Suprasti akimirksniu
  • Gyventojai kaip įmanydami priešinasi išmaniųjų skaitiklių diegimui, tačiau šie keičiami net ir jiems nebūnant namuose
  • ESO: jei nevartojate elektros, paskaičiuosime vidurkį, jei nedeklaruojate – gresia 22 eurų bauda
  • Operatorius paneigė mitą, kad išmanieji skaitikliai „sukasi“ net ir nevartojant elektros
Šaltiniai
ESO
Gyventojai vis dar randa būdų kaip pasipriešinti išmaniųjų skaitiklių diegimui. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Gyventojai kaip įmanydami priešinasi išmaniųjų skaitiklių diegimui, tačiau šie keičiami net ir jiems nebūnant namuose

Lietuvoje masiškai pradėjus diegti išmaniuosius elektros skaitiklius, jau ne kartą rašėme kaip įniršę gyventojai piktinasi didesniais kiekiais prisukamos elektros, nors ESO tokį mitą ir paneigę. Tik apsukresni vartotojai jau vis randa būdų kaip taisykles apeiti, o gudrumu gyventojams jau nebenusileidžia ir pats operatorius, nusprendęs įvesti baudų sistemą senamadiškiems vartotojams.

Energijos skirstymo operatorius (ESO) taip suinteresuotas pakeisti senus „rankinio“ suvedimo skaitiklius, kad to nesutinkančius daryti gyventojus, kurie net užkabina spynas ant savo skydinių, „gaudo“ sakydami, neva pasibaigė metrologinė patikra. Tačiau gyventojai nebėra tokie naivūs ir atvykusių skaitiklių pakeisti darbuotojų prašo, kad šie būtų pakeisti lygiai tokiais pačiais – paprastais, o ne elektroniniais skaitikliais.

O štai kai kurie elektros vartotojai tvirtina, kad nepaisant to, kad tokiam skaitiklių keitimui priešinosi iš paskutiniųjų, šie vis tiek buvo pakeisti gyventojams nebūnant namuose.

„Ilgai nesutikau, kol vieną dieną gavau žinutę, kad skaitliukas jau pakeistas“, – rėžė viena gyventoja.

Tuo tarpu kitas tautietis dalinosi, kad pasistatė kontrolinį skaitiklį ir kitiems tą patį padarė, todėl jokių problemų neturi. Tokiais matuokliais gyventojai puolė apsirūpinti dar prieš keletą metų, nes nepasitiki ESO įdiegtais išmaniaisiais elektros skaitikliais, kurie, jų manymu, rodo per didelį kiekį suvartotos elektros[1].

Skaitikliai keičiami net ir be gyventojų sutikimo. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Skaitikliai keičiami net ir be gyventojų sutikimo. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

ESO: jei nevartojate elektros, paskaičiuosime vidurkį, jei nedeklaruojate – gresia 22 eurų bauda

Galima piktintis šiomis išmaniosiomis naujovėmis, tačiau vienaip ar kitaip paklusti taisyklėms teks. Mat ESO žada sankcionuoti nepaklusnius vartotojus, kuriems dar nėra įdiegti naujosios kartos skaitikliai. Operatorius ragina reguliariai deklaruoti suvartojamos elektros energijos duomenis, nes antraip gali tekti susimokėti 21,76 euro – tokį mokestį esą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) ir tokios nuobaudos bus pradėtos taikyti jau nuo šių metų kovo mėnesio[2].

Šiuo metu apie 70 tūkst. klientų yra nesilaikę deklaracijos tvarkos ilgiau nei vienerius metus, iš jų 13 tūkst. net nėra pateikę savo kontaktinių duomenų. Tokiems vartotojams ESO siunčia priminimus SMS žinutėmis arba el. paštu, todėl svarbu atnaujinti kontaktinę informaciją. Tuo tarpu išmanieji skaitikliai yra vertinami kaip patogesnis sprendimas, ypač gyventojams, kurių skaitikliai yra nepatogiose vietose, pavyzdžiui, lauke, ar tiems, kurie retai lankosi sodybose ar sodo namuose. Aiškinama, kad tokie skaitikliai taip pat užtikrina tikslesnę apskaitą ir mažina administracinę naštą.

ESO išmaniuosius skaitiklius pradėjo diegti 2022 m. vasarą, pirmiausia orientuodamasi į klientus, kurie per metus suvartoja daugiau nei 1000 kWh elektros. Per šiuos metus tikimasi šiai vartotojų grupei sudiegti išmaniuosius skaitiklius, o jau nuo 2026 m. jie bus keičiami visiems kitiems klientams, pasibaigus jų turimų prietaisų metrologinės patikros terminui. Tikimasi, kad iki 2030 m. visi skaitikliai bus pakeisti į išmaniuosius, kas leis teikti kokybiškesnes paslaugas ir užtikrinti tikslesnę elektros apskaitą visiems ESO klientams.

Operatorius paneigė mitą, kad išmanieji skaitikliai „sukasi“ net ir nevartojant elektros

Dar gruodžio mėnesį kilus pasipiktinimo bangai po to, kai visuomenininkas Žydrūnas Savickas paviešino, kad jo namuose pakeitus įprastus skaitiklius į išmaniuosius, jis pastebėjo toliau „kapsinčią“ elektrą, nors jos namuose tuo metu ir nenaudojo, savo ruožtu atsakymą pateikė ir ESO. Operatorius atskleidė, kad inžinieriai, atvykę patikrinti situacijos, nustatė, kad Ž. Savicko namuose esą elektros šildymo prietaisai buvo netyčia įjungti mažesniame sklype esančiame pastate.

ESO atstovė aiškino, kad išmanieji skaitikliai renka tikslius suvartojimo duomenis ir neturi įtakos prietaisų veikimui. Jei elektros tiekimas laikinai nutrūksta, sistema fiksuoja prognozuojamus duomenis pagal ankstesnį vartojimą, kurie vėliau pakeičiami faktiškais duomenimis. Tačiau gyventojų nepasitenkinimas dėl skaitiklių diegimo išlieka – dalis jų priešinasi prietaisų keitimui arba dalijasi neigiamomis patirtimis.

Šiuo metu Lietuvoje įdiegta daugiau kaip 1 mln. išmaniųjų skaitiklių, kurie leidžia vartotojams patogiai stebėti elektros suvartojimą. Nors sistema turi pranašumų, kaip antai automatizuotas rodmenų perdavimas, dalis vartotojų vis dar skeptiškai vertina šią inovaciją dėl techninių nesklandumų ar kylančių nesusipratimų.