Garsiausi XXI amžiaus pasikėsinimai į politikus

Pasaulis, Rinkimai 2024, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Dž. F. Kenedis su sutuoktine Žaklina Kenedi
Paskutinis, nuo žudikų kulkų kritęs JAV prezidentas Dž. F. Kenedis su sutuoktine Žaklina Kenedi, Eltos nuotrauka

Eilinis išpuolis prieš aukštą JAV politiką

Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), kandidatuojantis į prezidentus, buvo sužeistas per susitikimą su savo šalininkais. Renginyje kilo šaudynės, kurių metu politikas buvo sužeistas į ausį. Tai – ne pirmas toks atvejis Amerikoje, kur praėjusio amžiaus pabaigoje buvo pasikėsinta į prezidentą Ronaldą Reiganą (Ronald Wilson Reagan), o prezidentas Džonas Kenedis (John Fitzgerald Kennedy) 1963 metais nušautas. Taip pat tai – toli gražu ne pirmas toks atvejis moderniajame XXI amžiuje.

Kongo prezidentas Laurentas Kabilas

2001 m. sausį Kongo Demokratinės Respublikos prezidentas Laurentas Kabila buvo užpultas mėginant įvykdyti valstybės perversmą. Užpuolimo metu jis buvo pašautas ir vėliau mirė.

Serbijos ministras pirmininkas Zoranas Džindžičius

2003 m. kovą Serbijos ministras pirmininkas Zoranas Džindžičius (Zoran Djindjic) Belgrade buvo nušautas snaiperio. Jo žudikas pasirodė esąs buvęs specialiųjų pajėgų karys Zvezdanas Jovanovičius, kuris politiką laikė kaltu dėl serbų išdavimo buvusios Jugoslavijos bylą tyrusiam Hagos tribunolui.

Švedijos užsienio reikalų ministrė Ana Lind

Tų pačių metų rugsėjį buvo nužudyta Švedijos užsienio reikalų ministrė Ana Lind (Anna Lindh). Ją užpuolė vyras, kuris vėliau buvo pripažintas psichiškai nesveiku – Mihailo Mihailovičius teigė, kad jam žmogžudystę liepė įvykdyti „balsai galvoje“. Nusikaltėlis užpuolė A.Lind prekybos centre ir kelis kartus moteriai smogė peiliu.

Sakartvelo ir Jungtinių Valstijų prezidentai Michailas Saakašvilis ir Džordžas Bušas

2005 metais buvo pasikėsinta į Sakartvelo prezidento Michailo Saakašvilio ir Amerikos lyderio Džordžo Bušo (George W. Bush) gyvybę. Per jų kalbą Tbilisyje į politikus buvo mesta granata RGD-5. Sprogmuo nukrito šalia M. Saakašvilio ir Dž. Bušo, bet nesprogo, nes buvo sugedusi.

Abchazijos prezidentas Aleksandras Ankvabas

Abchazijos, dalinai pasaulio pripažintos buvusios Sakartvelo teritorijos, prezidentas Aleksandras Ankvabas išgyveno tris išpuolius, iš kurių pirmasis įvyko 2007 m. Tuo metu politikas vadovavo Abchazijos vyriausybei. Jo automobilis buvo pašautas iš granatsvaidžio, tačiau A. Ankvabas atsipirko lengvu sužalojimu. Kai politikas 2010 metais ėjo viceprezidento pareigas, jo namas buvo apšaudytas iš granatsvaidžio. A. Ankvabas ir vėl buvo nesunkiai sužeistas. 2012 metų vasarį jo kortežas užtaikė ant minos, kuriai sprogus automobilis buvo apšaudytas iš automatinių ginklų. Politikas nebuvo sužeistas, tačiau vienas iš jo sargybinių žuvo.

Buvusi Pakistano ministrė pirmininkė Benazir Bhuto

Benazir Bhuto
Pakistaniečiai prisimena ir gedi premjerės Benazir Bhuto , Eltos nuotrauka

2007 m. gruodį buvo nužudyta buvusi Pakistano ministrė pirmininkė Benazir Bhuto (Benazir Bhutto). Politikė kalbėjosi su savo šalininkais, kai teroristas iš pradžių į ją šovė, o paskui detonavo sprogstamąjį įtaisą. B. Bhuto buvo sunkiai sužeista ir mirė ligoninėje neatgavusi sąmonės.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai

2008 m. įvyko išpuolis prieš Afganistano prezidentą Hamidą Karzai. Jis dalyvavo kariniame parade, kai buvo atidengta ugnis. Politikas nebuvo sužeistas, tačiau trys žmonės žuvo.

Irano prezidentas Mahmudas Ahmadinedžadas

2010 m. rugpjūtį buvo pasikėsinta į Irano prezidentą Mahmudą Ahmadinedžadą (Mahmoud Ahmadinejad). Į jo automobilį buvo įmesta rankinė granata. Per sprogimą buvo sužeisti keli sargybiniai, bet pats prezidentas liko sveikas.

Suomijos ministras pirmininkas Jurki Katainenas

2012 metų spalį per rinkimų mitingą buvo pasikėsinta į Suomijos ministro pirmininko Jyrki Kataineno gyvybę. Vyras iš minios priėjo prie politiko ir bandė jį nudurti peiliu, tačiau sargybiniai greitai sureagavo ir sulaikė užpuoliką. Užpuolikas galėjo būti neadekvatus.

Maldyvų prezidentas Abdula Jamenas

Tų pačių metų rugsėjį įvyko pasikėsinimas į Maldyvų prezidentą Abdulą Jameną (Abdulla Yameen). Sprogimas įvyko laive, kuriuo jis plaukė, bet politikas sužeistas nebuvo.

Zimbabvės prezidentas Emersonas Mnangagva

2018 metų birželį du pavaduotojai buvo sužeisti per pasikėsinimą nužudyti Zimbabvės prezidentą Emersoną Mnangagvą (Emmerson Mnangagwa). Incidentas įvyko mitinge, kuriame valstybės vadovas sakė kalbą.

Venesuelos prezidentas Nikolas Maduro

Nikolas Maduro
Nepaisant visų bandymų, Venesuelai toliau vadovauja Nikolas Maduro, Eltos nuotrauka

Tų pačių metų rugpjūtį buvo pasikėsinta į Venesuelos prezidento Nikolo Maduro (Nicolas Maduro) gyvybę. Incidentas įvyko per paradą Karakase. Į N. Maduro ir kitus pareigūnus buvo pasiųsti dronai su sprogmenimis. Keli žmonės buvo sužeisti.

Haičio Prezidentas Žovenelis Moizas

2021 m. liepą buvo nužudytas Haičio prezidentas Žovenelis Moizas (Jovenel Moise). Nusikaltėliai atidengė ugnį jo rezidencijoje. Nužudytojo politiko žmona buvo sužeista.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas

Tų pačių metų gruodį buvo sužlugdytas pasikėsinimas nužudyti Turkijos prezidentą Redžepą Tajipą Erdoganą (Recep Tayyip Erdogan). Po policininko automobiliu, kuris turėjo užtikrinti tvarką Turkijos lyderio rėmėjų mitinge, buvo rastas ir sunaikintas sprogstamasis įtaisas.

Japonijos ministras pirmininkas Šinzo Abė

Šinzo Abė
Šinzo Abės bandymas sugrįžti į politiką kainavo jam gyvybę, Eltos nuotrauka

2022 metų liepą buvęs Japonijos ministras pirmininkas Šinzo Abė (Shinzo Abe) buvo nužudytas per rinkiminės kampanijos mitingą. Į jį buvo šauta kelis kartus. Po kelių valandų nuo patirtų sužalojimų Š. Abė mirė.

Slovakijos Ministras Pirmininkas Robertas Fico

2024 metų gegužę nežinomas asmuo kelis kartus šovė į Slovakijos ministrą pirmininką Robertą Fico. Politikas buvo sužeistas į pilvą, krūtinę ir ranką.