Suprasti akimirksniu
  • Policininkų savivalė: vaiko protestuojančius žemdirbius
  • Demokratijos testas? Traktoriais į susitikimą su ministru važiavę ūkininkai sustabdyti, dalis yra sulaikomi, gali grėsti nuobaudos
  • Policija galimai vykdo politinius nurodymus, kyla grėsmė ateities protestams
  • Į kilusį pasipiktinimą sureagavo ir policija
  • Ūkininkų protestai planuojami ir sostinėje
Šaltiniai
Policija
Policija vaiko protestuojančius ūkininkus. Vaizdo įrašo stop kadras

Policininkų savivalė: vaiko protestuojančius žemdirbius

Ketvirtadienį Šilutėje lankosi žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Valdžios atstovo vizitas aktualiausias tapo viso regiono ūkininkams, kurie, kaip ir kolegos iš kitų Lietuvos kraštų, skundžiasi dėl žemės ūkio sektorių kamuojančių problemų ir valdžios požiūrio į jas.

Norėdami atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria, ūkininkai su savo technika išriedėjo į Šilutės gatves. Vis dėlto, jei tokie ir dar žymiai gausesni protestai Vokietijoje ar kitose Vakarų Europos šalyse yra suprantami kaip demokratijos išraiška, Lietuvoje jie yra vertinami kaip didžiausias terorizmo aktas.

Protestuojantiems Šilutėms ūkininkams išvaikyti pasitelktos stebėtinai gausios policijos pajėgos. Socialinius tinklus jau užtvindė šimtai vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuota ne tik tai, kaip policininkai neleidžia ūkininkams protestuoti bei jos vaiko, tačiau ir tai, kaip keli žmonės, regis, yra sulaikomi ir įsodinti į pareigūnų automobilius, išvežami.

Prieš ūkininkus mesti policijos pareigūnai. K. Mažeikos socialinių tinklų nuotrauka
Prieš ūkininkus mesti policijos pareigūnai. K. Mažeikos socialinių tinklų nuotrauka

Demokratijos testas? Traktoriais į susitikimą su ministru važiavę ūkininkai sustabdyti, dalis yra sulaikomi, gali grėsti nuobaudos

Socialiniuose tinkluose gausu komentarų, nuotraukų ir vaizdo įrašų, kuriuose įvykio vietoje esantys piliečiai piktinasi susiklosčiusia situacija.

Šią savaitę ūkininkai pradėjo protestais, taip siekiant atkreipti dėmesį į šio sektoriaus problemas. Pirmadienį šalyje buvo organizuota laužų deginimo akcija, per kurią uždegta keli šimtai laužų, dalyvavo tūkstančiai ūkininkų. Buvo surengtas susitikimas ir su premjere Ingrida Šimonyte bei ministru K. Navicku.

Būtent jis, siekiant susitikti su regiono ūkininkais, šiandien lankosi Šilutėje. Tačiau daugybė ūkininkų savo nuoskaudų ministrui išsakyti taip ir negalėjo.

Tikėtina, jog jau iš anksto nujaučiant ūkininkų pasipiktinimą, dar prieš susitikimą su ministru į miestą buvo mestos gausios policijos pajėgos. Veidus paslėpę pareigūnai elgėsi anaiptol ne taip, kaip elgtis derėtų demokratinės Europos valstybės teisėsaugos atstovams, o visa situacija priminti veikiau galėjo Lietuvos nuolat kritikuojamą Baltarusiją ar tą pačią Rusiją.



Nekordinuotas, o veikiau pavienis ūkininkų judėjimas gatvėmis traktoriais buvo sustabdytas, pravažiuoti jiems neleista, o policijos barikados ir automobilių kolonos trikdė ir eilinių gyventojų planus. Tačiau pasipiktinimą tuo išreiškę ūkininkai ir protestuotojai išklausyti tikrai nebuvo.

Sulaikomi protestuotojai. Socialinių tinklų nuotrauka
Sulaikomi protestuotojai. Socialinių tinklų nuotrauka

Dauguma jų buvo vaikomi policijos pareigūnų, jiems tiesiog neleidžiant būriuotis. Gausybėje vaizdo įrašų ir nuotraukų matyti ir tai, kad dalis protestuojančių piliečių yra sulaikomi, įsodinami į policijos automobilius ir išvežami.

Policija stabdo ūkininkus. K. Mažeikos socialinių tinklų nuotrauka
Policija stabdo ūkininkus. K. Mažeikos socialinių tinklų nuotrauka

Policija galimai vykdo politinius nurodymus, kyla grėsmė ateities protestams

Seimo narys Kęstutis Mažeika feisbuke skelbia, kad tai, kas šiandien vyksta peržengia demokratijos ir padorumo ribas.

„Iš visos apskrities suvažiavę policijos pareigūnai, su uždengtais veidais vykdo politinius pavedimus. Akivaizdu ministrė Bilotaitė į situaciją žiūri iš galios pozicijų. Policija, atlikdama galimai neteisėtus veiksmus dalyvauja vienos politinės partijos susikompromitavusio ministro „apsaugoje“. Ar tai normalu? Tikrai ne! Neabejoju, kad nuo šiandien kiekvienas Žemės ūkio ministro vizitas ir žingsnis bus sutiktas ir palydėtas kaip Šilutėje“, – teigia politikas[1].

Šia tema pasisakė ir buvęs premjeras Saulius Skvernelis. Jis feisbuke taip pat sukritikavo policijos pajėgų panaudojimą.

„Šiandien vietos ūkininkai, nusprendę ministrą Navicką patys pasitikti su traktoriais, vėl susidūrė su jo „apsauga“ – iš visos apskrities suvažiavę policijos pareigūnai uoliai vykdo valdančiųjų politizuotus pavedimus. Ar mūsų policija bandoma paversti valdančiųjų įrankiu? Beje, 2019 m. ūkininkai traktoriais ramiai važiavo per Vilnių ir niekam neužkliuvo. Tuo laiku nė vienam ministrui nekilo mintis surengti panašaus „performanso“, – rašo S. Skvernelis[2].

Šilutės ūkininkus vienijanti Lietuvos ūkininkų sąjunga paskelbė, kad palaiko ir teisinėm priemonėm aiškinasi šią situaciją:

„Yra požymių, kad ūkininkus norima paversti iš anksto kaltais ten, kur jų kaltės net nėra. Teisinėje ir demokratinėje šalyje yra ir žmonių konstitucinės teisės“[3].

Į kilusį pasipiktinimą sureagavo ir policija

Po kilusio masinio ir viešo pasipiktinimo policijos veiksmais, sureagavo Tauragės apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas. Jo komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė aiškina, kad pareigūnai sulaikė potencialius neteisėtos akcijos dalyvius[4].

Teigiama, kad policininkai jau viešoje erdvėje pastebėjo informaciją apie galimai rengiamą neteisėtą akciją, susijusią su ministro apsilankymu, todėl mieste ir jo prieigose budėjusios pajėgos neleido įvažiuoti „potencialiems pažeidėjams“.

Skelbiama, kad dviems asmenims buvo surašyti administracinių nusižengimų protokolai dėl pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymo ir pareigūnų įžeidimo.

Ūkininkų protestai planuojami ir sostinėje

Šį pirmadienį Lietuvos žemdirbiai pradėjo protesto akciją. protesto akciją: visoje šalyje nuo 14 valandos maždaug tris valandas degino laužus.

Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) aplinkos ir žemės ūkio ministrams įteikė rezoliuciją, kuria valdžios institucijos raginamos įtraukti socialinius partnerius į sprendimų priėmimą, siūloma parlamentinėms politinėms partijoms pasirašyti žemės ūkio ir kaimo plėtros ilgalaikę strategiją kaip nacionalinį susitarimą.

Lietuvos Žemės ūkio tarybos (ŽŪT) nariai susitiko su premjere, aptarė pievų problemas, palietė saugotinų teritorijų plėtros, dujų akcizo, naujos kuro naudojimo tvarkos bei pieno krizės temas.

Nors kai kurie nusiskundimai ir buvo išsakyti, ūkininkai žada ir toliau protestuoti. Žemdirbių bendruomenė nusprendė laikytis pirminio plano ir sausio pabaigoje su žemės ūkio technika vyks į sostinės gatves.

Tiksli data kol kas aiški nėra, svarstomas laikotarpis nuo sausio 22 iki 26 d[5]. Vis dėlto, po šiandienos įvykių Šilutėje, tokio protesto galimybė, regis, pakibo ant plauko.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
K. Mažeika. K. Mažeikos feisbuko įrašas Facebook.com
2.arrow_upward
S. Skvernelis. S. Skvernelio feisbuko įrašas Facebook.com
3.arrow_upward