Suprasti akimirksniu
  • J. Bideno komanda bando taisyti jo įvaizdį
  • J. Bidenui – trumpesnės kalbos ir mažiau laiptų
  • J. Bidenas kognityvinio įgūdžio testo atsisako, D. Trumpas jį atliko pats
  • Demografijos ekspertai tikina, kad J. Bidenas turėtų sulaukti rinkimų kampanijos pabaigos
  • JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio mėnesį
Šaltiniai
J. Bidenas
JAV prezidentas J. Bidenas. ELTA nuotrauka

J. Bideno komanda bando taisyti jo įvaizdį

JAV prezidento rinkimai artėja: jie vyks jau šių metų lapkritį ir visų akys krypsta į du numanomus kandidatus – demokratą Joe Bideną ir respublikoną Donaldą Trumpą. Šie kandidatai daugiau ar mažiau yra palaikomi savo bendrapartiečių, tačiau dar neapsisprendę amerikiečiai juos abu vertina prieštaringai.

D. Trumpui šiuo metu yra iškeltos bent kelios teisinės bylos, o J. Bidenas kritikuojamas tiek dėl savo dabartinės kadencijos metu nuveiktų ar nenuveiktų darbų, tiek ir dėl savo amžiaus. Dabartiniam JAV vadovui yra 81-eri, jis yra seniausias pareigas dar einantis ir antros kadencijos siekiantis Amerikos prezidentas.

Visuomenė ir jo politiniai konkurentai vis dažniau pastebi, kad garbus amžius J. Bidenui tiesiogine to žodžio prasme kiša koja: prezidentas yra užfiksuotas nukritęs nuo dviračio, ne kartą paslydo lipdamas prezidentinio lėktuvo laiptais, sakydamas viešas kalbas daro akivaizdžių klaidų arba kalba mažai kam suprantamus dalykus.

Tai tikrai nepaskatina visuomenės pasitikėjimo juo, tad JAV prezidento rinkimų kampanijai įsibėgėjant, jo komanda bando gelbėti situaciją ir skelbia, jog trumpins prezidento sakomas kalbas. Nors jo aplinka teigia, kad toks žingsnis žengiamas dėl kokybės, o ne kiekybės, daugelis mano, kad šitaip tiesiog bandoma išvengti sunkiai pataisomų J. Bideno liapsusų.

Baltieji rūmai dažnai turi teisintis dėl prezidento klaidų. Tabrez Syed/Unsplash nuotrauka
Baltieji rūmai dažnai turi teisintis dėl prezidento klaidų. Tabrez Syed/Unsplash nuotrauka

J. Bidenui – trumpesnės kalbos ir mažiau laiptų

Dabartinio JAV prezidento J. Bidenas rinkimų kampanijos komanda paskelbė, kad trumpina prezidento kalbas, sakydama, kad „kokybė yra svarbiau už kiekybę“[1]. J. Baideno padėjėjai mano, kad mažesni pasirodymai ir trumpesnės kalbos jam bus naudingesni nei didesni mitingai ar ilgos kalbos renginiuose.

„Mūsų kampanija tiki kokybe, o ne kiekybe. Mes tikime, kad dėl šių pasisakymų, šių mažesnių dalykų, kuriais tiesiogiai pereinama prie esmės apie tai, kas vyksta dėl šių rinkimų, rinkėjams bus lengviau įsitraukti į juos“, – sako J. Bideno rinkimų kampanijos atstovai.

Vis dėlto, manoma, kad tikroji tokio sprendimo priežastis – siekis sumažinti J. Bideno viešų pasirodymų skaičių, nes baiminamasi, kad jis tiesiog gali suklysti ir kitaip susipainioti.

Tokios baimės visai pagrįstos. Juk neseniai jis pavadino Japoniją, artimą JAV sąjungininkę, „ksenofobiška“ ir palygino šią šalį su Rusija ir Kinija. Dėl tokių J. Bideno pasisakymų vėliau buvo priversti aiškintis Baltieji rūmai.

Baltųjų rūmų žurnalistė vėliau aiškino, kad J. Bidenas kalbėjo apie tai, kas JAV yra kaip šalis, esą, prezidentas norėjo pabrėžti tai, kaip svarbu gyventi imigrantų šalyje. Baltųjų rūmų atstovė pabrėžė, kad JAV santykiai su Japonija yra svarbūs, gilūs ir ilgalaikiai.

Tokių klaidų, dėl kurių raudonuoti ir aiškintis tenka visai jo aplinkai, J. Bidenas padaro vis dažniau. Tai suprantama gyvenimo realybė: juk niekas ne jaunėja, ne išimtis ir vienos galingiausių pasaulio valstybės prezidentas.

J. Bideno patarėjai nuo pat jo 2020 m. kampanijos pradžios bandė užglaistyti visuomenės susirūpinimą dėl jo amžiaus, tačiau tai tampa vis sudėtingiau. JAV vadovo silpnumą pastebi net kolegos iš užsienio. Žiniasklaidai anonimu likęs Vakarų diplomatas yra teigęs, kad J. Bidenas „fiziškai yra gana silpnas, nukrenta nuo dviračio ar dar ko nors“.

„Jis neturi tokio ištvermės lygio kaip B. Obama ar koks jaunesnis prezidentas. Žmonės nerimauja dėl jo fizinio silpnumo ir galimos kadencijos nuo 82 iki 86 metų amžiaus. Pagal Europos standartus tai tikrai senas amžius. Tikrai, tikrai labai senas. Mes neturime nė vieno tokio amžiaus žmogaus valdžioje“, – teigė su anonimiškumo sąlyga bendravęs politikas.

Tačiau vietoje to, kad demokratai svarstytų apie alternatyvą, J. Bideno aplinka siekia sudaryti visas įmanoma sąlygas, kad tik prezidentas išvengtų nemalonių ir gėdingų situacijų. J. Bideno patarėjai imasi priemonių, kad sumažintų prezidento fizinį darbo krūvį ir tuo pat metu stiprina dvejopą naratyvą, kuris remiasi strategija, jog prezidento amžius gali būti jo stiprybė.

Viešumoje pats J. Bidenas pradėjo juokauti apie savo amžių, pabrėždamas, kad su ilgaamžiškumu ateina ir tam tikra gyvenimo išmintis. O „už kadro“, sudaromos sąlygos prezidentui mažiau judėti: prie „Air Force 1“ prezidentinio lėktuvo jam specialiai privežami trumpesni laiptai, jo teleprompteryje ir užrašų kortelėse ženkliai išdidintas šriftas ir pan[2].

Prezidento rinkimuose pergalės sieks ir D. Trumpas. ELTA nuotrauka
Prezidento rinkimuose pergalės sieks ir D. Trumpas. ELTA nuotrauka

J. Bidenas kognityvinio įgūdžio testo atsisako, D. Trumpas jį atliko pats

Dažni nukritimai, klaidos kalbant ar bendraujant su svarbiais politikais bei užsienio partneriais tiesiog persekioja J. Bideną. Būtent todėl vis dažniau girdima, kad norėdamas siekti perrinkimo, jis turėtų atlikti kognityvinių įgūdžių testą. Buvęs prezidentas D. Trumpas šį testą siekė atlikti pats, savo noru. Jame jis buvo įvertintas puikiai ir surinko 30 balų iš 30 galimų.

Regis, kad visuomenė pritartų idėjai, jog J. Bidenas tokį testą atliktų. 2024 metų sausio pabaigoje apklausų bendrovė „Rasmussen Reports“ atliko visuomenės nuomonės tyrimą apie J. Bideno psichinę būklę ir spaudos pastangas ją užglaistyti. Didžioji dalis respondentų (59 proc.) teigė manantys, jog prezidento psichinė sveikata pasiekė kritinį tašką, daugelis taipogi pritarė, kad žiniasklaidos indėlis, siekiant pridengti J. Bideną, yra didelis.

Tai neturėtų stebinti. J. Bidenas 2024 m. vasario mėnesį, sakydamas savo rinkimų kampanijos kalbą, netikėtai supainiojo dabartinį Prancūzijos prezidentą su senokai mirusiu Francoisu Mitterrandu. F. Mitterrandas mirė 1996-aisiais. Prieš keletą metų Baltuosiuose rūmuose vykusioje konferencijoje J. Bidenas, pamiršęs, kad Kongreso narė, respublikonė iš Indianos, J. Walorski mirė, ėmė jos ieškoti auditorijoje. Iš tikrųjų J. Walorski žuvo savo apygardoje įvykusios autoavarijos metu, o Baltieji rūmai J. Bideno vardu net išplatino pareiškimą, kuriame teigta, kad prezidentą ir pirmąją ponią itin sukrėtė ir nuliūdino Kongreso narės mirtis.

Demografijos ekspertai tikina, kad J. Bidenas turėtų sulaukti rinkimų kampanijos pabaigos

Neseniai atliktos apklausos duomenimis, 67 proc. apklaustų amerikiečių pareiškė, kad mano, jog 81-erių metų JAV prezidentas J. Bidenas yra per senas eiti prezidento pareigas dar vieną kadenciją. 41 proc. respondentų tą patį mano apie buvusį prezidentą D. Trumpą, kuriam yra 77-eri.

Akivaizdu, kad nei vieno iš šių kandidatų negalima laikyti jaunais, pilnu pajėgumu galinčiais reprezentuoti ne tik gyvenimo saulėlydį pasiekusius senjorus, bet ir vidutinio amžiaus amerikiečius arba ypatingai – jaunimą.

Suprantama ir tai, kad politinio stabilumo požiūriu, vyresnis kandidatas taip pat yra rizika dėl to, kad neaišku, kas nutiktų su šalimi, jeigu prezidentas staiga mirtų viduryje savo kadencijos.

Iš tiesų, demografijos ekspertai net atliko tyrimą, kuriuo siekta išsiaiškinti, kiek J. Bidenas ir D. Trumpas turi galimybių likti gyvais per dar vieną ketverių metų kadenciją.

Tyrimas parodė, kad J. Bidenas turi 92,9 proc. tikimybę išgyventi bent iki 82 metų, o D. Trumpas turi 95,1 proc. tikimybę išgyventi iki 78 metų, tad ekspertai padarė išvadą, jog labai tikėtina, kad 2025 m. inauguracijos dieną, nepriklausomai nuo rinkimų rezultatų, abu jie bus gyvi. Kalbant apie ateinančią prezidento kadenciją, yra 63,3 proc. tikimybė, jog J. Bidenas išgyvens dar daugiau nei ketverius metus, o D. Trumpo atveju ši tikimybė siekia 73,6 proc[3].

JAV prezidento rinkimai vyks lapkričio mėnesį

JAV sparčiai artėja prie rinkimų starto linijos. Vasarą, liepos 15 d. vyks respublikonų partijos nacionalinis suvažiavimas. Paprastai keturias dienas trunkančiame partijos suvažiavime Milvokyje bus oficialiai išrinktas kandidatas į prezidentus ir viceprezidentus. Rugpjūčio 19 d. vyks ir demokratų nacionalinis suvažiavimas.

Rugsėjo 16 d. numatyti pirmieji prezidento debatai, o per tolimesnius mėnesius kandidatai turėtų susitikti trijuose debatuose ir kiekvieną kartą 90 minučių aptarti svarbius klausimus. Kandidatai į viceprezidentus taip pat stos į debatų dvikovą.

Lapkričio 5 d. yra JAV prezidento rinkimų diena, nors dėl išankstinio balsavimo ir balsavimo paštu iniciatyvų, daugelis amerikiečių jau bus balsavę. Po skaičiavimų ir paaiškės, kas taps 47-uoju JAV prezidentu.