Išmanieji skaitikliai gali tapti dar vienu būdu valdyti žmones – UK jau išjunginėjama elektra gyventojams

Energetika, Pasaulis, SaugumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Atjungta elektra
Gyventojai likę be elektros. Kelly Sikkema/ Unsplash nuotrauka

Išmanieji elektros skaitikliai pavojingesni nei atrodo

Išmanieji elektros skaitikliai, kurių visame pasaulyje įrengta jau daugiau kaip 700 milijonų, dažnai yra pavojingai nesaugūs. Žmonės vengia jų pritaikymo namuose ir baidosi tokių įrenginių dėl programinių spragų, problemų su sprogimais, sukčiavimo. Vartotojai bijo šių dalykų ir mano, kad komunalinių paslaugų bendrovės turėtų labiau stengtis apsaugoti vartotojus[1].

Spėjama, kad dėl nepakankamo išmaniųjų komunalinių paslaugų įrenginių saugumo kyla grėsmė, kad viena kenkėjiško kodo eilutė gali nutraukti elektros energijos tiekimą į namus arba net sukelti katastrofišką perkrovą, dėl kurios gali sprogti skaitikliai ar kilti gaisrai, pasiglemžiantys namus ir pastatus.

Jei įsilaužėlis perimtų išmaniojo skaitiklio kontrolę, jis galėtų žinoti, kada ir kiek tiksliai naudojate elektros energijos. Taip gali būti nuspėjama, kada esate namuose ir ar aktyviai gyvenate. Užpuolikas taip pat galėtų matyti, ar namuose yra brangios elektronikos ir tuo naudotis. Vartotojai net nenutuokia, kada yra stebimi.

Sukčiai gali manipuliuoti sąskaitomis. Jei įsilaužėlis pasieks sistemas naudojantis skaitikliu, jis turės prieigą ir galės daryti įtaką visiems jūsų išmaniesiems įrenginiams, prijungtiems prie elektros energijos. Tačiau net jei neturite išmaniųjų įrenginių, jums vis tiek gresia pavojus. Užpuolikas, kuris valdo skaitiklį, taip pat valdo skaitiklio programinę įrangą, todėl gali sukelti tiesioginį jo sprogimą.

Jungtinės Karalystės vyriausybės verslo, energetikos ir pramonės strategijos departamento atstovas spaudai tikino, kad visoje išmaniųjų skaitiklių sistemoje įdiegtos griežtos saugumo kontrolės priemonės. Pasak jo, visus prietaisus, nepriklausomai nuo jų kilmės šalies, turi nepriklausomai įvertinti saugumo ekspertai. Tačiau visada ir visur yra spragų, o jų išvengti neįmanoma.

Jungtinė Kralystė jau susiduria su problemomis

Panešama, kad vis daugiau namų ūkių, kuriuose įrengti išmanieji skaitikliai, susiduria su problema – energetikos bendrovės atjungia elektros energiją. Žiniasklaida teigia, kad energetikos įmonės gavo pranešimų apie pažeidžiamus vartotojus, kurie kelias dienas ar net savaites lieka be elektros energijos[2].

Daugybė vartotojų šalyje neteko elektros tiekimo, nes šis buvo atjungtas nuotoliniu būdu. Tokių elektros netekusių vartotojų skaičiai – didžiuliai. Tiekėjams yra įsakyta skubiai spręsti šią problemą.

Prieš pradedant naudoti išmaniuosius skaitiklius Jungtinėje Karalystėje, jei namų ūkis vėluodavo sumokėti už energiją, bendrovės turėdavo prašyti leidimo įeiti į namus, kad galėtų įrengti išankstinio mokėjimo skaitiklį. Šie įrenginiai iš esmės yra mokėjimo pagal einamąsias įmokas sistema. Tad kai kreditas išnaudojamas, namai atjungiami nuo elektros tiekimo ir lieka be elektros energijos ar šildymo.

Tačiau jei namų ūkyje yra išmanusis skaitiklis, energetikos įmonės dabar gali jį atjungti nuotoliniu būdu, prieš tai neįrengusios išankstinio mokėjimo skaitiklio. Išmanieji skaitikliai stebi namų ūkyje sunaudojamą elektros energiją ir automatiškai siunčia rodmenis energetikos bendrovėms. Taip gaunamos tikslesnės sąskaitos ir aiškesnė informacija apie sunaudojamą energiją.

Tačiau taip šie skaitikliai ir suteikia energetikos bendrovėms galimybę be įsakymo pakeisti tiesioginio debeto mokėjimus į išankstinio mokėjimo sistemą. Tai sulaukia daug britų nepasitenkinimo.

Koalicijos „End Fuel Poverty Coalition“ koordinatorius Simonas Francisas paragino vyriausybę apsaugoti vartotojus nuo tokio perjungimo.

Krizės metu žmonių perkėlimas į brangesnius išankstinio mokėjimo skaitiklius be jų aiškaus sutikimo yra nepriimtinas. Tai, kad išmanūs skaitikliai dabar naudojami slapta, yra dar blogiau.

Gyventojai ragina vyriausybę laikytis savo pažado padidinti išmokas atsižvelgiant į infliaciją ir įspėja, kad milijonai mažas pajamas gaunančių namų ūkių, negaudami didesnės paramos, jau dabar yra priversti skursti. Prastas bendravimas ir taip sukuriama rizika vartotojui neturi jokio pasiteisinimo, kaip kalbėjo energijos ir verslo industrijų atstovai.

Skaitikliai
Įprasti elektros skaitikliai keičiami. Tim Mossholder/ Pexels nuotrauka

Išmanieji skaitikliai – spračiai prisijaukinama naujovė

Išmanieji skaitikliai yra naudingi, nes leidžia komunalinių paslaugų įmonėms efektyviau paskirstyti energijos gamybą ir sudaro sąlygas mikroenergijos gamybai, kuri gali paskatinti atsinaujinančiosios energijos naudojimą. Dėl šių ir kitų priežasčių Europos Sąjunga yra užsibrėžusi tikslą 80 proc. skaitiklių pakeisti išmaniaisiais skaitikliais.

Lietuvoje elektros energetikos įstatymai numato, kad toks išmaniosios apskaitos diegimas bus vykdomas be atskiro vartotojo sutikimo. Jis numatomas vykdyti etapais ir pirmasis jų turėtų būti baigtas iki 2026 metų. Prietaisai bus diegiami vartotojams, kurie sunaudoja daugiausia energijos, t. y 1000 kWh per metus.

Nuo 2026 metų prasidės antrasis etapas, kurio metu bus diegiami išmanūs įrenginiai tiems, kurie dar neturėjo tokios progos. Tokie yra „ESO“[3] tikslai ir spėjimai. Tačiau neaišku, kaip greitai tai eisis. Tai nėra nemokama paslauga, nes jau pačioje metų pradžioje prasidėjus šioms naujovėms buvo kalbama apie tai, kiek tai kainuos[4].

Nenuostabu, kad žmonės pasaulyje nenori šių pokyčių ir vertina visus pavojus, susijusius su kibernetiniais nusikaltimais, programine įranga. Be to, kaip jau minėta, tai nėra nemokami pokyčiai ir atsieina pinigus vartotojams, kurie net nėra pasiryžę keisti tvarką ir naudotis išmaniais skaitikliais.

Nesaugumo problemos kyla ir dėl pasenusių protokolų, pusėtino įgyvendinimo ir silpnų projektavimo principų. Nors fizinis išmaniųjų skaitiklių saugumas yra stiprus, daugelyje jų naudojami belaidžio ryšio protokolai kelia problemų.

Dauguma išmaniųjų skaitiklių ryšiui su komunalinių paslaugų įmone palaikyti naudoja GSM – 2G mobiliojo ryšio standartą. Jis turi gana gerai žinomą silpnąją vietą, dėl kurios įsilaužėlis, turintis netikrą mobiliojo ryšio bokštą, gali priversti įrenginius prisijungti prie netikros tikrojo bokšto versijos paprasčiausiai suteikdamas stiprų signalą.

GSM sistemoje prietaisai turi autentifikuotis su bokštais, bet ne atvirkščiai, todėl įmanoma siųsti komandas į skaitiklį be papildomo autentikavimo.