E. Muskas sukūrė intrigą dėl galimo įsitraukimo į ginkluotės gamybą
Tokių visame pasaulyje puikiai žinomų kompanijų kaip „Tesla“ ar „SpaceX“ įkūrėjas verslininkas Elonas Muskas pastarosiomis savaitėmis yra ypač įsitraukęs į politines diskusijas. Vienu aktyviausiu tviterio vartotoju laikomas E. Muskas nevengia ne tik pažerti kritikos JAV valdžiai ar kalbėti apie galimas ateities inovacijas. Jis yra linkęs ir teikti pasiūlymus, kaip būtų galima užbaigti Rusijos ir Ukrainos karą.
Kontraversiški ir prieštaringi pareiškimai yra tikra E. Musko vizitinė kortelė, todėl nedaugelis nustebo, kai neseniai verslininkas atsargiai užsiminė apie galimybę pradėti gaminti ginkluotę, o tiksliau – karinius dronus.
E. Muskas tviteryje neseniai plėtojo diskusiją apie dronus „kamikadzes“, kuriuos Rusija galimai naudoja kariaudama prieš Ukrainą. Jau anksčiau kalbėjęs apie naująją realybę – „dronų karus“, E. Muskas savo sekėjų tviteryje paklausė, ar jų manymu, jis turėtų įsitraukti į karinių bepiločių orlaivių-dronų gamybą.
„Ar turėčiau pradėti gaminti ginklus? Idealiu atveju – ne“, – rašė jis tviteryje.
Kaip ir dažnu atveju, taip ir dabar, sudėtinga suprasti, kada E. Muskas kalba rimtai, o kada naudojasi savo populiarumu ir tiesiog juokauja, tačiau idėja, kad ne vieną inovatyvią technologiją pristatęs verslininkas galėtų imti kurti ir išmanius karo dronus, neatrodo tokia jau neįtikėtina.
E. Muskas išpranašavo „dronų karus“
Kad ir kokie yra tikrieji E. Musko kompanijų veiklų planai, pastaraisiais savo pareiškimais E. Muskas daugeliui internautų priminė tai, ką jis pats yra kalbėjęs vos prieš keletą metų ir kas jau spėjo tapti realybe.
Dar 2020 m. E. Muskas išpranašavo, kad ateities karai vyks ne įprastais Pirmojo ar Antrojo pasaulinio karo metais naudotais ginklais, bet bepiločiais orlaiviais dronais.
„Naikintuvų era baigėsi. Ateities karas priklausys nuo bepiločių orlaivių. Aš nenoriu, kad ateitis būtų tokia – tiesiog ateitis bus tokia,“ – 2020 m. kalbėjo E. Muskas per diskusiją su JAV karinių oro pajėgų generolu leitenantu Johnu Thompsonu.
Perspėjo, kad JAV gresia atsilikimas nuo kitų šalių
Tuomet E. Muskas pasiuntė įspėjamąjį signalą ir JAV, pabrėždamas, kad Jungtinėms Valstijoms gresia atsilikimas nuo kitų šalių, jei jos neteiks pirmenybės inovacijoms.
„Tai nėra kažkas, kas buvo rizika praeityje, bet yra rizika dabar. Neabejoju, kad jei Jungtinės Valstijos nesieks inovacijų kosmose, jos bus antros kosmose“, – sakė E. Muskas.
Kai kurie tviterio vartotojai E. Muskui priminė ir ankstesnį jo paties tviterio įrašą, kuriame verslininkas kalbėdamas apie ateities karų perspektyvas taip pat teigė, kad „viskas neabejotinai pereis į autonominį arba vietiniu mastu autonominį dronų karą“. Į šį priminimą E. Muskas atsakė komentaru, jog tai „buvo lengva prognozė“.
Nuspėjęs, jog ateities konfliktuose vis dažniau bus pasitelkiami dronai, dabar E. Muskas pasaulyje tvyrančią įtampą vadina paprastai – „dronų karu 1“.
Kodėl E. Muskas nepradės kurti ginklų?
Ukrainos ir Rusijos kare dronai yra tapę ypač svarbiais ginklais. Nors Iranas neigia, kad teikia Rusijai karinius dronus, Vakarų žvalgyba turi patikrintų duomenų, jog iranietiški dronai jau prieš keletą mėnesių buvo pristatyti į Rusiją ar Rusijos kontroliuojamas teritorijas.
Manoma, kad karui tęsiantis, Rusija dronais remsis vis labiau. Atsižvelgiant į technologinę pažangą, jie gali padaryti daugiau žalos nei, pavyzdžiui, raketos.
Naudojant dronus išvengiama papildomų karių ir pilotų aukų, bet priešui vis tiek yra padaroma žala. Be to, dronų technologija ir GPS tikslumas gali padėti nusitaikyti į daugiau vietų, pavyzdžiui, infrastruktūrą ar konkrečius objektus
Tačiau dėl galimo E. Musko įsitraukimo į ginkluotės gamybą, situacija tampa miglota. Nors ginkluotės gamyba yra laikoma pelninga sritimi, ekspertai atsargiai vertina E. Musko kalbas apie galimą ginklų kūrimą. Nors šiuo metu milijardierius aktyviai dalyvauja geopolitinėse diskusijoje, visas šis įsitraukimas turi ribas: nuomonės, net ir ypač kontraversiškos pareiškimas tviteryje yra viena, o realių mirtinų ginklų gaminimas ir tiekimas – jau kita.
O E. Musko susidomėjimo spektras ir taip yra didžiulis: jis kalba ir apie robotų-humanoidų pritaikymą, apie Marso užkariavimą, tačiau tuo pačiu svarsto įsigyti ir socialinės žiniasklaidos milžiną tviterį.
Be to, skirtingus jo sandorius atidžiau stebėti gali imti ir JAV vyriausybė, o pagal tokį scenarijų sprendimas žengti link ginkluotės kūrimo gali ir nebūti pati geriausia idėja.