Turtingiausiųjų sąrašo viršuje E. Muskas turi konkurentą
Pirmadienį „Forbes“ sudarytame „Pasaulio realiojo laiko milijardierių“ sąraše pirmąją vietą buvo praradęs naujasis tviterio savininkas ir turtingiausiu pasaulio žmogumi laikomas Elonas Muskas. Nors netrukus jis į topo viršūnę grįžo, naujuoju turtingiausiu pasaulio asmeniu laikinai buvo tapęs prabangių prekės ženklų grupės vadovas Bernardas Arnault.
E. Muskas iš sąrašo viršaus pasitraukė po to, kai jo elektromobilių bendrovės „Tesla“ akcijų biržoje vertė smuko 6 proc. Šiemet „Tesla“ akcijų vertė biržoje smuko maždaug 60 proc., o vien nuo E. Musko tviterio įsigijimo spalio mėnesį, „Tesla“ vertė sumažėjo mažiausiai 25 proc[1]. Dalis ekspertų užsimena, kad šiuo metu „Tesla“ investuotojai yra atsargūs ir stebi, kaip E. Muskui seksis tviteryje.
Dar 2021 m. E. Muskas aplenkė „Amazon“ įkūrėją ir generalinį direktorių Jeffą Bezosą ir tapo turtingiausiu pasaulio asmeniu.
Šiame sąraše nuolat šmėžuoja ir Indijos verslininkas Gautamas Adani, JAV verslininkas ir filantropas Bilas Geitsas ar verslininkas Warrenas Buffettas.
Dėl turto nuvertėjimo kalta „Tesla“
„Tesla“ prarado beveik pusę savo rinkos vertės nuo tada, kai jos įkūrėjas E. Muskas balandžio mėnesį pateikė pasiūlymą tviterio valdybai įsigyti socialinės žiniasklaidos platformą.
Būtent tuomet „Tesla“ grynoji vertė sumažėjo maždaug 70 mlrd. dolerių. Balandžio 13 d., dieną prieš tai, kai E. Muskas atskleidė, jog rengiasi įsigyti tviterį, elektromobilių bendrovės akcijos kainavo 340,79 dolerio. Nuo to laiko „Tesla“ akcijų kaina smuko iki 173,44 JAV dolerio.
Šiuo metu teigiama, kad „Tesla“ akcininkai nerimauja dėl to, kaip E. Muskas skirsto savo laiką tarp socialinės žiniasklaidos platformos tviterio ir daugelio kitų savo įmonių, pavyzdžiui, bendrovės „SpaceX“ ir tos pačios „Tesla“. Dalis E. Musko aplinkos žmonių mano, kad verslininkas šiuo metu per daug dėmesio skiria tviteriui, o kitos jo įmonės lieka apleistos bei praranda vertę[2].
E. Muskas savo turtus susikrovė nuosekliu darbu
Pats didžiausias E. Musko turto šuolis yra susijęs būtent su „Tesla“ akcijų dalimi ir mažesniu mastu, su jo turimomis įmonėmis, įskaitant „SpaceX“ ir „Boring Company“. „Tesla“ buvo pagrindinė jo turto varomoji jėga, o bendrovės akcijos per pastaruosius penkerius metus pabrango daugiau nei 1 100 proc. Pavyzdžiui, „Tesla“ pajamos šoktelėjo nuo 12 mlrd. dolerių 2017 m. iki 54 mlrd. dolerių 2021 m.
Vis dėlto, pastaruosius kelerius metus E. Musko turtas nuolat svyravo. Didžiausią savo vertę pasiekęs E. Musko turtas buvo vertas 340 mlrd. dolerių. Tai įvyko 2021 m. lapkritį, kai „Tesla“ akcijų kaina pasiekė rekordinę aukštumą: 414,50 JAV dolerio už akciją[3].
Dėl įprastai milžiniškos „Tesla“ akcijų vertės, E. Musko bankininkai svarsto galimybę pakeisti dalį 13 mlrd. dolerių didelių palūkanų skolos, kurią jis panaudojo spalio mėnesį įsigydamas platformą, maržinėmis paskolomis.
Tačiau milijardierius tviteryje šį savo bankininkų pasiūlymą pakomentavo taip:
„Esant makroekonominei rizikai, paprastai išmintinga vengti maržinių paskolų bet kuriai bendrovei, nes akcijos gali judėti neatsiejamai nuo jų ilgalaikio potencialo“[4].
Turtingiausiu pasaulio žmogumi laikinai buvo tapęs mados imperijos vadovas
Pirmadienį turtingiausiu pasaulio žmogumi laikinai buvo tapęs B. Arnault, o kartu ir jo šeima, kuriems priklauso prabangos prekių ženklų grupė „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“[5].
B. Arnault yra prancūzų verslininkas, šiuo metu einantis „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“, vienos vertingiausių prabangos prekių grupių pasaulyje, pirmininko ir generalinio direktoriaus pareigas.
Šiai grupei priklauso apie 70 įmonių, įskaitant „Dom Perignon“ vynus, „Louis Vuitton“, „Fendi“ ir „Marc Jacobs“ mados prekių ženklus bei „Fenty Beauty by Rihanna“ makiažo liniją.
Profesinę karjerą B. Arnault pradėjo kaip inžinierius, o 1978 m. tapo „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“ valdybos pirmininku. Vėliau, 1984 m., jis ėmėsi holdingo „Financière Agache“ reorganizavimo. 1989 m. tapo pagrindiniu „LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton“ akcininku.