Dalis visuomenės sulaukė nemalonios žinios iš „Igničio“
Bendrovės „Ignitis“ buitiniai vartotojai, kurie iki šiol buvo pasirinkę nefiksuotos kainos elektros tiekimo paslaugą, šią savaitę gavo pranešimus, kad jos nebelieka. Dabar „Ignitis“ siūlo pasirašyti naujas 36 mėnesių sutartis fiksuotais tarifais. Tarifai įsigalios ir tuo atveju, jeigu klientai „nieko nedarys“[1].
Bendrovės atstovai teigia, kad atsisakomas nefiksuotos kainos planas nėra tiesiogiai susietas su biržos kainomis, o galimybė už elektrą vartotojams reguliariai mokėti pagal biržos kainas ir toliau išlieka.
Tačiau sunerimę piliečiai atkerta, kad „Ignitis“ siūlo maždaug 50 proc. brangesnį ir terminuotą tarifą, reiškiantį, kad sąskaitos už elektrą nemažės net ir kainoms nukritus.
Atsisakoma nefiksuotų planų
„Ignitis‟ atstovė Laura Beganskienė patvirtino, jog bendrovė iš tiesų atsisako tokių planų, kurie tiekėjo krepšelyje buvo vadinami „nefiksuotais‟.
„Tačiau jie nebuvo susiję su biržos planais. Pagal sutartį šių planų kainą galėjome keisti bet kada, bet klientams buvome davę pažadą, jog kainą keisime kas pusę metų. Atėjus momentui, kai reikėjo atnaujinti plano kainą 2023 metų pirmam pusmečiui, pamatėme, jog ji viršijo sunkiai suvokiamą ribą – 65 centus už kilovatvalandę. Todėl priėmėme sprendimą šio plano atsisakyti, o jį turėjusiems klientams pasiūlėme šiuo metu pigiausią fiksuotą variantą, kurio kaina žemesnė net per 20–25 centus. Tuo tarpu su birža susietas planas „Išmanus“ lieka‟, – aiškina „Ignitis‟ atstovė.
L. Beganskienės teigimu, dabar plano „Išmanus“ kainodaroje pristatomi pasikeitimai, kurie „suteiks aiškumo ir pastovumo klientui‟.
„Iki šiol šio, su birža susieto plano, tiekimo paslaugos dedamoji galėjo būti keičiama bet kuriuo metu ir neribotą kiekį kartų. Dabar ši kainos dalis nustatoma kalendoriniams metams, ir, esant galimybei, bus mažinama metų eigoje. Klientai galės būti tikri, jog ši kainos dedamoji netikėtai nepadidės‟, – teigia ji ir pabrėžia, kad tiekimo paslaugos dedamosios kaina padidėjo apie 2 centais už kWh, bet tai išlieka pigiausias pasiūlymas rinkoje, jei klientas suvartoja apie 100 kWh per mėnesį[2].
„Ignitis‟ atstovė L. Beganskienė taip pat akcentuoja, kad „Ignitis“ taiko gryną „Nord Pool“ elektros energijos biržos vidurkį, neperskaičiuodamas kainos pagal visos Lietuvos suvartojimą.
„Tai, beveik visada, lemia mažesnę biržos kainą, kurią klientui ir patogu suprasti – ją visada galima pasitikrinti „Nord Pool“ puslapyje‟, – sako bendrovės atstovė.
Piliečiai perprato „Ignitis‟ melą
Nors bendrovė skuba raminti piliečius, jog netikėti pokyčiai išeis į naudą, dalis visuomenės jau perprato „Ignitis‟ melą ir skaičiuoja, kad elektros kainos staiga išaugs dešimtimis ar net šimtais procentų.
Nusivylę netinkamu tiekėjo pasirinkimu, dalis elektros vartotojų ragina ardyti monopoliją ir rinktis mažesniuosius elektros tiekėjus[3].
Tačiau kiti iškart pabrėžia, kad net ir mažieji elektros tiekėjai priklauso monopolininkams.
Dalis piliečių dalinasi nemaloniomis savo patirtimis su „Ignitis‟, kai buvo sulaukta pasiūlymo, mokėti nuo 0.1771 eur/kWh iki 0.421 eur/kWh, kas yra maždaug 140 proc. daugiau nei anksčiau. Pilietis teigia, kad nesutikus pasirašyti, teks mokėti net 0.551 eur/kW.
Kitas „Ignitis‟ klientas dalinasi istorija, jog gruodžio 31 baigiasi jo sutartis su bendrove, o ši jau atsiuntė pasiūlymą, kuriame teigiama, kad „pasirinkus 36 mėn. planą mokėsite mažiau nei turėdami 24 mėn. planą, o jeigu nieko nedarysite, pagal sutartį jums įsigalios naujas 24 mėn. planas ir mokėsite brangiau“.
Vartotojas klausia, kodėl gi pasibaigus sutarčiai teks mokėti brangiau, nes pagal susitarimą, jis turėtų būti perkeltas į garantinį tiekimą, kol bus pasirinktas naujas planas.
Šiuo atveju, laimėtojais gali tapti tie Lietuvos gyventojai, kurie tiekėjo dar nėra pasirinkę ir elektrą gauna per visuomeninį tiekėją.