ES programėlei „Telegram“ gali būti taikomos griežtesnės priežiūros taisyklės

Pasaulis, TechnologijosPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
„Telegram“
„Telegram“ gali būti taikomos griežtesnės priežiūros taisyklės. Rubaitul Azad/Unsplash nuotrauka

„Telegram“ gali susidurti su griežtesnėmis kontrolės taisyklėmis

„Telegram“ gali būti pradėtos taikyti itin griežtos Europos Sąjungos (ES) skaitmeninės taisyklės. Apie tai skelbiama Briuseliui pradėjus tyrimą dėl to, ar populiarioji žinučių siuntimo programėlė, kurios įkūrėjui Prancūzijoje pateikti baudžiamieji kaltinimai, neturi daugiau naudotojų bloke nei deklaruoja.

Platforma atsidūrė dėmesio centre po to, kai šeštadienį Prancūzijoje buvo suimtas jos vadovas Pavelas Durovas. Jis jau paleistas už užstatą, tačiau negali išvykti iš šalies. P. Durovas kaltinamas negebėjimu pažaboti ekstremistinio ir neteisėto turinio platformoje, turinčioje daugiau kaip 900 mln. sekėjų.

„Telegram“ jau buvo ES akiratyje prieš Prancūzijos baudžiamąjį tyrimą. Aukšti ES pareigūnai apibūdino „Telegram“ kaip „problemą“. Tačiau dabar, nepriklausomai nuo Prancūzijos atliekamo tyrimo, Europos Komisija aiškinasi, ar „Telegram“ nėra pasiekusi minimalaus naudotojų skaičiaus, dėl kurio jai turėtų būti taikomos griežtesnės taisyklės.

„Telegram“
Bus aiškinamasi, ar platforma neturi daugiau naudotojų nei deklaruoja. Christian Wiediger/Unsplash nuotrauka

Bus aiškinamasi, ar platforma neturi daugiau naudotojų nei deklaruoja

ES daugiausia dėmesio skiria platformos „socialinio tinklo“ daliai, turinčiai kanalus su šimtais tūkstančių prenumeratorių, o ne individualiam susirašinėjimui tarp kontaktų, kaip „WhatsApp“ ar „Signal“.

Nuo vasario įsigaliojęs naujas įstatymas, vadinamas Skaitmeninių paslaugų aktu (angl. Digital Services Act, DSA), įpareigoja visas ES veikiančias platformas apsaugoti interneto naudotojus nuo neteisėto ir žalingo turinio.

Tačiau platformoms, turinčioms ES ne mažiau kaip 45 mln. aktyvių naudotojų per mėnesį, taikomos dar didesnės prievolės, be to, jas reguliuoja ne nacionalinės institucijos, o Komisija. Įpareigojimai apima platformų keliamo pavojaus identifikavimą ir priemonių jam sumažinti įdiegimą, taip pat trečiosios šalies audito užtikrinimą.

ES 25 platformas, įskaitant „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“, „X“ ir „YouTube“, priskiria prie „labai didelių“.

„Telegram“ išvengė papildomų taisyklių, nes vasario mėnesį teigė turinti 41 mln. naudotojų 27 ES šalyse. Komisija pripažino turinti „abejonių“ dėl tokių „Telegram“ teiginių.

„Telegram“ įkūrėjas buvo sulaikytas

Primename, kad šiuo metu „Telegram“ įkūrėjui ir vadovui P. Durovui iškeltos baudžiamosios bylos. 39-erių milijardierius technologijų magnatas P. Durovas šeštadienį buvo sulaikytas Paryžiaus-Buržė oro uoste. Prancūzijos institucijos trečiadienį pateikė jam kaltinimus dėl daugybės pažeidimų, susijusių su „Telegram“, ir uždraudė jam išvykti iš šalies, tačiau leido išeiti į laisvę po keturias dienas trukusio sulaikymo. 

Kaltinimai yra susiję su įtariamais nusikaltimais, kuriuose dalyvavo organizuota grupė, įskaitant „indėlį administruojant internetinę platformą, siekiant sudaryti sąlygas neteisėtam sandoriui“. P Durovui dar pateikti kaltinimai dėl atsisakymo pasidalinti dokumentais, kurių reikalavo institucijos, ir „nepilnamečių atvaizdų vaikų pornografijoje platinimo organizuotoje grupėje“, taip pat dėl prekybos narkotikais, sukčiavimo ir pinigų plovimo.

Jo advokatas Davidas-Olivieris Kaminskis pareiškė, kad esą yra „absurdiška“ teigti, jog P. Durovas gali būti susietas su bet kokiu programėlėje įvykdytu nusikaltimu, ir pridūrė: „Telegram“ visais atžvilgiais laikosi Europos taisyklių, susijusių su skaitmeninėmis technologijomis.“ Vienas šaltinis taip pat tvirtino, kad P. Durovo atžvilgiu atskirai atliekamas tyrimas dėl įtariamo „sunkaus smurto“ prieš vieną iš jo vaikų, kai jis ir buvusi jo partnerė, berniuko motina, buvo Paryžiuje.

P. Durovas yra Rusijos, Prancūzijos ir Jungtinių Arabų Emyratų, kuriuose įsikūrusi „Telegram“, pilietis. Technologijų magnatas įkūrė „Telegram“, kai prieš dešimtmetį rengėsi pasitraukti iš savo tėvynės Rusijos. Programėlės augimas buvo milžiniškas – dabar ja naudojasi daugiau kaip 900 mln. vartotojų.

Elta pranešimas.