„Google“ susilaukė ieškinio dėl mirtinos navigacijos klaidos, nepaisant įspėjimų
Pastaruoju metu technologijų milžinei „Google“ buvo iškelta byla dėl tragiškos avarijos, įvykusios Hikoryje, Šiaurės Karolinoje 2022 m. rugsėjį. Alicia Paxson, dabar gedinti našlė, tvirtina, kad „Google Maps“ programos žemėlapių ir navigacijos funkcijos klaida pražudė jos vyrą.
Aplikacija suteikė klaidingus kelionės nurodymus ir vyras Philipas Paxsonas juos sekdamas nuvažiavo per sugriuvusį tiltą, nuo kurio jis mirtinai susižalojo. Apie šią navigacijos klaidą buvo pranešta ne kartą, bet „Google“ nieko dėl to nedarė ir maršrutas nebuvo perskaičiuotas[1].
Philipo Paksono gyvenimas tragiškai baigėsi grįžtant namo iš dukters devintojo gimtadienio šventės. Važiuodamas jis rėmėsi „Google Maps“ navigacijos sistema, kuri, kaip teigiama ieškinyje, nukreipė jį per Snow Creek tiltą – infrastruktūrą, kuri dar 2013 metais buvo aptrupėjusi ir išliko apleistos būklės. Gyventojai tarpusavyje jį vadino „tiltu į niekur“ – pravarde, atskleidžiančia per daugelį metų sukauptą liūdnai pagarsėjusią reputaciją.
Nepaisant žinomų pavojingų tilto sąlygų, Filipui net ir mirtinai nuo jo nuvažiavus, jis liko nepažymėtas ir neužbarikaduotas, nes užtvaros buvo niokojamos ir vėliau pašalintos. Šį šokiruojantį neapdairumą patvirtino keli šaltiniai, įskaitant „The Charlotte Observer“ pranešimą.
Kelių suinteresuotųjų šalių nesėkmė: atsako laukiama iš „Google“ ir vietinių įmonių
Nors „Google“ ir jos pagrindinė įmonė „Alphabet“ yra šio ieškinio priešakyje, jie nėra vieninteliai kaltinamieji. James Tarlton, kartu su dviem vietinėmis verslo įmonėmis Tarde, LLC ir Hinckley Gauvain, LLC, taip pat yra įvardijami teisminiame ieškinyje. Šie subjektai, kaip minėta ieškinyje, turėjo žemės, kurioje buvo nelemtas tiltas, nuosavybės teisę arba kontroliavo ją[2].
Skunde šie tilto gynėjai kaltinami nerūpestingumu, akcentuojant jų atsisakymą tinkamai prižiūrėti tiltą ir nepastačius tinkamų apsauginių užtvarų po įvairių pranešimų apie nesaugią vietą. Net ir atpažinus pavojų, trūko periodinių patikrinimų, siekiant užtikrinti, kad užtvarai liktų nepažeisti, kol bus galima pradėti būtinus remonto darbus.
„Google“ tariamas nežinojimas, panašu, neatleis nuo atsakomybės. Dar labiau padidina tragediją, atrodo, kad „Google“ buvo įspėta apie lūžusio tilto būklę, likus dar daug laiko iki šio tragiško incidento. 2020 m. rugsėjo mėn. vietinis gyventojas bandė pranešti „Google“ apie pavojų, naudodamas „Google“ žemėlapių funkciją „Pasiūlyti redaguoti“. Nesulaukęs nei atsakymo, nei taisomųjų veiksmų, pilietis vėl susisiekė 2020 m. lapkričio mėn., prašydamas technologijų milžino ištaisyti navigacijos nurodymus.
Ieškinyje pateikiami įrodymai, kad „Google“ patvirtina šiuos pranešimus gavę. Stebėtina, kad tai buvo ne tik konkrečiai minima K. Ellis, nes ir kiti piliečiai bandė pranešti „Google“ apie pavojingą tilto būklę. Tačiau panašu, kad šie pavojaus signalai užkliuvo kurčiomis ausimis. Iki 2023 m. balandžio 6 d. „Google“ žemėlapiai stebėtinai vis dar rodė sugriuvusį tiltą kaip įveikiamą maršrutą.
Kova už teisingumą kol „Google“ ginasi ilgai trunkanti su ieškinio peržiūra
Paxsonų šeimos teisiniai atstovai iš advokatų kontoros Saltz Mongeluzzi Bendesky garsiai kalbėjo apie „Google“ aplaidumą. Advokatas Robertas Zimmermanas pranešime spaudai pabrėžė, kad „Google Maps“ daugelį metų klaidino vairuotojus į šį pavojingą maršrutą, net ir gavę daugybę visuomenės įspėjimų. Jis apgailestavo, kad „Google“ atsisakė koreguoti savo žemėlapio algoritmus, nepaisant daugybės Hickory gyventojų prašymų[3].
Vykstant ieškiniui, į pirmą planą iškeliami klausimai apie technologijų įmonių atsakomybę užtikrinant savo paslaugų saugumą ir tikslumą. Tragiška Philipo Paxsono netektis yra siaubingas priminimas apie galimas pasekmes, kai technologija nesugeba imtis veiksmų dėl svarbios informacijos. „Google“, reaguodama į kaltinimus dėl žemėlapių, nepateikė išsamaus pareiškimo, tačiau išreiškė ketinimą išnagrinėti ieškinį.
„Google“ atstovo spaudai pateiktame pareiškime rašoma: „Reiškiame gilią užuojautą Paksonų šeimai. Mūsų pagrindinis tikslas su Žemėlapiais yra pasiūlyti tikslius navigacijos duomenis ir šiuo metu mes išsamiai nagrinėjame šį ieškinį“. Kitiems ieškinyje minimiems atstovams viešai sureaguoti, matyt, reikia daugiau laiko.
Skaudi nelaimė, įvykusi tamsią naktį
2022 m. rugsėjo 30 d. vakarą, pažymėtą tamsa ir lietumi, Philipas Paxsonas grįžo iš susibūrimo draugo rezidencijoje. Šis susibūrimas buvo dvejopai šventinis, pagerbiant devintąjį Paksonų dukters ir kito jų draugo vaiko gimtadienį. Išsamiau paaiškinant įvykius, ieškinyje tiegiama, kad ponia Paxson anksti išvyko į vietą atlikti parengiamąsias užduotis. Ji ir F. Paxson keliavo atskiromis transporto priemonėmis.
Po vakarėlio kulminacijos, ponia Paxson išlydėjo jų dukras namo, P. Paxsonas liko padėti susitvarkyti. Po valymo jis išvyko į kelionę namo savo Jeep Gladiator. Deja, Philipas Paxsonas, nežinodamas vietos, keliavo „Google Maps“ pasiūlytu maršrutu. Tą naktį, apie 23.00 val., tilto apylinkes skendėjo visiška tamsa, be jokio dirbtinio apšvietimo.
Ieškinyje nerimą keliančiai aprašoma: „Laikydamasi pavojingo maršruto, kurį pasiūlė „Google“, pono Paksono transporto priemonė netyčia nulėkė nuo neapsaugoto tilto krašto ir nukrito beveik dvidešimt pėdų žemiau. Dėl šio siaubingo įvykio J. Paksonas nuskendo, palikdamas nusiaubtą šeimą.“
Ieškinyje „Google“, „Alphabet“ ir tilto savininkams pareikšti kaltinimai aplaidumu, dideliu aplaidumu ir tyčiniu nusižengimu. Reikalaudama prisiekusiųjų teismo, Alicia Paxson siekia ir kompensacijos, ir baudžiamosios žalos atlyginimo.