J. Bideno vizitas Europoje: pataikavimas Rusijai, Ohajo problemų ignoravimas ir gėdingi griuvinėjimai

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
JAV
JAV prezidento vizitas Europoje nieko nedavė. Aarono Burdeno/Unsplash nuotrauka

JAV prezidento vizitas Europoje – ne toks didingas kaip tikėtasi

Tris dienas trukęs JAV prezidento Joe Bideno vizitas Europoje baigėsi. Netikėtai apsilankęs Kijeve ir viešėjęs Varšuvoje, J. Bidenas dar spėjo susitikti su vadinamojo Bukarešto 9-uko šalių, tarp kurių yra ir Lietuva, lyderiais ir galiausiai išvyko atgal į Ameriką.

JAV lyderis iš Europos išvyko ne kartą garsiai pakartojęs ir įtvirtinęs paramą Ukrainai, pasistengęs išsklaidyti abejones dėl Amerikos paramos ilgalaikiškumo ir ne kartą tiesiogiai pažėręs kaltinimus savo kolegai Kremliuje.

72 valandos Senajame žemyne dalies analitikų nuomone, buvo vienos iš svarbiausių per visą jo prezidentavimo laikotarpį. Tai buvo solidarumo gestas, politikos krypties įtvirtinimas, partnerių būgštavimų numaldymas.

Kita vertus, be demonstruotos vizitiko pompastikos ir simbolikos, tiek apsilankymas Kijeve, tiek ir Varšuvoje, davė nedaug. Vien tam, kad J. Bidenas galėtų pagalvoti apie kelionę į Kijevą, iš anksto turėjo būti įspėta Maskva – toks pataikavimas agresoriui, vargu, ar sutampa su galingiausios pasaulio valstybės įvaizdžiu.

Negana to, vizitas niekaip nepakeitė ir karo situacijos. Kruvinas konfliktas vyksta, Rusija nesirengia atsitraukti, Ukraina apie nuolaidas okupantams nekalba, JAV, nors ir pristatė dar vieną ginkluotės paketą Ukrainai, tačiau apie taip prašomus naikintuvus neužsiminė.

Tuo tarpu namuose JAV, pats J. Bidenas sulaukia tik augančių kaltinimų, jog užsiima viešuosius ryšius primenančiomis kelionėmis po Europą, tačiau ignoruoja nacionaline tragedija tapusią Ohajo traukinio, vežusio pavojingas chemines medžiagas, katastrofą.

Aktyviausiems prezidento kritikams pro akis neprasprūdo ir, regis, vis blogėjanti J. Bideno sveikata: lipdamas į lėktuvą prezidentas vėl pargriuvo.

J. Bideno kelionė po Europą tapo tikru realybės šou

Atstovų Rūmų Užsienio reikalų ir Senato Užsienio reikalų komitetų vyriausieji respublikonai pažėrė kritikos plačiai žiniasklaidoje apdainuotai J. Bideno kelionei į Europą. Vieni kritikuoja, kad toks vizitas yra visiškai nereikalingas ir nekeičiantis situacijos, kiti pabrėžia, kad prezidentas tiesiog įsiamžino Ukrainoje.

„Gerai, kad prezidentas J. Bidenas apsilankė Ukrainoje, bet vien tik fotosesijos nepakanka. Jis turi suteikti Ukrainai ginklų, kurių jiems reikia, kad laimėtų dabar, ypač „ATACMS“ taktinės raketų sistemų, o ne lėtinti jų naudojimą“, – sakė Atstovų Rūmų komitetui pirmininkaujantis respublikonas Maiklas Makolas iš Teksaso.

Vyriausias Senato komiteto respublikonas Džimas Rišas iš Aidaho taip pat sukritikavo JAV prezidentą, jog šis vizito Europoje metu neparodė jokios iniciatyvos Ukrainai atsiųsti naikintuvų.

„Tikiuosi, kad po JAV prezidento vizito į Kijevą bus imtasi veiksmų, įskaitant skubų „F-16“ lėktuvų siuntimą Ukrainos pajėgoms. Turime parodyti, kad JAV ir toliau yra pasirengusi padėti Ukrainai apsiginti nuo Rusijos agresijos“, – pareiškė Dž. Rišas.

Tuo tarpu Meino valstijos demokratas Džaredas Goldenas ir Viskonsino respublikonas Maikas Galageris išsiuntė laišką Baltiesiems rūmams, kuriame prašė J. Bideno kuo greičiau „suteikti Ukrainai didesnius oro erdvės pranašumo pajėgumus, įskaitant Kijevo prašomus lėktuvus „F-16“.

Respublikonas iš Pietų Karolinos Lindsey Grahamas su kolegomis demokratais iš Rodo salos ir Konektikuto, savo ruožtu, kreipėsi į JAV valstybės sekretorių Antony Blinkeną, pritardami „ATACMS“ ir ketvirtos kartos orlaivių siuntimui Ukrainai.

Kelionė
J. Bidenas jau paliko Europą ir grįžta į Vašingtoną. Davido Lusvardi/Unsplash nuotrauka

Apsilankymas Kijeve vyko tik atsiklausus Rusijos

Dalis J. Bideno administracijos kritikų atkreipė dėmesį ir į tai, kad prezidento kelionė į Ukrainą buvo ypač priklausoma nuo Rusijos pozicijos. Dar savaitės pradžioje skelbta, kad Baltieji rūmai patys pranešė Kremliui apie J. Bideno ketinimą apsilankyti Kijeve. Tai padaryta buvo likus kelioms valandoms iki prezidento išvykimo į Ukrainą.

J. Bideno vizitą jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sullivanas apibūdino kaip „neturintį precedento“, motyvuodamas tuo, kad tai buvo pirmas kartas, kai JAV prezidentas apsilankė „kariaujančios šalies sostinėje, kurioje Jungtinių Valstijų kariuomenė nekontroliuoja svarbiausios infrastruktūros“. Vis gi, jis nutylėjo, kad kelionė įvyko Maskvai suteikus leidimą, o ne JAV parodžius didelį ryžtą ar politinę valią.

Pasak Vašingtono pranešimų, JAV informavo Maskvą, kad būtų išvengta bet kokių nesusipratimų ar neteisingo dviejų branduolinių valstybių situacijos vertinimo ir galimai pavojingo įvykių eskalavimo.

Savo ruožtu Rusija leido vizitui įvykti, bet neteikė jokių saugumo garantijų. Tai patvirtino Rusijos žvalgybos agentūros direktorius Aleksandras Bortnikovas.

„Iš tiesų, Jungtinės Valstijos pranešė Rusijai apie J. Bideno vizitą Kijeve, tai padarė diplomatiniais kanalais. Tačiau mes nesuteikėme jokių garantijų dėl jo saugumo“, – sakė Federalinės saugumo tarnybos (FSB) direktorius A. Bortnikovas.

J. Bidenas kritikuojamas dėl Ohajo traukinio avarijos ignoravimo

Tačiau bene daugiausiai kritikos J. Bidenas sulaukė dėl to, kad išvyko į Europą taip ir neapsilankęs Ohajo traukinio avarijos vietoje bei tinkamai nesureagavęs į ten kilusią aplinkosauginę katastrofą.

„Kai mūsų pasienį ištinka krizė, Joe Bidenas grįžta namo ir snaudžia Delavere. Kai Ohajas dega nuo nuodingų cheminių medžiagų, J. Bideno administracija sako, kad viskas gerai. Taigi prezidento dienos proga nesistebiu, kad J. Bidenas palieka Ameriką ir važiuoja į Ukrainą. Jis apleido Amerikos interesus nuo pat savo prezidentavimo pradžios. Jie gali jį pasilikti“, – sako respublikonas iš Floridos, Mattas Gaetzas.

Negana to, M. Gaetzas ragina savo kolegas Atstovų Rūmuose atkreipti dėmesį į tai, kad J. Bidenas meluoja dėl JAV pajėgų Sirijoje. Politikas skatina balsuoti dėl to, ar JAV turėtų ir toliau palikti savo pajėgas Sirijoje, nors neseniai pranešta, kad ten buvo sužeisti amerikiečiai kariai. Ši M. Gaetzo siūloma rezoliucija įpareigotų prezidentą J. Bideną išvesti JAV ginkluotąsias pajėgas iš Sirijos ne vėliau kaip per 15 dienų nuo rezoliucijos priėmimo dienos.

„Po invazijos į Ukrainą atrodo, kad nukreipėme dėmesį nuo tam tikro Amerikos įsipainiojimo Sirijoje. O mano teisės akto tikslas yra priversti Kongreso narius balsuoti dėl to, ar, jų nuomone, turėtume tęsti B. Obamos karą Sirijoje. Prezidentas B. Obama pradėjo mūsų dalyvavimą ten ir dabar vis dar esame Sirijos pilietinio karo viduryje su Rusija, Turkija ir Iranu, kurie yra labai artimoje kaimynystėje. Ir tai man atrodo kaip labai pavojingo eskalavimo galimybė“, – sako M. Gaetzas.

Grįžtant prie gausios kritikos J. Bideno administracijai Ohajo situacijos klausimu, prie kritikų prisijungė ir respublikonų senatorius Ericas Schmittas, kuris tviteryje teigė, kad amerikiečiai yra nusivylę J. Bidenu vien dėl to, kad šiuo metu jis yra Ukrainoje, o ne Rytų Palestinoje, Ohajuje, kur ir įvyko chemines medžiagas gabenusio traukinio avarija.

Vakar įvykio vietoje apsilankė net buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Iš tiesų, verta paminėti, kad kritikuojant J. Bideno reakciją, vykti į Ohają neskuba ir kiti JAV politikai. Būtent D. Trumpas tapo pirmuoju tikrai įtakingu šalies politiku, apsilankiusiu Rytų Palestinoje. Šio vizito metu jis kritikavo J. Bideną ir ragino jį pagaliau čia atvykti.

„Manau, kad jis turėjo čia atvykti. Manau, kad jis turėjo būti čia. Jis turėjo būti čia, o jis pasirinko kitą kelią“, – sakė D. Trumpas.

Galiausiai Baltieji rūmai paskelbė, kad į Ohają ketvirtadienį atvyks transporto sekretorius Pitas Buttigiegas. Sekretorius susitiks su bendruomenės nariais, nukentėjusiais, gaus naujausią informaciją apie Nacionalinės transporto saugos valdybos (NTSB) tyrimą ir išklausys vietoje dirbančių tyrėjų nuomonę.

Ohajas
Kritika dėl J. Bideno reakcijos į Ohajo tragediją auga. Matthew Bornhorsto/Unsplash nuotrauka

J. Bidenas vėl neišvengė gėdingų suklupimų ir gandų apie jo sveikatą

Kelionės į Europą metu JAV lyderis neišvengė ir jo vizitine kortele tampančių griuvimų. Trečiadienį Varšuvoje, lipdamas laiptais į lėktuvą jis suklupo – šį incidentą užfiksavo vaizdo kameros, įrašas netruko pasklisti internete. Vaizdo įraše matyti, kaip J. Bidenas šiek tiek slysteli ant laiptų viršaus, tačiau netrukus išlaiko pusiausvyrą ir dar spėja pamojuoti prieš įlipant į lėktuvą.

Tokie įvykiai tik paskatina ir taip netylančias kalbas apie galimai prastą JAV prezidento sveikatos būklę. J. Bidenui šiuo metu yra 80 m., jis yra seniausias pareigas vis dar einantis JAV prezidentas, be to, tikėtina, kad jis dalyvaus ir 2024 m. rinkimuose.

Vis dėlto, Baltieji rūmai nekreipia dėmesio į abejones dėl J. Bideno fizinės ir psichinės sveikatos galimybių. Spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre, neseniai paklausta apie J. Bideno sveikatą, sakė, kad prezidento sveikata „100 proc.“ gera.