- Prireikė 35 metų, kad vėžį sukeliantis E127 maisto priedas patektų į draudžiamų medžiagų sąrašą
- Eritrozinas galutinai bus uždraustas iki 2027 metų
- 67 proc. amerikiečių nori, jog maisto produktuose nebeliktų kenksmingų medžiagų
Prireikė 35 metų, kad vėžį sukeliantis E127 maisto priedas patektų į draudžiamų medžiagų sąrašą
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) priėmė istorinį sprendimą – uždraudė maisto ir vaistų gamyboje naudoti E127 maisto dažiklį, kuris Amerikoje žymimas kaip „Red No. 3“. Šis sintetinės kilmės maisto priedas, dar žinomas eritrozino vardu, jau beveik 35 metus buvo draudžiamas kosmetikoje dėl galimos vėžio rizikos, tačiau vis dar yra naudojamas įvairių maisto produktų gamyboje[1].
Eritrozinas yra sintetinė medžiaga, dažniausiai naudojama maisto pramonėje, siekiant suteikti ryškiai raudoną spalvą saldainiams, pyragams, kokteilinėms vyšnioms ir kitoms valgomoms prekėms. Šis dažiklis taip pat naudojamas kai kurių vaistų ir maisto papildų gamyboje.
Tačiau dar 1990 metais FDA nusprendė neleisti šio dažiklio naudoti kosmetikoje ir išoriniuose preparatuose. Taip nutiko todėl, jog tyrimai atskleidė labai rimtą galimą E127 žalą: eritrozinas sukėlė vėžį laboratorinėms žiurkėms, todėl nuspręsta, kad kancerogeninė rizika yra pernelyg didelė, jog ši medžiaga ir toliau būtų naudojama išoriškai.
Ironiška, tačiau nepaisant to, jog maisto priedas buvo pripažintas pernelyg nesaugiu tepti jį ant odos, 35 metus jis ir toliau buvo leidžiamas maisto ir vaistų gamyboje kaip neva pakankamai saugi ir nekenksminga medžiaga[2].
Eritrozinas galutinai bus uždraustas iki 2027 metų
FDA sprendimas uždrausti E127 dažiklį maisto produktuose ir vartojimui skirtuose vaistuose buvo pagrįstas vadinamąja Delaney sąlyga – įstatymo nuostata, reikalaujančia uždrausti bet kokį maisto priedą, jei tyrimai rodo, kad jis sukelia vėžį žmonėms ar gyvūnams. Tiesa, net ir po 35 metų FDA tai padarė ne savo noru, o dėl visuomenės spaudimo[3].
2022 metais daugiau nei dvi dešimtys sveikatos ir maisto saugos organizacijų pateikė peticiją, ragindamos FDA uždrausti eritroziną. Jų argumentai buvo pagrįsti nenuginčijamais tyrimais, kurie parodė, kad E127 laboratorinėms žiurkėms sukėlė vėžį. Organizacijos taip pat pabrėžė, jog eritrozinas labai dažnai naudojamas produktuose, skirtuose vaikams, kurie dėl savo mažo kūno svorio yra dar labiau paveikiami kenksmingos medžiagos.
FDA bandė aiškinti, esą tyrimuose su žmonėmis nebuvo rasta tiesioginio ryšio tarp dažiklio vartojimo ir vėžio. Nepaisant to, dabar sprendimas išdrausti E127 vis tiek buvo priimtas, kadangi to reikalauja Amerikoje galiojantys įstatymai.
Visgi, ši kenksminga medžiaga bus uždrausta ne iš karto. FDA nustatė net kelių metų pereinamąjį laikotarpį – maisto gamintojai privalės atsisakyti eritrozino savo produktuose iki 2027 m. sausio, o vaistų gamintojai – iki 2028 m. sausio. Importuojami produktai taip pat turės atitikti naujus reikalavimus.
Įdomu, kad kai kurie gamintojai jau pradėjo ieškoti alternatyvų, tokių kaip karminas (tai dažiklis, gaminamas iš vabzdžių) ar natūralūs pigmentai iš maisto, pavyzdžiui, violetinių batatų, ridikų, raudonųjų kopūstų ar burokėlių sulčių. „Sensient Food Colors“, viena didžiausių maisto dažiklių tiekėjų, teigia, kad tokios natūralios alternatyvos jau plačiai naudojamos pramonėje, todėl maisto produktų ir vaistų gamintojai neturėtų patirti didelių nesklandumų. Tik čia išlieka esminis klausimas, ką mieliau rinksis gamintojai – natūralius, augalinės kilmės dažus, ar iš vabzdžių gaminamą E120...
67 proc. amerikiečių nori, jog maisto produktuose nebeliktų kenksmingų medžiagų
Sprendimą uždrausti E127 sveikino daugelis vartotojų ir aktyvistų, norėjusių, jog saldumynai ir kitos maisto prekės taptų saugesnės.
„Tai sveikintinas, nors ir per ilgai užtrukęs, FDA veiksmas: pašalinti dvigubus standartus, dėl kurių „Red No. 3“ buvo draudžiamas lūpų dažuose, bet leistinas saldainiuose,“ – sakė Peteris Lurie'as, organizacijos „Center for Science in the Public Interest“ vadovas.
Pagal naują AP-NORC apklausą, apie 67% amerikiečių pritaria maisto produktų sudėties peržiūrai, siekiant pašalinti kenksmingus ingredientus, tokius kaip pridėtiniai dažikliai, iš leidžiamų medžiagų sąrašo. Labiausiai tam pritaria aukštąjį išsilavinimą turintys ir didesnes pajamas gaunantys žmonės. Tai rodo vis didėjantį visuomenės susirūpinimą dėl sveikos gyvensenos, tačiau drauge atskleidžia vargingiau gyvenančių amerikiečių baimę, kad sveikesni produktai neva taps dar brangesni.
Tačiau nepaisant oficialaus FDA sprendimo, kai kurie ekspertai perspėja, kad gali laukti teisiniai iššūkiai. Maisto produktų gamintojai gali skųsti tokį sprendimą, nes šiuo metu nėra mokslinių įrodymų, jog dažiklis sukelia vėžį žmonėms. Pavyzdžiui, Tarptautinė spalvų gamintojų asociacija gina E127 dažiklį, teigdama, kad jis yra saugus vartoti „normaliomis sąlygomis“. Asociacijos atstovai rėmėsi Jungtinių Tautų (JT) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) mokslinių komitetų tyrimais, įskaitant 2018 m. apžvalgą, patvirtinančią eritrozino saugumą.
77.lt primena, jog E127 yra draudžiamas Europos Sąjungoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Japonijoje, išskyrus ribotą naudojimą kokteilių vyšnių gamyboje. Kalifornijoje draudimas įsigaliojo nuo 2023 metų, o tokiose valstijose kaip Tenesis, Arkanzasas ir Indiana jau pateikti pasiūlymai riboti eritrozino ir kitų sintetinių dažiklių naudojimą viešosiose mokyklose.
Taip pat verta įsidėmėti, jog E127 nėra vienintelis maisto priedas, kuris gali daryti žalą žmogaus organizmui. E110, E128 ir kiti yra siejami su vaikų hiperaktyvumu, astmos priepuoliais, alerginėmis reakcijomis ar net vėžiniais susirgimais. Todėl labai svarbu rinktis kuo natūralesnius produktus ir vengti įvairių priedų.