiek su JAV doleriu, tiek su euru, sukūrimą. R. Kijosakis prognozuoja, kad sąjunga gali pristatyti naują, auksu padengtą, kriptovaliutą, kas skaudžiai smogtų pasaulinei JAV dolerio hegemonijai. „Tokiu atveju JAV dolerio laukia mirtis. Trilijonai JAV dolerių grįš namo, o infliacija „nuraus stogą“, – perspėja verslininkas.
Robertas Kijosakis – baigė Hilo aukštąją mokyklą. Dalyvavo Vietnamo kare. Tarnavo JAV jūrų pėstininku – pilotavo karinį sraigtasparnį. Pagarsėjo knygomis „Du tėčiai: turtingas ir vargšas“, „Pinigų srauto kvadrantas“, „Turtingo tėčio investavimo vadovas“, tapusiais „The New York Times“, „Business Week“ ir „The Wall Street Journal“ bestseleriais. Lietuvoje išleista R.Kijosakio knyga „Du tėčiai: turtingas ir vargšas“. Knygoje propaguojamas ekonominis mąstymas, kurio tikslas – išmokti investuoti ir efektyviai tvarkyti finansus. [4]
Kitų metų prognozės – augs kriptovaliutų, aukso ir sidabro kainos
Analizuodamas situaciją, vartotojus jis paragino rinktis potencialiai patikimas apsaugos priemones ir investuoti į auksą bei sidabrą. Ypač R. Kijosakis išskyrė bitkoinus, kurie, jo vertinimu, gali pabrangti iki rekordinių aukštumų.
R. Kijosakis, buvęs vienas iš nedaugelio, kurie numatė 2008 m. pasaulinę ekonomikos krizę, teigia, kad kriptovaliutos taip pat yra patikima investicija finansinės krizės ar augančios infliacijos laikotarpiu.
2020 m., kai pasaulį buvo sukausčiusi koronaviruso pandemija, investuotojas akcentavo, kad Amerikos Federalinės rezervų sistemos vykdoma politika didina tauriųjų metalų ir bitkoinų vertę. Tuomet vienas bitkoinas kainavo apie 6800 JAV dolerių.
Už kriptovaliutas, kaip už vieną patikimiausių investicijų, jis pasisakė ir 2022 metais bei ragino išnaudoti ekonomikos smukimą investavimui.
Šių metų vasarį R. Kijosakis dar kartą pažėrė kritikos JAV doleriui, pavadindamas jį „netikru pinigu“ bei dar kartą pakartojo, kad mažėjantis pasitikėjimas ligšioline pasauline rezervine valiuta gali pastūmėti investuotojus link bitkoino, aukso ir sidabro. Dėl to jis mano, kad iki 2025 m. kritovaliuta gali pabrangti iki 500 000 JAV, o geltonojo metalo ir sidabro kainos gali šoktelėti iki 5000 ir 500 JAV dolerių atitinkamai. Kriptovaliutą investuotojas linkęs vadinti „žmonių pinigais“, tikėtina, turėdamas omenyje tai, kad nors bankai ir siekia ją kontroliuoti, tai jiems vis dar nesiseka, o tauriuosius metalus jis iš viso apibūdina kaip „Dievo pinigus“.
„MicroStrategy“ vykdomasis pirmininkas Michaelis Seiloras (Michael Saylor) ir „Ark Invest“ generalinė direktorė Katie Vud (Cathie Wood), prognozavo dar šviesesnę kriptovaliutų ateitį, o tai rodo, kad jų kaina gali pasiekti 1 milijoną JAV dolerių, nors ir per iglesnį laikotarpį. Panašiai kaip R. Kijosakis, K. Vud teigė, kad skaitmeninis turtas yra rimčiausias draudimas nuo infliacijos. Ji taip pat manė, kad kriptovaliutos galėtų būti naudojamos kovojant su defliacija ir apsisaugant nuo kitų rizikų.