- Dėl geomagnetinių bangų gali padidėti kraujospūdis
- Neigiamą poveikį labiau jaučia jautresni organizmai
- Saulės sistemos trikdžiai daro poveikį žmonių sveikatai ir elgsenai
- Magnetinio lauko pokyčiai sukelia grėsmes technologijų infrastruktūrai
- Mėnulio fazė taip pat gali turėti įtakos žmogaus elgsenai

Dėl geomagnetinių bangų gali padidėti kraujospūdis
Jau visiems žinoma, kad pasakymas, jog pilnaties metu žmonės pradeda kvailioti ir kai kurie net elgtis neadekvažiai – ne iš piršto laužtas. Tačiau poveikį žmogaus sveikatai taip pat turi ir geomagnetinės bangos, dėl kurių gali pasireikšti ir bendras silpnumas bei paūmėti lėtinės ligos, o taip pat net sutrikti technika ar net laikinai dingti elektra.
Kovo mėnesį geomagnetinėms bangoms siaučiant ir Lietuvoje, „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad būtent dėl geomagnetinių bangų poveikio gali kamuoti aukštesnis spaudimas ir siūlo pirmiausia skirti pakankamai laiko kvėpavimo pratimams, kurie padėtų greičiau sugrąžinti spaudimą į įprastas vėžias.
„Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti ilgam iškvėpimui. Pasistenkite kvėpuoti lėtesniais įkvėpimais ir iškvėpimais – įkvėpkite skaičiuojant iki trijų, o iškvėpkite suskaičiavę nuo vieno iki šešių. Taip pat sumažinti spaudimą gali padėti ir aminorūgštis L-arganinas, nes jis didina deguonies kiekį kraujyje ir juo aprūpina mūsų raumenis. Šią aminorūgštį galima rasti ne tik maisto papilduose, bet ir žalių burokėlių sultyse ar česnakuose. Taip pat nepamirškite paprasčiausio pailsėjimo gryname ore. Dar padėti gali ir vaistažolių pagrindo raminamieji lašeliai su magniu“, – teigė E. Ramaškienė[1].

Neigiamą poveikį labiau jaučia jautresni organizmai
Tuo tarpu E. Ramaškienė akcentavo, kad su sveikatos problemomis, kylančiomis dėl geomagnetinių bangų sukeliamo poveikio, susiduria ne visi žmonės. Tačiau kai kuriems esą taip pat gali suintensyvėti ir raumenų bei sąnarių skausmai, kuriuos įveikti geriausiai padės šilumos terapijos.
Anot specialistės, raumenų ir sąnarių skausmų numalšinimui galima pasitelkti šildomus tepalus arba pleistrus, guminę šildomąją pūslę, pripildytą šiltu vandeniu ar tiesiog atsigulant į šiltą vonią.
Taip pat esą gali pasireikšti ir galvos skausmai, kurie prasideda palengva, o vėliau išplinta į smilkinius ir pakaušį, kol galiausiai pasiekia kaklą ir pečius.
Vaistininkė pažymėjo, kad jeigu galvos skausmai nepraeina ir po stiklinės vandens ir trumpo poilsio, tada vertėtų išgerti ibuprofeno arba paracetamolio.
Pasireiškus pykinimui E. Ramaškienė patarė neskubėti iškart gerti vaistų, o verčiau pirmiausia išbandyti praktinius patarimus: pakvėpuoti grynu oru, reguliariai mažais gurkšneliais gerti šaltą vandenį, imbierų arba pipirmėčių arbatą. Taip pat vertėtų vengti riebaus, kepto ir stiprų kvapą turinčio maisto, valgyti lėtai ir mažais kąsneliais.
Saulės sistemos trikdžiai daro poveikį žmonių sveikatai ir elgsenai
Geomagnetinės audros – tai laikini Žemės magnetinio lauko iškraipymai, kuriuos sukelia Saulės vėjo smūginės bangos, atsitrenkiančios į magnetinį lauką. Nustatyta, kad jos veikia žmonių ir kitų rūšių, pavyzdžiui, paukščių, banginių, roplių, vabzdžių ir bakterijų, fiziologiją, standartinę medžiagų apykaitą ir elgesio modelius[2].
Dideli geomagnetiniai sutrikimai yra susiję su Saulės žybsniais ir Saulės vainikinės masės išsiveržimais, o intensyvesni jie būna Saulės maksimumo laikotarpiais, kuriems būdingas didelis geomagnetinių audrų skaičius.
Ankstesniais tyrimais geomagnetiniai trikdžiai buvo siejami su daugeliu sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL), neurologinės sistemos ligas, elgesio ligas ir bendrą mirtingumą. Atlikus didelį nacionalinį epidemiologinį tyrimą 263 JAV miestuose, nustatyta, kad dėl geomagnetinių sutrikimų didėja bendras mirčių nuo kraujotakos sistemos ligų, kraujotakos sistemos ligų ir miokardo infarkto skaičius.
Geomagnetinių audrų poveikis bendram mirčių skaičiui nustatytas visais metų laikais, o mirtingumui nuo kraujotakos sistemos ligų ir miokardo infarkto, nustatyta, kad jos yra pavojingiausios pavasarį ir rudenį.
Tikėtina, kad geomagnetinių audrų metu susidarančių aplinkos elektrinių ir magnetinių laukų tiesioginis poveikis žmogaus autonominei nervų sistemai gali sukelti tikrą organizmo elektrofiziologinių reakcijų kaskadą, kuri baigiasi organų funkcijų sustojimu ir mirtimi.

Magnetinio lauko pokyčiai sukelia grėsmes technologijų infrastruktūrai
Tačiau greiti geomagnetiniai pokyčiai gali sutrikdyti ne tik žmogaus sveikatą, bet ir paveikti techniką.
Kadangi dėl geomagnetinių audrų jonosfera gali įkaisti ir išsikraipyti, gali sutrikti tolimojo radijo ryšio ir GPS sistemų veikimas[3].
Be to, jonosferos plėtimasis gali paveikti palydovų orbitas ir dėl statinių elektros krūvių sutrikdyti elektronikos prietaisų veikimą. Šių įvykių metu astronautai ir aukštikalnių pilotai taip pat gali būti veikiami padidėjusios radiacijos.
Nepaisant to, kad šie magnetinio lauko svyravimai vyksta kosmose, jie gali sukelti apčiuopiamą poveikį Žemės paviršiuje, pavyzdžiui, įtampos šuolius elektros tinkluose, dėl kurių gali net nutrūkti elektros energijos tiekimas.
Mėnulio fazė taip pat gali turėti įtakos žmogaus elgsenai
Tikėjimas, kad Mėnulio fazės gali turėti įtakos žmogaus elgesiui ir sveikatai, gyvuoja jau šimtmečius. Nors nėra daug mokslinių įrodymų, patvirtinančių mintį, kad dėl mėnulio pilnaties gerokai padaugėja apsilankymų greitosios pagalbos skyriuje ar psichikos sveikatos skyriuose, kai kurie tyrimai rodo, kad ji gali turėti įtakos miego kokybei[4].
Mėnulio gravitacinė trauka gali veikti didelių vandens telkinių potvynius ir atoslūgius, tačiau yra nedaug įrodymų, kad ji gali paveikti žmogaus kūno skysčius.
Teigiama, kad žmogaus organizmo cirkadinius ritmus labiau veikia dirbtinė šviesa nei Mėnulis. Psichikos sveikatos sutrikimams, tokiems kaip nerimas, depresija ir bipolinis sutrikimas, gali turėti įtakos cirkadinių ritmų sutrikimai.


Evelina Aukštakalnytė atliko fantastišką darbą tyrinėdama ir rašydama šį straipsnį. Ji buvo kruopšti, o jos įžvalgos buvo ir stulbinančios, ir informatyvios.

Nematau, kaip šis straipsnis dabar susijęs su manimi. Kas iš to, kad geomagnetinės audros gali lemti didesnį mirtingumą, nesuprantu, kodėl man tai turėtų rūpėti?

Ei, Evelina, skaičiau jūsų straipsnį apie geomagnetines audras ir mane sudomino, kaip Mėnulio fazė gali paveikti žmonių elgseną - gal galite apie tai paaiškinti šiek tiek daugiau?


Evelina Aukštakalnytė puikiai atskleidė šią sudėtingą temą. Ji puikiai supažindino su geomagnetinių audrų poveikiu ir jų galimu poveikiu žmonėms bei mūsų technologijų infrastruktūrai.

Suprantu, kad geomagnetinės audros ir kiti Saulės sistemos trikdžiai gali kelti pavojų žmonių sveikatai ir elgsenai, tačiau manau, kad neturėtume pernelyg nerimauti. Juk Mėnulio fazės mus veikia jau seniai ir mes atitinkamai prisitaikėme! Be to, žmonės yra neįtikėtinai atsparūs ir gali atsigauti po nepatogumų. Nereikia pernelyg nerimauti dėl kiekvieno Saulės žybsnio!

Tai įdomus straipsnis, kuriame pateikiama įtikinamų įrodymų apie geomagnetinių audrų poveikį mirtingumui, tačiau taip pat svarbu pripažinti, kad Mėnulio fazės poveikis žmonių elgesiui ne visada aiškus. Siekiant geriau suprasti sudėtingą geomagnetinių audrų ir mirtingumo ryšį, reikėtų atlikti tolesnius tyrimus.

Oho, taigi, pasak šio straipsnio, geomagnetinės bangos ir magnetinio lauko pokyčiai gali turėti pavojingą poveikį mums ir mūsų aplinkai. Tai skamba kaip didelė žala, kuri gali būti padaryta mums apie tai net nežinant. Baisu pagalvoti, kad toks nekontroliuojamas dalykas kaip Mėnulis ir Saulės sistema gali mus taip stipriai paveikti.

Svarbu nepamiršti, kad šie geomagnetinės aplinkos pokyčiai gali turėti ir teigiamą poveikį! Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad padidėjęs geomagnetinis aktyvumas gali sumažinti širdies ligų riziką, taip pat pagerinti miego režimą ir savijautą. Be to, Žemės magnetinio lauko pokyčiai taip pat gali sukurti nuostabius šviesos reginius, pavyzdžiui, aurorą. Šie akinantys spalvų pasirodymai naktiniame danguje primena, kad grožis slypi dažnai netikėtose vietose.

Veikiant tokiai galingai jėgai, nesunku suprasti, kodėl esant stipriems Žemės magnetinio lauko sutrikimams žmonėms gali pasireikšti emocinės ir fizinės įtampos požymiai. Svarbu atsižvelgti į tai, kad geomagnetinės audros neapsiriboja vien tik fizinėmis apraiškomis, bet gali turėti rimtą poveikį ir mūsų psichinei sveikatai. Žmonės dažnai pasakoja, kad padidėjusio geomagnetinio aktyvumo metu jaučiasi irzlūs, neturi motyvacijos, lengviau linkę į nerimą ir depresiją. Be to, manoma, kad šios audros gali sukelti arba pabloginti esamus psichikos sveikatos sutrikimus, tokius kaip bipolinis sutrikimas ar šizofrenija. Tai tik parodo, koks galingas ir toli siekiantis gali būti geomagnetinio aktyvumo poveikis.