D. Trumpo planas – panaikinti popierinius šiaudelius
Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apie planus pasirašyti vykdomąjį įsakymą, kuriuo siekiama išbraukti popierinius šiaudelius iš kasdienio amerikiečių gyvenimo. Jo manymu, popieriniai šiaudeliai – nepatogūs, mat jie tiesiog tirpsta burnoje[1][2].
„Kitą savaitę pasirašysiu įsaką, kuriuo panaikinsiu Joe Bideno nutartį dėl popierinių šiaudelių naudojimo, juk jie – nefunkcionalūs“, – dar praeitą penktadienį socialiniame tinkle skelbė jis ir pridūrė:
„Bideno „mandatas“ dėl popierinių šiaudelių – miręs. Mėgaukitės gėrimu ne su tuo šiaudeliu, kuris tirpsta burnoje!!!“.
Popierinių šiaudelių iniciatyva – buvusio JAV prezidento J. Bideno ir jo administracijos nuopelnas. Pastarieji surėmę pečius siekė iki 2027 metų federalinėse institucijose atsisakyti vienkartinių plastikinių gaminių, įskaitant šiaudelius, stalo įrankius ir puodelius. Mat, kaip teigiama, norėjo sumažinti plastiko sukeliamą taršą aplinkai. Keliose valstijose, įskaitant Kaliforniją, Koloradą, Niujorką, Meiną, Oregoną, Vermontą, Rodo salą, Vašingtoną ir Koloradą, vienkartiniai plastikiniai šiaudeliai yra uždrausti arba jiems taikomi apribojimai. Tačiau vis dar neaišku, ar šis įsakas turės kokios nors įtakos minėtų valstijų įstatymams.
D. Trumpas po inauguracijos ėmėsi sąrašo veiksmų, inicijuojančių kardinalius šalies pokyčius. Jis teigė, kad popieriniai šiaudeliai yra totalus fiasko. Šiai nuomonei nepritaria kai kurios aplinkosaugos organizacijos. Tuo tarpu dalis politikų ir visuomenės veikėjų kelia rankas, palaikydami D. Trumpo sprendimą.
Dvejojama, ar popieriniai šiaudeliai tausoja gamtą
Teigiama, jog plastiko tarša – opi pasaulinė problema. Rinkos analitikų skaičiavimais, amerikiečiai per dieną sunaudoja apie 175 mln. šiaudelių. Remiantis 2024 m. atliktu tyrimu, kasmet į aplinką patenka apie 57 mln. tonų plastiko atliekų[3]. Dėl to Europos Sąjunga (ES) ėmėsi įvairių priemonių kovai su plastiko tarša, įskaitant vienkartinių plastikinių gaminių, tokių kaip šiaudeliai, stalo įrankiai ir lėkštės, draudimą. Lietuvoje tuo tarpu nuo 2024 m. liepos 3 d. įsigaliojo draudimas tiekti rinkai tam tikrus vienkartinius plastikinius gaminius[4].
Nepaisant to, jog popieriniai šiaudeliai suyra per kelias savaites ar kelis mėnesius, o plastikiniai – maždaug per 200 metų, vartotojų elgsenos keitimas, regis, privalo remtis logika. Mat reikia įvertinti alternatyvų įvedimo į rinką funkcionalumą. Panašu, kad taip nutiko ir su popieriniais šiaudeliais. Diskutuojama, esą jie ilgainiui pakeičia formą ir bemaž ištirpsta burnoje – kartais netgi nespėjus išgerti gėrimo. Be to, gamtosaugai neva naudingi sprendimai, kaip paaiškėjo, gali turėti ir tamsiąją pusę. Mat dalis popierinių šiaudelių galimai yra išmirkomi chemijoje.
Antverpeno universiteto Belgijoje tyrimo metu nustatyta, jog popieriniuose šiaudeliuose iš tiesų gali būti kenksmingų cheminių medžiagų[5]. Šios cheminės medžiagos siejamos su rimtomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip vėžys, kepenų ir širdies pažeidimai, imuninės sistemos sutrikimai, padidėjęs cholesterolio kiekis bei vaikų raidos problemos. Tas pats tyrimas parodė, kad bambukiniuose šiaudeliuose taip pat gali būti kenksmingų medžiagų, tad nei vieni, nei kiti galimai nėra tokia jau ekologiška bei nekalta alternatyva plastikui…
D. Trumpas atsisako „žaliosios“ politikos JAV
D. Trumpas atsisako JAV tęsti „žaliąją“ politiką, kurią daugelis šalių eskaluoja ditirambais. Taigi, minėta iniciatyva – tik maža dalis Trumpo pastangų panaikinti ankstesnės administracijos priimtus reglamentus. Bene garsiausiai nuskambėjo D. Trumpo ryžtas trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo ir sustabdyti finansavimą Pasaulio sveikatos organizacijai.
Tai ne pirmas kartas, kai Trumpas nori pašalinti popierinius šiaudelius. Anksčiau plastikiniai šiaudeliai buvo pardavinėjami D. Trumpo 2020 m. prezidento rinkimų kampanijos metu. Raudoni šiaudeliai, paženklinti žodžiu „Trump“, buvo pradėti pardavinėti kaip alternatyva popieriniams šiaudeliams[6].
Tiesa, 2024-ųjų pavasarį ES valstybės narės pasiekė susitarimą dėl įstatymo projekto, kuriuo nustatomas tikslas iki 2030 m. 5 proc. sumažinti pakuočių atliekų kiekį Sąjungoje, palyginti su 2018 m. užfiksuotu lygiu. Siekiama iki 2035 m. papildomai sumažinti atliekų kiekį 10 proc., o iki 2040 m. – 15 proc. Tuo tarpu D. Trumpas, regis, turi savo „braižą”. Mat jau pirmąją dieną po sugrįžimo į Baltuosius rūmus sausio mėnesį atšaukė J. Bideno įsakymą palaipsniui atsisakyti vienkartinių plastikinių gaminių federalinėse žemėse, įskaitant JAV nacionalinius parkus.
Dėmesys plastikiniams šiaudeliams slepia didesnes problemas?
Per du dešimtmečius nuo 2000 m. pasaulinė metinė plastiko gamyba padvigubėjo iki maždaug 460 mln. tonų, o iki 2050 m. ji, kaip teigiama, padidės dar kelis kartus. Šiuo metu perdirbama mažiau nei 10 proc. šių plastiko atliekų. Žaliųjų grupės teigė, kad D. Trumpo žingsnis dar labiau pagilins aplinkos krizę.
„Užuot daręs tai, kas būtina siekiant apsaugoti amerikiečių sveikatą, bendruomenes ir pakrantes, prezidentas skelbia nenaudingus vykdomuosius įsakus“, – tikino „Oceana” plastiko kampanijos vadovė Christy Leavitt.
Popieriniai šiaudeliai netruko tapti alternatyva plastikiniams šiaudeliams ir kai kuriose Lietuvos kavinėse ar parduotuvėse, pasiryžusiose keisti įpročius į taip vadinamus „tvaresnius“. Pavyzdžiui, „Maxima“ dar 2021-aisiais kalbėjo apie siekį iki 2025 metų sumažinti sunaudojamo plastiko kiekį 30 proc[7]. Visgi, kalbant apie šiaudelius, dalis tautiečių teiraujasi, kam jie apskritai reikalingi. Aptinkama ir kitokių nuomonių pasauliečių tarpe. Jų manymu, padidintas dėmesys plastikiniams šiaudeliams viso labo dangsto didesnes problemas.