Geriausias būdas numesti svorio – valgymas mažesnėmis porcijomis

Dieta, Mityba, SveikatingumasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Mitybos pokyčiai
Mitybos įpročiai, geriausiai veikiantys svorio kontrolę. Elle Hughes/ Pexels nuotrauka

Norint numesti svorio, atrodo, kad svarbiausia yra tai, kaip dažnai ir kiek valgote, o ne kada valgote

Svorio metimas gali būti rezultatyvesnis ne valgant nustatytu laiku, o valgant mažesnėmis porcijomis ir dažniau. Tokia išvada padaryta atlikus naują tyrimą, kurio metu buvo tiriami maždaug 550 suaugusiųjų mitybos įpročiai. Šešis mėnesius visų jų buvo prašoma naudotis telefono programėle ir pranešti apie visų valgymų laiką ir porcijų dydį.

Ekspertai nustatė, kad valgymas daugiau kartų per dieną bet mažais kiekiais, yra susijęs su didesniu svorio mažėjimu[1].

Tyrėjai nenustatė jokio ryšio tarp to, kada dienos metu žmonės valgė ir jų svorio pokyčių. Tyrėjai pabrėžė, kad tyrimo rezultatai neatskleidžia protarpinio badavimo – populiarios dietos, kai tam tikrą laiką susilaikoma nuo valgymo, privalumų ir trūkumų, nes savo tyrime to nesiekė.

Taip yra todėl, kad tyrėjai nežinojo žmonių ketinimų ir tiesiog stebėjo kasdien laisvai gyvenančius žmones, neprašydami nieko keisti savo elgesyje ir nežinodami, kas nori, o kas nenori numesti svorio. Negalima daryti išvadų apie protarpinio badavimo reikšmę kartu su intuityvia mityba.

Sveikas maistas
Sveika mityba daug reiškia norint numesti svorio. Engin Akyurt/ Pexels nuotrauka

Nutukimas ir svorio metimo būdai, nereikalaujantys didelių pastangų, yra ypač aktualūs

Amerikos širdies asociacijos (AHA) duomenimis, 4 iš 10 amerikiečių yra nutukę. W. Bennett ir jos komanda Hopkinso medicinos mokykloje norėjo išsiaiškinti, kokia yra santykinė svarba tarp to, kada, kaip dažnai ir ką žmonės valgo, kai kalbama apie svorio kontrolę[2].

2019 m. tyrėjų komanda „įdarbino“ 547 suaugusiuosius, kurie buvo pirminės sveikatos priežiūros pacientai trijose Merilando ir Pensilvanijos sveikatos priežiūros sistemose. Pacientų amžiaus vidurkis buvo 51 metai, o maždaug trys ketvirtadaliai jų buvo moterys.

Maždaug keturi iš penkių buvo baltaodžiai, 12 % – juodaodžiai ir 3 % – azijiečiai. Daugiau nei 70 % pacientų turėjo aukštąjį išsilavinimą. Vidutinis jų kūno masės indeksas (KMI) prieš registraciją buvo beveik 31. KMI 30 ir daugiau laikomas nutukusiu.

Didesnį KMI turintys asmenys dažniausiai buvo juodaodžiai, vyresnio amžiaus ir dažniau sirgo aukštu kraujospūdžiu, širdies ligomis ir (arba) diabetu. Visi dalyviai gavo mobiliąją programėlę „Daily24“. Naudodamiesi šia programėle jie galėjo pusę metų kasdien fiksuoti savo miego ir valgymo įpročius bei apskaičiuoti valgymo įpročius tyrimo metu.

Suskaičiavusi gautus skaičius, tyrėjų komanda priėjo prie išvados, kad, nepriklausomai nuo dabartinės svorio būklės, nebuvo akivaizdaus ryšio tarp to, kada žmonės valgė maistą, ir bet kokių svorio pokyčių.

Pasiryžimas
Įpročių keitimas – vienas iš svarbiausių siekiant tikslo. Ella Olsson/ Pexels nuotrauka

Dažnesnis mažų porcijų valgymas lemia didesnį svorio mažėjimą

Kita vertus, įprastas valgymas kai suvartojama daugiau didelių patiekalų (1000 ir daugiau kalorijų vertės) ir daugiau vidutinių patiekalų (500-1000 kalorijų) buvo susijęs su didesne tikimybe priaugti svorio. Valgymas mažiau patiekalų ir mažesnių patiekalų (mažiau nei 500 kalorijų) buvo susijęs su svorio mažėjimu.

W. Bennett atkreipė dėmesį, kad tyrime dalyvavusių pacientų demografinis pasiskirstymas neatspindi visų amerikiečių. Be to, ji pridūrė, kad tyrimas yra stebėjimas, todėl negalima įrodyti priežasties ir pasekmės. Nepaisant to, tyrėjai tiegia matę kitų tyrimų, kurie rodo, kad svarbiausia yra porcijos ir kalorijos[3].

Kalbama, kad daugeliui norinčiųjų numesti svorio gali padėti tiesiog sąmoningas mitybos režimas, nesvarbu, ar jis susijęs su griežtu pasninkavimu, ar ne. Daugelis amerikiečių valgo skubėjime, tad griebia kažką užkasti ir nueina, o tai mažina mūsų suvokimą, kiek suvalgėme.

Tai, kad nėra režimo, pasak ekspertų, turi daug reikšmės nusiteikimui. Akivaizdu, kad dauguma žmonių neturi jokios rutinos, tad pirmiausia turi būti dirbama su tuo. Gydytojai sako, kad nustatydami, kokios valgymo porcijos ir dažnumas geriausiai tinka konkrečiam pacientui, gali padėti sudaryti planą, kurio pacientai laikytųsi ilgiau ir lengviau.

Kaip ir kiekvieną kartą kalbant apie svorio metimą, mitybą, įpročių pokyčius, yra svarbu pasverti, kaip kiekvienas asmuo nori siekti tikslo numesti nereikalingus kilogramus. Yra daug įvairių dietų ir sveikų mitybos planų norint numesti svorio, bet jie yra individualiai pritaikomi asmeniui, remiantis jo gyvenimo būdu, organizmo procesais, mitybos poreikiais. Tai visada bus pagrindas.