Ekonomikos ir inovacijų ministrė sulaukė klausimų iš opozicijos dėl įsitikinimų laisvės ribojimų
Grupė Seimo narių pasipiktino ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės darbu, kai LITEXPO rengiamoje kasmetinėje knygų mugėje buvo pašalinta meninė instaliacija, neparanki valdančiajai daugumai. Kadangi minėtas veiksmas prieštarauja demokratinės valstybės principams, ministrei buvo pateikti septyni klausimai, į kuriuos parlamentarai lauks atsakymų. Knygos „Baimės metai: nuo suvaržymų iki atsakomybės“ meninė instaliacija, pasirodo, turėjo būti kaipmat pašalinta po to, kai tuo pasipiktino komikas Olegas Šurajevas.
Dešimt opozicijai priklausančių parlamentarų kreipėsi į A. Armonaitę su prašymu pasiaiškinti dėl knygų mugės metu išardytos valdančiajai daugumai neparankios instaliacijos ir raštu paprašė atsakyti į šiuos klausimus[1]:
- Ar pritariate ir savo politinėje veikloje, eidama ministrės pareigas, vadovaujatės šiomis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 ir 26 straipsnių nuostatomis: „Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas“, „Minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė nevaržoma“?
- Kaip vertinate cenzūrą? Ar ji, jūsų manymu, galima demokratinėje valstybėje?
- Šių metų vasario 23–26 d. LITEXPO parodų centre vykusioje knygų mugėje šio centro vadovybė nurodė iš knygų mugės erdvės pašalinti meninę instaliaciją, kuria buvo pristatoma knyga „Baimės metai“ (leidėjas – Sveikatos teisės institutas). Knygoje analizuojamas pandemijos valdymas, o instaliacijoje – iš blokų sudėtoje sienos imitacijoje – buvo nurodyti žodžiai „baimė“ , „knyga, kurios bijo“, „premjerė“, „2020–2022“. LITEXPO vadovybė knygos ekspozicijos organizatoriams nurodė išmontuoti ir pašalinti meninę instaliaciją, nes, neva, nenorinti problemų, be to, esą, yra gavusi reikalavimus iš Olego Šurajevo nuimti šią, neva, „politizuotą“, instaliaciją. Dėl to meninę instaliaciją organizatoriai buvo priversti pašalinti. Kaip vertinate tokią saviraiškos ir minties laisvės cenzūrą, kuomet nurodoma pašalinti menines instaliacijas vien dėl to, kad ant vienos iš jų kraštinių užrašytas žodis „premjerė“, net nepaminint jokio asmens pavardės?
- Ar Olegas Šurajevas užima kokias pareigas jūsų vadovaujamoje ministerijoje, Vyriausybėje ar LITEXPO, ar turi valdingus įgaliojimus duoti nurodymus dėl ekspozicijų turinio ir formos?
- LITEXPO yra valstybės valdoma bendrovė. Valstybei atstovaujanti institucija – jūsų vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Ar jums, kaip ekonomikos ir inovacijų ministrei, nėra gėda, kad LITEXPO imasi cenzūruoti menines instaliacijas vien dėl to, kad jos, subjektyviu kažkieno vertinimu, nėra palankios valdančiajai daugumai, kai tuo tarpu kiti valstybę valdančius, tačiau valdančiajai daugumai nepriklausančius asmenis, kritikuojantys kūriniai (pavyzdžiui, knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“) yra netrukdomai eksponuojami taip, kaip sumanyta leidėjų? Kaip toks cenzūros toleravimas suderinamas su jūsų vadovaujamos Laisvės partijos deklaruojamomis vertybėmis?
- Ar jūs kalbėjotės apie cenzūrą knygų mugės metu su LITEXPO vadovybe ir įspėjote juos apie su Konstitucija bei pamatinėmis žmogaus laisvėmis bei teisėmis nederantį elgesį? Jei ne, kodėl toleruojate Konstitucijos laužymą ir žmogaus teisių bei laisvių suvaržymą bendrovėje, už kurios veiklą jūs, kaip ministrė, esate tiesiogiai atsakinga?
- Ką kaip ekonomikos ir inovacijų ministrė padarėte, kad ateityje bendrovėse, už kurių veiklą esate tiesiogiai atsakinga, nepasitaikytų panašūs cenzūros atvejai ir kiti antidemokratinės veiklos elementai?
Akyla kontrolė tęsiama ir šiemet – baimės metai dar nesibaigė
Apie išmontuotą meninę instaliaciją LITEXPO knygų mugėje vasario 23 dieną pranešė knygą „Baimės metai: nuo suvaržymų iki atsakomybės“ išleidęs Sveikatos teisės institutas (STI) ir pridūrė, kad baimės metai, trukę 2020-2022 metų laikotarpiu, panašu, vis dar nesibaigė.
„Pristatydami knygą, kurios taip išsigando LR premjerė, knygų mugėje mes pastatėme paminklą pandemijos (ne)valdymui. Kaip simbolį sienų, kurios buvo statomos ne nuo viruso, bet nuo žmonių.
Tačiau pro plytų plyšius drąsos daigai nesugebėjo išdygti.
Kai šį paminklą pamatė LR premjerės juokdarys, vadinamas „valstybės kūrėju“, knygos „Baimės metai“ stendas turėjo būti skubiai išmontuotas“, – pareiškė STI.
Akyla kontrolė, cenzūra, skundai, pasak instituto, jau buvo stebėti minimu baimės laikotarpiu, tačiau niekur taip ir neišnyko, nors visos šios priemonės buvo taikomos ir totalitarinėje visuomenėje, iš kurios Lietuva išsivadavusi prieš daugiau nei trisdešimtmetį.
Išleistos dvi knygos, kurias pasitinka skirtingos reakcijos
Knyga „Baimės metai: nuo suvaržymų iki atsakomybės“ buvo išleista ir pristatyta visuomenei 2022 metų gruodžio pradžioje, o joje buvo aprašyti dveji įtempti pandemijos metai, dalintasi ekspertų išvadomis bei nuomonėmis. Knygą sudaro pandemijos metų dienoraštis ir penkiolika interviu su įvairių sričių ekspertais įskaitant mokslininkus, gydytojus, teisininkus ir kt. visuomenės veikėjus.
Tačiau ši knyga nuo pat pradžių nepatiko valdantiesiems – prieš didžiąsias metų šventes įteikta premjerei Ingridai Šimonytei, knyga buvo kaipmat grąžinta atgal, nors politikė ir buvo žadėjusi ją perskaityti laisvu metu ir net vėliau estafetę perduoti sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui.
O štai neseniai Andriaus Tapino valdomos „Laisvės TV“ išspausdinta žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“ ūžia pačiame pedofilijos skandalo Seime įkarštyje, nors ir jos atžvilgiu pateikiama gana kontraversiškų vertinimų[2], o knyga išleista būtent artėjant rinkimams, veikiausiai, ne šiaip sau.
Apžvalgininkas Marius Laurinavičius atskleidė, kad knygoje minimas „Pranešėjas“ – tai to paties sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjas Tomas Gailius, o konservatoriams gali būti paranku trypti dabartinį prezidentą Gitaną Nausėdą.