JT Saugumo tarybai nepavyko sutarti dėl Palestinos prašymo priimti ją į JT

PasaulisPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Palestina
JT Saugumo taryba nesutarė dėl pilnateisės Palestinos valstybės statuso. Unsplash nuotrauka

JT Saugumo taryba nesutarė dėl pilnateisės Palestinos valstybės statuso

JT Saugumo tarybos komitetas nesugebėjo sutarti dėl vieningo atsako į prašymą suteikti Palestinos valstybei pilnateisės Jungtinių Tautų narės statusą.

Du trečdaliai narių šiam prašymui pritarė, tuo tarpu dar penki buvo prieš, po ketvirtadienį Niujorke įvykusio posėdžio pasakė šiuo metu minėtam komitetui pirmininkaujanti Maltos ambasadorė JT Vanessa Frazier.

V. Frazier sakė kaip galima greičiau išplatinsianti Saugumo tarybos nariams aplinkraštį dėl šio klausimo.

Bet kuri JT narė gali pasiūlyti priimti rezoliuciją dėl Palestinos valstybingumo ir jos pilnateisio statuso JT

Nėra tikėtina, kad komitetas rekomenduos Saugumo tarybai balsuoti dėl šio siūlymo. Tačiau bet kuri šios organizacijos valstybė narė gali bet kuriuo metu pasiūlyti priimti atitinkamą rezoliuciją.

Diplomatai kalba, kad kitą savaitę tai padaryti ketina Alžyras. Tačiau tokia rezoliucija greičiausiai nebus priimta, nes JAV – artimiausia Izraelio sąjungininkė Saugumo taryboje – greičiausiai pasinaudos savo veto galiomis.

Kad siūlymas būtų priimtas, už jį turi balsuoti ne mažiau nei devynios iš 15 Saugumo tarybos narių, o savo veto teise neturėtų pasinaudoti nė viena iš nuolatinių Saugumo tarybos narių – Kinija, Prancūzija, Rusija, Didžioji Britanija ir JAV.

Siūlymą priėmus, jis būtų perduotas JT Generalinei asamblėjai, kur jis galėtų būti priimtas dviejų trečiųjų balsų dauguma.

Izraelis nuo seno karštai priešinasi Palestinos narystei JT

Be to, JAV ir kitos šalys reikalauja, kad, iki ją priimant į JT, Palestina susitaikytų su Izraeliu.

2011 m. lapkritį Saugumo taryba nepriėmė Palestinos prašymo suteikti jai pilnateisės JT narės statusą. Po vienerių metų Generalinė asamblėja, kurioje JAV veto galios neturi, suteikė Palestinai stebėtojos statusą, nors Vašingtonas tam ir prieštaravo.

Praėjusią savaitę Palestinos ambasadorius JT Riyadas Mansouras išsiuntė JT generaliniam sekretoriui António Guterresui raštą, kuriame prašė balandį vėl pateikti 2011 m. prašymą JT Saugumo tarybai.

Savaitės pradžioje Saugumo taryba prašymą svarstyti perdavė minėtam komitetui. Šis formalus sprendimas vėl nagrinėti 2011 m. prašymą buvo laikomas nedidele Palestinos pergale.

Palestiną nepriklausoma valstybe kol kas yra pripažinusios 139 iš 193 JT valstybių narių.

Parengta remiantis ELTA.