Suprasti akimirksniu
  • Pareigūnai Lietuvoje garsėja ne tik herojiškomis istorijomis
  • Celofano išplėšimas iš automobilio paliekant klykiančius vaikus
  • Taikiai protestuoti nusprendę ūkininkai buvo sutalžyti ir suimti
  • Gaisras Viršuliškėse: žuvusį vaiką buvo galima išgelbėti?
  • Policija mamai užlaužė rankas ir atėmė verkiantį bei maldaujantį vaiką
  • Policijos pareigūnas sušaudė kastuvu ginkluotą moterį jos pačios kieme
Šaltiniai
Ginti. saugoti padėti
Pareigūnai sulaukia ne tik pagyrų, bet ir aštrios kritikos. 77 koliažas

Pareigūnai Lietuvoje garsėja ne tik herojiškomis istorijomis

Ištikus nelaimei, esant pavojui ar susidūrus su kita ekstremalia situacija Lietuvoje galima kreiptis skirtingos pagalbos: tuomet ištiesti pagalbos ranką mums turėtų medikai, policijos pareigūnai, gaisrininkai.

2023 m. pabaigoje atlikta apklausa parodė, kad po kariuomenės, antroje vietoje Lietuvos žmonės labiausiai pasitiki policija.

Taip teigė net 74 proc. respondentų, 23 proc. teigė nepasitikintys policijos pareigūnais, o dar 3 proc. nurodė nežinantys.

Savo ruožtu 2023 m. pradžioje Vidaus reikalų ministerija (VMR) skelbė, kad pasitikėjimas policija siekia net 82 proc. šalies gyventojų.

Toks pasitikėjimas dažnai pastebimas ir žiniasklaidoje. Policijos arba kitų pareigūnų darbas dažnai yra itin giriamas bei įvertinamas.

Tai ypač pastebima tapo pastarosiomis dienomis, kai policija sulaukė gausių pagyrų dėl Kaune pagrobtos mergaitės suradimo, pagrobėjo sulaikymo. Tuomet policijai dėkojo tiek prezidentas ir premjerė, tiek ir piliečiai.

Tačiau jei žiniasklaida dažniau yra linkusi labiau nušviesti pareigūnų pasiekimus ir teigiamus rezultatus, realybė yra gerokai kitokia.

Piliečiai neretai peikia pareigūnus dėl perteklinės galios panaudojimo, pavojaus sukėlimo, klaidingų sprendimų priėmimo, kai pareigūnų veiksmai (arba jų stoka) gali sukelti net tiesioginį pavojų žmogaus gyvybei.

Šiame straipsnyje pateiksime plačiausiai nuskambėjusius atvejus, kai pareigūnai, atlikdami savo darbą, galimai elgėsi neteisingai. Žinoma, tai tik pastarųjų metų istorijos, jų be abejonės gali būti žymiai daugiau.

Celofano išplėšimas iš automobilio paliekant klykiančius vaikus

Lietuvos policija dar vakar sulaikė visuomeninką, įvairių protestų dalyvį Antaną Kandrotą-Celofaną. Jis buvo pristatytas į Kauno tardymo izoliatorių.

Apeliacinis teismas jį pripažino kaltu dviejose baudžiamosiose bylose dėl finansinių nusikaltimų ir skyrė laisvės atėmimo bausmę. Vienoje byloje jam skirtas 1 metų ir 10 mėnesių, o kitoje – 1 metų ir 3 mėnesių trukmės įkalinimas.

Savo kaltę neigiantis vyras sulaikymą transliavo savo feisbuke. Šioje transliacijoje matoma, kad A. Kandrotas-Celofanas neišlipo iš automobilio, prašydamas leisti jam namo parvežti mažamečius vaikus, tačiau pareigūnų vaikų interesai nesudomino ir jų tėvą jie iš automobilio išplėšė jėga.

Jau šiandien Vilniaus miesto apylinkės teisme tęsiant 2021 m. riaušių prie Seimo nagrinėjimą, jame pasirodęs A. Kandrotas sakė, kad pirmadienį jį sulaikę policijos pareigūnai jį sumušė.

Antanas Kandrotas sumuštas. Socialinių tinklų nuotrauka
Antanas Kandrotas sumuštas. Socialinių tinklų nuotrauka
„Mane pareigūnai sumušė. Praskelta noris, sumuštas veidas, visą naktį vėmiau“, – sakė nuotoliniu būdu riaušių prie Seimo bylos nagrinėjime dalyvavęs A. Kandrotas-Celofanas[1].

Vyras teigia, kad prašė pareigūnų jam iškviesti greitąją medicinos pagalbą, tačiau jie to nepadarė. Riaušių bylą nagrinėjantis teisėjas pareiškė, kad dėl šio klausimo A. Kandrotas turėtų kreiptis į savo gynėją. Policija šio atvejo kol kas nepakomentavo.

Taikiai protestuoti nusprendę ūkininkai buvo sutalžyti ir suimti

Vienas iš naujesnių įvykių, policijos pareigūnai sulaukė kritikos ir elgėsi galbūt viršydami savo galias, įvyko per ūkininkų protestą Šilutėje.

Prieš mieste besilankant žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, į gatves išriedėti su savo sunkiąja žemės ūkio technika planavo įvairiomis problemomis besiskundžiantys ūkininkai.

Tačiau čia buvo pasitelkta policija. Pareigūnai neleido ūkininkams įvažiuoti į miestą, sukėlė spūstis, išvaikė besibūriuojančius, o keli žmonės, net sulaikė, išvežė į nuovadą.

Socialiniuose tinkluose netruko kilti pasipiktinimas, pradėta kalbėti, kad policija pasitelkta kaip politinis įrankis, galbūt net centrinės valdžios nurodymu, o Lietuva esą vis labiau tampa panaši į Baltarusiją ar tą pačią Rusiją.

Po kilusio pasipiktinimo, Tauragės apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas aiškino, kad pareigūnai sulaikė potencialius neteisėtos akcijos dalyvius.

Neilgai trukus paaiškėjo, kad leidimo protestuoti neišdavė pats Šilutės meras, kuris keliomis dienomis anksčiau viešai deklaravo, jog remia ūkininkus, drauge su jais stovėjo prie protesto laužų.

Ministro K. Navicko atstovas teigė, kad apie vizitą žinojo meras, Žemės ūkių skyrių vadovai, specialistai, administracijų darbuotojai. Vis tik, pati ministerija atskirai neva nesikreipė dėl viešosios tvarkos palaikymo.

Po gaisro Viršuliškėse, kritikos sulaukė ugniagesiai. ELTA nuotrauka
Po gaisro Viršuliškėse, kritikos sulaukė ugniagesiai. ELTA nuotrauka

Gaisras Viršuliškėse: žuvusį vaiką buvo galima išgelbėti?

Vos prasidėjus šiems metams, šalį sukrėtė žinia apie gaisrą Vilniuje, viename iš Viršuliškių gatvėje esančių daugiabučių.

Jame įvykus keliems sprogimams, kilo didelis gaisras, kuris išsiplėtė į keturis butus ketvirtame ir penktame aukštuose.

Dėl kilusio gaisro iš viso evakuoti 30-ies butų gyventojai, 3 žmonės gaisro metu apsinuodijo smalkėmis, 2 namo gyventojai žuvo, vienas jų buvo vaikas.

Tuomet visuomenėje kilo diskusijos dėl pareigūnų darbo, pradėta kalbėti, jog galbūt ugniagesiai dėjo nepakankamai pastangų, kad išgelbėtų pastate per gaisrą likusį vaiką.

Kalbėta, kad viename iš butų buvusi moteris esą laikė už rankos savo vaiką, o į būstą įėję ugniagesiai ją atitraukė nuo vaiko, pastarąjį tiesiog palikę gaisre.

Reaguojant į šias kalbas, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktorius Saulius Greičius pareiškė, kad jos visiškai neatitinka realios situacijos.

PAGD direktorius teigė pats kalbėjęs su ugniagesiais, kurie gesino gaisrą Viršuliškėse. Jie pasakojo, kad vaiko motina buvo rasta ne bute, o laiptinėje.

Policija mamai užlaužė rankas ir atėmė verkiantį bei maldaujantį vaiką

Pernai viešojoje erdvėje išplitus vaizdo įrašui, kuriame matomas jėga iš mamos paimamas vaikas, kilo tikras skandalas.

Vaiko teisių pareigūnai sulaukė gausybės kritikos ir net grasinimų, kliuvo ir šioje „operacijoje“ dalyvavusiems policijos pareigūnams.

Socialiniuose tinkluose tada paplito vaizdo įrašas, kuriame matoma, kaip vaiko teisių apsaugos darbuotojai iš mamos paima vaiką. Vaikas, plėšiamas verkė ir rėkė, nors darbuotojai vaiką ir bandė nuraminti[2].

Policija mamai užlaužė rankas ir atėmė vaiką. Stop kadras
Policija mamai užlaužė rankas ir atėmė vaiką. Stop kadras
Mama prašant pareigūnų ir vaiko teisių apsaugos darbuotojų neimti jos vaiko, policijos darbuotojas ją tramdė, reikalavo, kad ji paleistų vaiką.

Ši situacija sukrėtė daugelį. Kalbėta ne tik apie didelę traumą, kurią patyrė mažametis, tačiau ir apie Vaiko teisių apsaugos specialistų darbą bei policijos įsitraukimą.

Kilus pasipiktinimui vėliau buvo skelbta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė susitiko su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla.

Susitikimo metu neva buvo kalbėta apie siekį gerinti tarnybos darbą ir bendradarbiavimą su policijos pareigūnais.

Policijos pareigūnas sušaudė kastuvu ginkluotą moterį jos pačios kieme

Gruodį Vilniaus rajone, Baraškų kaime įvyko tragedija. Tiesiog savo kieme penkiomis kulkomis buvo sušaudyta moteris. Šeštą dešimtį skaičiuojančią moteriškę kulkomis suvarpė ne kas kitas, o policijos pareigūnas.

Kaip teigė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis, moteris buvo agresyvi, ji užpuolė į iškvietimą atvykusius medikus, daužė kastuvu jų automobilį[3].

Policija kaltinama perteklinės jėgos panaudojimu. ELTA nuotrauka
Policija kaltinama perteklinės jėgos panaudojimu. ELTA nuotrauka

Išsigandę ir moteriai be rizikos sau padėti negalintys medikai iškvietė policiją.

Pareigūnai naudojo dujas, elektros impulsinį prietaisą „Taser“, tačiau negelbėjo ir tai. Galiausiai į moterį pareigūnas paleido penkis šūvius, nuo vieno jų ji mirė.

Vėliau policija išreiškė visišką palaikymą moterį sušaudžiusiam pareigūnui.