Suprasti akimirksniu
  • Raudonasis 2G dažiklis buvo naudojamas mėsos dažymui
  • Dažiklio E128 žala: galimas vaikų hiperaktyvumas, anemija, alergijos ar net vėžys
  • E128 draudžiamas ne tik Europos Sąjungoje, bet jį vis dar naudoja daug šalių
Šaltiniai
E128 dažiklis
E128 buvo naudojamas mėsos dažymui. LikeMeat/Unsplash nuotrauka

Raudonasis 2G dažiklis buvo naudojamas mėsos dažymui

Perkant įvairius maisto produktus yra gan sudėtinga išvengti maisto priedų. Kai kurie iš jų būtini tam, kad produktai ilgiau išliktų švieži, jų skonis būtų daug geresnis, o kiti reikalingi tik tam, kad būtų išgauta patrauklesnė prekinė išvaizda. Žinoma, ne visi maisto priedai yra blogi, tačiau dalis jų gali kenkti sveikatai. Būtent toks yra ir E128 maisto dažiklis, kurį dėl galimos rimtos žalos žmogaus organizmui pamažu uždraudžia vis daugiau valstybių.

E128 dar žinomas kaip raudonasis 2G. Jis pirmą kartą buvo susintetintas XX amžiaus pradžioje ir pirmiausia buvo naudojamas kaip tekstilės dažiklis. Tik vėliau šis sintetinis azodažiklis pradėtas naudoti maisto pramonėje, norint valgomiems produktams suteikti patrauklią raudoną spalvą. Jis taip pat buvo maišomas su kitais maistiniais dažikliais, kad būtų gautos kitokios spalvos.

Raudonasis 2G Europos sąjungoje buvo patvirtintas naudoti dar 1977 metais. Čia jis buvo pasitelkiamas tam, kad suteiktų mėsai raudoną spalvą, kadangi natūraliai ruda spalva ne tokia patraukli ir priimtina pirkėjams. Tiesa, Europos sąjungoje jį buvo galima naudoti tik tam tikrose pusryčių dešrelėse, kuriose grūdų kiekis buvo ne mažesnis kaip 6% ir mėsainių mėsoje, kurioje daržovių ir/ar dribsnių kiekis buvo ne mažesnis kaip 4%[1].

Taip ši žmogui žalinga medžiaga buvo sėkmingai dedama į Lietuvoje parduodamus maisto produktus net 30 metų, nes tik 2007 metais ją oficialiai uždraudė visose ES šalyse narėse. Visą tą laiką pirkėjai, įsigiję E128 turinčių dešrelių ar kitų produktų, net nežinojo, jog rizikavo patirti alergijas, vaikų hiperaktyvumą ir kitas problemas.

Dažiklio E128 žala: galimas vaikų hiperaktyvumas, anemija, alergijos ar net vėžys

E128 buvo dedamas ir į mėsainių mėsą. Giorgio Iremadze'o/Unsplash nuotrauka
E128 buvo dedamas ir į mėsainių mėsą. Giorgio Iremadze'o/Unsplash nuotrauka

Raudonasis 2G kenkia žmonėms, ypač tuo atveju, jei vartojamas reguliariai ar didesnėmis dozėmis. Kaip ir E127, E123 bei daug kitų maistinių dažiklių, jis siejamas su vaikų hiperaktyvumu, jų negebėjimu susikaupti ilgesnį laiko tarpą ir panašiomis problemomis.

Be to, jautriems žmonėms jis gali sukelti alergines odos reakcijas, tokias kaip bėrimas, egzema ar dilgėlinė. E128 gali būti kaltas dėl dusulio ar į astmą panašių priepuolių, taip pat stipresnių astmos priepuolių, jei asmuo jau serga šia liga[2]. Raudonasis 2G netgi siejamas su anemija, nevaisingumu, smegenų pažeidimais ir kita labai rimta žala žmogui, nors tam įrodyti dar reikalingi išsamesni eksperimentai[3].

Tyrimų su pelėmis metu buvo nustatyta, jog E128 suskaidomas į aniliną, kuris gali sukelti vėžį ne tik pelėms, bet ir žmonėms. Būtent dėl šios priežasties Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) 2007 metais pranešė, jog šis priedas gali būti nesaugus vartoti žmonėms ir turėtų būti uždraustas[4]:

„Įrodyta, kad raudonasis 2G daugiausia organizme virsta medžiaga, vadinama anilinu. Remdamasi tyrimais su gyvūnais, grupė padarė išvadą, kad anilinas turėtų būti laikomas kancerogenu <...> remiantis panašiu anilino metabolizmu gyvūnams ir žmonėms, negalima atmesti kancerogeninio pavojaus žmogui.“

Reaguodami į tokius perspėjimus, politikai dar tais pačiais metais uždraudė E128 naudojimą visoje Europos sąjungoje. Tačiau šį dažiklį ir toliau galima sutikti daugelyje kitų pasaulio kampelių, o taip pat išlieka rizika, jog maisto gamintojai jį naudoja nelegaliai, paslapčiomis atsivežę iš jį leidžiančių valstybių.

E128 draudžiamas ne tik Europos Sąjungoje, bet jį vis dar naudoja daug šalių

E128 gali sukelti hiperaktyvumą. Alleno Rado/Unsplash nuotrauka
E128 gali sukelti hiperaktyvumą. Alleno Rado/Unsplash nuotrauka

Verta paminėti, kad E128 žala pripažinta ne tik Europos sąjungoje, bet ir kai kuriose kitose vietovėse. Raudonasis 2G yra uždraustas JAV, Kanadoje, Japonijoje, Australijoje, Malaizijoje, Norvegijoje ir Izraelyje. Tačiau kitur jis vis dar gali būti naudojamas,[5] todėl išlieka rizika, jog susidursite su žalingu maisto dažikliu kelionių metu, gyvendami svetur ar kitais būdais.

Maisto pramonės atstovai nenori atsisakyti šio maisto dažiklio dėl jo savybių. Jis pasižymi puikiu stabilumu karščiui, šviesai, rūgštims ir sieros dioksidui, o tai reiškia, kad jį paprasta naudoti įvairiuose gaminiuose ir džiaugtis, kad šie išlaiko ryškią spalvą. Tad daug šalių E128 vis dar naudojamas įvairiuose maisto produktuose, įskaitant dešras, kumpį, šoninę, vaisių sultis ir saldumynus. Jis taip pat naudojamas alkoholiniuose gėrimuose, tokiuose kaip vynas ir vermutas.

Gaila, jog kai kuriems maisto produktų gamintojams vis dar svarbiau pigesni ir ilgiau išsilaikantys būdai kuo estetiškiau pateikti savo prekes, nei pirkėjų sveikata. O juk būdų, kaip išgauti raudoną spalvą, galima rasti ir tarp visiškai natūralių priemonių. Tam puikiai gali tikti tokie natūralūs maisto dažai kaip:

  • burokėlių sultys,
  • granatų sultys,
  • raudonieji kopūstai,
  • raudonosios paprikos milteliai,
  • kinrožė,
  • anato sėklos.

Kol daug šalių vis dar delsia uždrausti E128, belieka tik labai atidžiai skaityti etiketes ir kuo dažniau gaminti maistą patiems. Tai galioja net ir su maisto produktais, kurie perkami Lietuvoje. Deja, nors raudonasis 2G yra draudžiamas Lietuvoje, čia ir toliau sėkmingai naudojami kiti sintetiniai maisto dažikliai, kurie taip pat siejami su vaikų hiperaktyvumu, alergijomis ir kitomis sveikatos problemomis. Tad geriausia vadovautis auksine taisykle, jog kuo trumpesnis ir labiau suprantamas naudotų medžiagų sąrašas, tuo maisto prekė yra sveikesnė.

avatar
done
Raimonda Jonaitienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Wikipedia. Red 2G Wikipedia
2.arrow_upward
Food Detektiv. E128 Red 2G Food Detektiv
3.arrow_upward
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Phyo Zaw Aung, Libby Whittaker. Food additives and E numbers DermNet