I.Muskas dėl tinklo „X“ blokavimo apkaltino Braziliją slopinant žodžio laisvę

Pasaulis, Saugumas, Technologijos, VerslasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Ilonas Maskas
Nepaisant teismo sprendimo, Ilonas Maskas nusileisti Brazilijai nežada, X nuotrauka

E. Musko ir Brazilijos teisėjo kovoje laimėtojų dar nėra

Ilonas Maskas (Elon Musk) apkaltino Brazilijos valdžią slopinant žodžio laisvę. Taip jis sureagavo jam priklausančio socialinio tinklo „X“ blokavimą. Anksčiau Brazilijos Aukščiausiasis Teismas nurodė nedelsiant sustabdyti „X“ darbą, nes I. Maskas atsisakė paskirti oficialų platformos atstovą šalyje. Brazilijos gyventojams gresia 50 000 realų (beveik 9000 JAV dolerių) bauda už naudojimąsi platforma „X“ per VPN.[1]

Virtualus privatus tinklas – atskirų nutolusių vienas nuo kito kompiuterinių tinklų sujungimas į vieną tinklą internetu. VPN sukuria šifruotą tunelį, apsaugodamas tapatybę bei paslėpdamas IP adresą. Virtualumas pasireiškia tuo, kad tinklas yra organizuojamas ne tiesiogiai, o per internetą.[2]

Verslininko teigimu, tai yra tiesioginis pasikėsinimas į žodžio laisvę. Atitinkamas įrašas buvo paskelbtas I. Masko paskyroje platformoje „X“.

„X“ yra populiariausias naujienų šaltinis Brazilijoje. To nori žmonės. Dabar tironas Voldemortas slopina žmonių teisę į žodžio laisvę“, – rašė milijardierius.

Anksčiau jis paskelbė Brazilijos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Aleksandro de Morajeso (Alexandre de Moraes) nuotrauką ir kadrą iš filmo „Haris Poteris ir Mirties relikvijos. 2 dalis“ su Voldemortu, kurį vaidino aktorius Ralfas Fainsas (Ralph Fiennes), nurodydamas jų panašumą. „Ryškus panašumas. Aleksandras ir Voldemortas“, – pabrėžė I. Maskas.

Kodėl X (buvęs Twitter) Brazilijoje buvo užblokuotas?

Penktadienį, rugpjūčio 30 d., A. de Morajesas įsakė nedelsiant sustabdyti „X“ veiklą Brazilijoje. Šeštadienį Brazilijos interneto tiekėjai telekomunikacijų reguliuotojo „Anatel“ prašymu pradėjo riboti vartotojų prieigą prie socialinio tinklo, praneša „Associated Press“.[3]

Blokavimo priežastis buvo I. Masko atsisakymas paskirti naują oficialų X atstovą šalyje. Trečiadienį, rugpjūčio 28 d., A. de Morajesas perspėjo milijardierių, kad „X“ gali būti užblokuotas, jei jis per 24 valandas neįvykdys jo įsakymo. Penktadienį paskelbtoje nutartyje teisėjas pabrėžė, kad I. Maskas pademonstravo visišką nepagarbą Brazilijos suverenitetui ir ypač jos teismų sistemai.

A. de Moraesas teigė, kad platformos veikla bus ribojama, kol ji atitiks iškeltus reikalavimus, taip pat nustatė kasdieninę 50 000 realų (8900 JAV dolerių) baudą Brazilijos gyventojams ir vietinėms įmonėms už naudojimą „X“ per VPN.

Be to, Brazilijos Aukščiausiasis Teismas įšaldė I. Masko palydovinio interneto tiekėjo „Starlink“ banko sąskaitas. Bendrovė sakė, kad šis sprendimas buvo priimtas slaptai ir be tinkamo teisinio proceso, kurį garantuoja Brazilijos Konstitucija, bei žadėjo jį apskųsti.

Pasak AP, Brazilija yra viena didžiausių „X“ rinkų. „Emarketer“ duomenimis, kiekvieną mėnesį socialiniu tinklu naudojosi apie 40 milijonų brazilų, tai yra apie penktadalį šalies gyventojų. Prieš penktadienio Aukščiausiojo Teismo sprendimą kilo mėnesį trukęs ginčas dėl „X“ atsisakymo blokuoti paskyras, kuriose, pasak teismo, buvo ekstremistinių ir antidemokratinių kalbų.

E. Muskui perėmus X – platforma tapo galvos skausmu opoziciją nutildyti bandžiusiai Brazilijai

„Twitter“ (nuo 2023 m. liepos vadinama „X“) – nemokama mikrotinklaraščių bei socialinių tinklų paslauga, leidžianti jos vartotojams siųsti ir skaityti trumpas žinutes (angl. tweets). Šis socialinis tinklas buvo sukurtas 2006 m., o jo idėją sumanė Džekas Dorsis, o Evanas Viljamsas iš pradžių didžiąja dalimi finansavo verslą.[4]

2023 m. visame pasaulyje „Twitter“ naudojosi daugiau kaip 666 mln. aktyvių vartotojų.

„Twitter“ yra vienas iš 10 lankomiausių interneto puslapių pasaulyje. Prie to žymiai prisidėjo sparčiai augantis „Twitter“ žinučių skaičius. Pavyzdžiui, „Twitter“ pranešimų kiekvieną dieną 2010 m. buvo nusiunčiama tik 50 mln. o 2013 m. šis skaičius išaugo iki 500 mln.

2022 m. balandžio 25 d. įmonės valdyba sutiko už 44 milijardus JAV dolerių parduoti „Twitter“ Ilonui Maskui.[7][8] Šis pardavimas buvo patvirtintas 2022 m. spalio 27 d.

2023 m. birželio 5 d. organizacijos vadove paskirta Linda Yaccarino.

2023 m. liepos 23 d. E. Maskas paskelbė, kad „Twitter“ keičia savo logotipą į „X“ ženklą.

„Sučiulbėjimas“, „sučirenimas“ (angl. tweet) – tekstinė iki 280 (iki 2017 m. 140) simbolių žinutė, parodoma autoriaus puslapyje ir nusiunčiama jo prenumeratoriams, dar žinomiems kaip sekėjai (angl. followers). Autoriai gali apriboti žinučių matomumą iki savo draugų rato arba leisti žinutes matyti visiems. Vartotojai gali siųsti ir gauti žinutes per „Twitter“ svetainę, SMS arba išorines programas. Nors pati paslauga nemokama, žinučių gavimas per SMS yra mokamas – kainos nustatytos paslaugų tiekėjų.

140 simbolių limitas buvo nustatytas siekiant suderinamumo su SMS žinutėmis. Toks apribojimas į „Twitter“ svetainę atnešė sutrumpinimus, kurie iki tol paprastai buvo naudojami tik SMS žinutėse. Limitas taip pat paskatino nuorodų trumpinimo svetainių naudojimą (pvz., tinyurl.com, bit.ly). Dabar „Twitter“ automatiškai sutrumpina visas nuorodas su savo nuorodų trumpinimo paslauga t.co.

Pagrindiniai „Twitter“ skiriamieji bruožai, nors jie ir prigijo iš interneto pasikalbėjimo kultūros – @ bei # ženklai – buvo įvesti pačių vartotojų ir tik vėliau tapo oficialia „Twitter“ paslaugų dalimi. @ ženklas skirtas atsakyti kitam „Twitter“ naudotojui arba juos paminėti buvo oficialiai įvestas 2007 m. gegužės mėnesį, o # ženklas (grotos) skirtas pažymėti raktažodžius bei temas – žodžių junginiai, kurie rašomi neatskirai – buvo įvestas 2009 m. liepos mėnesį. Pranešimo persiuntimo pasirinktis (angl. retweet, RT) taip pat atsirado tik vėliau, 2009 m. lapkričio mėnesį.