E. Musko tviteris pasiekė svarbią pergalę teisme, o jo „SpaceX“ – danguje

Pasaulis, Technologijos, VerslasG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
Tviteryje tęsiasi pokyčiai. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka

E. Musko inicijuoti tviterio pokyčiai tęsiasi, o „SpaceX“ pasiekė svarbią pergalę danguje

Nors po staigaus Elono Musko tviterio perėmimo kompanijoje darbo neteko didelė dalis darbuotojų, kurie dėl šios neteisybės suskubo kovoti teisme, regis, kad daliai jų sėkmė gali ir nenusišypsoti – vieną iš pirmųjų pergalių jau pasiekė tviterio teisininkai.

O analogiška sėkmė E. Muską lydi ne tik su tviteriu, bet ir su „SpaceX“. Danguje svarbią pergalę pasiekusi jo kompanija jau antrąjį kartą sėkmingai į kosmosą pasiuntė savo raketą „Falcon Heavy“, o ateinančią vasarą rengiasi dar vienai reikšmingai misijai.

Tuo tarpu pačioje tviterio platformoje E. Muskas ir toliau pristatinėja atnaujinimus ir naujas funkcijas. Be to, pastarieji tviterio siunčiami signalai rodo, kad kompanija siekia atgal prisivilioti anksčiau su ja ryšius nutraukusius reklamuotojus.

Iš reklamos gaunamas pelnas tviteriui šiuo metu yra ypač reikalingas, juolab kai kompanija kaip įmanydama stengiasi taupyti ir toliau mažindama savo biurų patalpas bei atsisakydama daugelio užsienio šalyje veikusių ofisų. Tuo tarpu Niujorko darbuotojai praneša, kad atsisakius švaros paslaugas teikiančių darbuotojų, tviterio būstinėje apsigyveno ne kas kitas, o tarakonai.

Tviterio teisininkai užsitikrino nors ir menką, tačiau reikšmingą pergalę buvusių darbuotojų skundų byloje

Tviteris teisme pasiekė svarbią pergalę – socialinės žiniasklaidos bendrovė galės priversti atleistus darbuotojus pateikti ieškinius individualiame arbitraže, o ne kolektyviniame ieškinyje[1].

JAV apygardos teisėjas Jamesas Donato penktadienį nusprendė, kad penki buvę tviterio darbuotojai, pateikę grupinį ieškinį, kuriame kaltina bendrovę, kad ji tinkamai nepranešė prieš atleisdama juos iš darbo po to, kai bendrovę įsigijo E. Muskas, privalo savo reikalavimus nagrinėti privačiame arbitraže.

Taip J. Donato patenkino tviterio prašymą priversti penkis buvusius darbuotojus pareikšti ieškinius individualiai, remdamasis susitarimais, kuriuos jie pasirašė su bendrove.

Ieškovams atstovaujanti advokatė Shannon Liss-Riordan anksčiau sakė, kad buvusių tviterio darbuotojų vardu jau pateikė 300 reikalavimų dėl arbitražo ir tikriausiai pateiks dar šimtus.
Visi šie darbuotojai tvirtina, kad negavo visos išeitinės kompensacijos, kurią tviteris pažadėjo prieš perimant valdžią E. Muskui. Kai kurie taip pat teigia, kad yra diskriminuojami dėl lyties ar negalios.

Tviteris
Tviteris vėl siekia prisivilioti reklamuotojų. Bretto Jordano/Unsplash nuotrauka

E. Muskas pristatė paskutiniųjų tviterio atnaujinimų paketą

Šeštadienį E. Muskas pristatė keletą naujausiųjų platformos atnaujinimų ir prabilo apie ateinančių savaičių ir mėnesių planus. Naujasis tviterio savininkas pareiškė, kad tviterio atvirojo kodo algoritmas bus atskleistas kitą mėnesį. Jis leis stebėti tviterio paskyros būsenos aktyvumą[2]. E. Muskas taip pat patvirtino, kad bus keičiamas mygtukas „žymė“, vaizdo įrašo ilgio apkarpymo funkcija, rekomendacijų skilties parametrai.

Anksčiau jis taip pat kalbėjo apie kelių dalių „didesnę vartotojo sąsajos pertvarką“ ir „reikšmingus platformos galinio serverio architektūros pakeitimus“. Naujasis tviterio vadovas taip pat pritarė vienam tviterio vartotojui, kuris paragino optimizuoti paieškos rezultatus dėl rašybos klaidų ir užsiminė apie galimybę, kad būsimuose įrašuose, žodžiai bus pabrėžiami paryškinimu ir kursyvu.

Siekiama vėl prisivilioti reklamuotojus 

O toliau tęsiant permainas, tviteris siekia grįžti ir prie savo šaknų bei vėl pritraukti didžiausius ir turtingiausius reklamuotojus. Nuo tada, kai E. Muskas nusipirko socialinės žiniasklaidos milžinę, kompanija prarado didelę dalį reklamuotojų, kurie nešė didžiausią pelną. Dabar, regis, kad yra siekiama juos vėl susigrąžinti.

JAV žiniasklaidoje skelbiama apie slaptus tviterio vadovų ir pagrindinių reklamos užsakovų laiškus, kuriuose tviteris teigė, kad kompensuos iki 500 000 JAV dolerių reklamos išlaidų, tačiau su sąlyga, kad visos reklamos bus paleistos iki vasario pabaigos[3].

Nors tviterio atstovai šios žinios dar nekomentavo, šis sandoris atitinka kitas pastangas skatinti platformos pajamas iš reklamos. Teigiama, kad šis siūlymas būtų ypač pelningas tviteriui, atsižvelgiant į tai, kad vasarį vyks garsusis „Super Bowl“ renginys. „Super Bowl“ yra didžiausia tviterio pajamų diena per metus.

Dėl su kompanija bendradarbiavimą nutraukiančių reklamos gigantų tviteris patyrė didelių nuostolių. Dar pernai E. Muskas pareiškė, kad bendrovė kasdien praranda milijonus, nes reklamuotojai nurodė, kad yra susirūpinę dėl svetainės moderavimo pakeitimų ir turinio, kurį E. Muskas gali leisti naudoti platformoje, pobūdžio. Didžiąją dalį 2021 m. tviterio pajamų, net 5,1 mlrd. dolerių, sudarė pajamos iš reklamų.

Vieni biurai uždaromi, kituose – veisiasi tarakonai

O tviteriui toliau tęsiant savo taupymo politiką, skelbiama, kad kompanijos biuro Niujorke darbuotojai neseniai pastebėjo tarakonų: Čelsyje esančio biuro darbuotojai pastebėjo tarakonų dušuose ir persirengimo kambaryje[4]. Šį pastatą tviteris pradėjo nuomotis 2015 m. per bendrovę „Columbia Property Management“. Tviteris yra vienintelis tiesioginis biurų pastato, kuris komercinio nekilnojamojo turto duomenų bazėje „CoStar“ įvardytas kaip B klasės pastatas, nuomininkas.

B klasės pastatuose, ypač tuose, kuriuose yra tik vienas nuomininkas, paprastai nuomos sutartyse numatyta, kad nuomininkas yra atsakingas už valymo paslaugas ir kenkėjų kontrolę, o tarakonai yra ypač dažnas kenkėjas Niujorke. Amerikos būsto tyrimo duomenimis, maždaug kas šeštas niujorkietis yra pranešęs, kad savo namuose yra matęs tarakonų.

O E. Muskas, sparčiai mažina visas kompanijos išlaidas, atleisdamas daugiau nei pusę bendrovės darbuotojų ir nuspręsdamas nesiderėti dėl sutarčių su patalpų priežiūros darbuotojais, kurie Niujorke ir San Franciske rūpinosi biuro reikmenimis ir valymu.

Be to, remiantis paskutiniais pranešimais, per pastarąją savaitę tviteris uždarė arba buvo priverstas uždaryti savo biurus Honkonge, Filipinuose, Meksikoje, Afrikoje, Australijoje ir Pietų Korėjoje, taip pat uždarė keletą savo biurų Europoje ir Indijoje[5].

„SpaceX“ raketa vėl pakilo į kosmosą

O kol tviteris E. Muskui gali būti ir pramoga, ir galvos skausmas, „SpaceX“ demonstruoja ypač sėkmingus rezultatus. Dabar, po maždaug trejų metų pertraukos, „SpaceX“ jau antrąjį kartą sėkmingai paleido raketą „Falcon Heavy“ į kosmosą[6].

Raketa sėkmingai pakilo nuo NASA Kenedžio kosmoso centro aikštelės Floridoje, iškėlė du palydovus į geostacionariąją orbitą ir susirinkusiems žiūrovams sukūrė įspūdingą reginį. Raketos pakilimas vyko tamsiu paros metu, tad vietoje susirinkę stebėtojai matė, kaip maždaug po aštuonių minučių Kanaveralo kyšulyje nusileido du šoniniai „Falcon Heavy“ raketos stiprintuvai.

Kita daugkartinio naudojimo raketų sistemos misija numatyta jau šią vasarą. Ji skraidins tarpplanetinį palydovą, skirtą metaliniam asteroidui, pavadintam „Psyche“, tirti.