JAV valstybės finansuojami universitetų tyrimai nesąmoningai prisidėjo prie Kinijos technologinės plėtros
Valstybės finansuojami JAV universitetų tyrimai nesąmoningai prisidėjo prie Kinijos technologinės plėtros, taip pat ir karinėje srityje, teigiama naujoje Atstovų Rūmų komiteto, nagrinėjančio Kinijos keliamas grėsmes, ataskaitoje, rašoma „The New York Times“ (NYT) pranešime.[1]
Dokumente teigiama, kad Amerikos mokslinių tyrimų institucijų ir Kinijos partnerių bendradarbiavimas padėjo Pekinui žengti į priekį tokiose srityse kaip hipergarsiniai ginklai, dirbtinis intelektas ir puslaidininkiai. Šie pasiekimai gali kelti grėsmę JAV nacionaliniam saugumui, teigia autoriai.
Ataskaitoje, kurią parengė Kinijos reikalų komiteto respublikonų ir Atstovų Rūmų Švietimo ir darbo jėgos komiteto nariai, pabrėžiama, kad bendri mokslinių tyrimų projektai tarp Amerikos mokslininkų ir Kinijos universitetų, turinčių karinių ryšių, lėmė didelį technologinį proveržį Kinijoje. Ypatingas dėmesys skiriamas Kalifornijos universiteto Berklyje ir Džordžijos technologijos instituto (Georgia Tech) dalyvavimui tokiuose projektuose.
Ataskaitoje pateiktame tyrime nustatyta beveik 9 000 mokslinių publikacijų, kurias finansavo JAV gynybos departamentas ir JAV žvalgybos agentūros, kuriose dalyvavo bendraautoriai, turintys ryšių su Kinijos institucijomis. Iš jų daugiau nei 2 tūkstančiai bendraautorių buvo tiesiogiai susiję su Kinijos karine pramone.
Didžioji šių mokslinių tyrimų dalis buvo sutelkta į dvejopo naudojimo technologijas, t. y. tas, kurios gali būti naudojamos ir civiliniais, ir kariniais tikslais. Tarp pastarųjų yra dronų darbo koordinavimas, povandeninių objektų sekimas, tyrimai, susiję su aukštos kokybės sprogmenimis ir raketų kuru. Visa tai padėjo pagerinti Kinijos branduolinių ginklų technologiją, taip pat išplėsti Kinijos galimybes dirbtinio intelekto, puslaidininkių ir robotikos srityse.
„Šiurpinanti išvada yra ta, kad JAV gynybos departamento finansuojami tyrimai, siekiant užtikrinti JAV kariuomenės technologinį pranašumą, greičiausiai buvo panaudoti Kinijos kariuomenei stiprinti“, – pabrėžiama pranešime.
Atsižvelgiant į naujus duomenis, kai kurie Amerikos universitetai nusprendė peržiūrėti savo santykius su Kinijos partneriais
Pavyzdžiui, Kalifornijos universitetas Berklyje nusprendė uždaryti savo padalinį Kinijoje ir peržiūrėti bendradarbiavimo su Tsinghua universitetu sąlygas, studentų ir mokslo mainus, taip pat remiamus tyrimus. Universiteto atstovai teigė, kad šį sprendimą lėmė Kinijos partnerių atliekamų tyrimų skaidrumo stoka.
„Georgia Tech“ taip pat paskelbė, kad nustos bendradarbiauti su Kinijos universitetais. 2020 m. JAV prekybos departamentas įtraukė universiteto partnerį iš Kinijos į juodąjį sąrašą už amerikietiškų komercinių paslapčių vagystę. Į šį sąrašą įtraukiami užsienio subjektai, laikomi keliančiais grėsmę nacionaliniam saugumui. Vėliau jiems būna taikomi tam tikrų technologijų ir prekių eksporto apribojimai bei keliami papildomi licencijavimo reikalavimai. Pasak „Georgia Tech“ atstovų, dėl to jų bendradarbiavimas tapo neįmanomas.
Respublikonų ir demokratų nuomonė dėl mokslinių tyrimų kontrolės nesutampa
Pranešimas sukėlė diskusiją Kongrese. Respublikonai siekia griežčiau kontroliuoti bendrus mokslinių tyrimų projektus su Kinijos universitetais ir įmonėmis, susijusiomis su karine pramone.
„Kinijos komunistų partija savo karinius pasiekimus skatina per tyrimus, finansuojamus JAV mokesčių mokėtojų, ir per JAV ir Kinijos bendras institucijas Kinijoje“, – nurodė Kinijos komiteto pirmininkas respublikonas Džonas Mulenaras (John Mulenaar).
Jis pridūrė, kad tokios institucijos kaip „Georgia Tech“ parodė tinkamą pavyzdį atsisakydamos bendradarbiauti ir paragino kitus universitetus pasekti jų pavyzdžiu.
Tačiau demokratai nepalaikė pranešimo, primygtinai reikalavo labiau subalansuotos probleminės diskusijos bei pabrėžė, kad visiškas mokslinio bendradarbiavimo su Kinija nutraukimas gali būti nepalankus pačioms Jungtinėms Valstijoms.
Pasak Amerikos universitetų asociacijos atstovų, per dideli apribojimai galėtų izoliuoti mokslininkus nuo pagrindinių tyrimų, kuriuose Kinija jau pirmauja, ir atbaidyti užsienio specialistus nuo atvykimo į JAV.