E. Muskas kaltinamas terorizmo skatinimu ir prieš transseksualus nusiteikusios auditorijos auginimu

Pasaulis, Technologijos, Verslas, ŽmonėsG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
E. Muskas sulaukė nemalonių kaltinimų. Ravi Sharmos/Unsplash nuotrauka

Didelio masto cenzūrą atskleidžiantis E. Muskas sulaukė kaltinimų lavinos

Tviterio savininko ir kompanijų „Tesla“ bei „SpaceX “ vadovo Elono Musko pavardė pastarosiomis savaitėmis skamba sensacingoje tviterio dokumentų atskleidimo sagoje. Dabar milijardierius susilaukė aštrios kritikos ir kaltinimų dėl tariamo nusistatymo prieš transseksualus ir net terorizmo skatinimo.

Nuolat į save dėmesį atkreipiantis ir juokauti įvairiomis temomis nebijantis E. Muskas liberaliosios visuomenės dalies nemalonę užsitraukė po to, kai tviteryje, paskelbė prezidentą Joe Bideną ir jo vyriausiąjį patarėją medicinos klausimais pašiepiantį „mem’ą“, o netrukus pridėjo kontraversiškai įvertintą įrašą, kuriame teigiama: „mano įvardžiai yra „nuteisti/Fauci“[1].

Dalies E. Musko sekėjų tokia žinutė buvo suprasta kaip pašiepianti Anthony Fauci ir kaltinanti jį dėl perteklininių pandeminių ribojimų bei tiesos apie viruso kilmę slėpimo, tačiau kiti tokį įrašą interpretavo kaip transseksualų bendruomenės pašiepimą.

Negana to, E. Muskas susilaukė ir kaltinimų terorizmu. Kanalo MSNBC svečias apkaltino E. Muską, jog šis neva reklamuoja „stochastinius teroristus“, tokius kaip „Libs of TikTok“, siekdamas auginti „kraštutinių kraštutinių dešiniųjų auditoriją“ ir taip pats iš to gaudamas pelną.

Pašiepdamas A. Fauci E. Muskas užsitraukė transseksualų bendruomenės nemalonę 

E. Muskui perėmus tviterio kontrolę, jis daro tai, ką ir žadėjo – siekia užtikrinti žodžio laisvę. Drauge su nepriklausomais žurnalistais viešindamas ankstesnių tviterio vadovų vykdytą ir slėptą cenzūros politiką, E. Muskas jau atskleidė tiek Bidenų šeimos klaną kompromituojančios informacijos, tiek ir faktą, jog Donaldas Trumpas iš tviterio buvo pašalintas neteisingai ir be jokio realaus pagrindo.

Pastarosiomis dienomis E. Muskas kalba apie tai, kad netrukus paviešins dokumentus, susijusius su cenzūra dėl informacijos koronaviruso, pandemijos ir ribojimų tema. Tviterio savininkas paskelbė „mem’ą“, kuriame A. Fauci sako JAV prezidentui Joe Bidenui: „Tik dar vieną uždarymą, mano karaliau…“, taip akivaizdžiai kritikuodamas koronaviruso poveikio mažinimo priemones.

Neilgai trukus E. Muskas paskelbė ir daugybės „patinka“ sulaukusį įrašą: „Mano įvardžiai yra „nuteisti/Fauci“.

Šis komentaras viešojoje erdvėje sukėlė tikrą audrą. Vyriausiasis JAV prezidento J. Bideno patarėjas medicinos klausimais A. Fauci yra ypač kontraversiškai vertinama asmenybė, todėl kritikos šiam asmeniui tikrai netrūksta. Į jam mestus kaltinimus sureagavęs medicinos ekspertas vis dėlto teigia, kad tviterio savininkui dėmesio skirti nesirengia.

„Daugelis dalykų yra tiesiog dezinformacija ir aš tam neskiriu laiko nerimaujant“, – sakė A. Fauci[2].

Baltieji rūmai pirmadienį pasmerkė milijardieriaus raginimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn JAV infekcinių ligų ekspertą.

„Šie asmeniniai išpuoliai, kuriuos matome, yra neįtikėtinai pavojingi“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karine Jean-Pierre, reaguodama į savaitgalį pasirodžiusį E. Musko įrašą socialiniame tinkle tviteryje[3].

Tačiau į patį E. Muską kritikos strėlės ėmė skrieti tikrai ne dėl neigiamo požiūrio į jau ir taip nemėgstamą A. Fauci. E. Muskas kritikuojamas dėl tariamos transfobijos ir transseksualų bendruomenės pašiepimo. Kanalo MSNBC vykdomasis prodiuseris Kyle’as Griffinas prakalbo apie tai, kad E. Musko tviterio žinutėje buvo „pažeminta translyčių bendruomenė“:

„Žmogus, kuris dalijosi dezinformacija apie Paulą Pelosi, leido savo platformoje klestėti neapykantos kalboms ir remia Roną DeSantisą 2024 m. rinkimuose, dabar ragina patraukti baudžiamojon atsakomybėn visuomenės sveikatos specialistą (ir kartu menkina translyčių bendruomenę)“, – tviteryje rašė K. Griffinas[4]

Į šią situaciją sureagavo net NASA astronautas Scottas Kelly, kuris tviteryje rašė:

„Elonai, prašau, nesityčiok ir neskatink neapykantos jau ir taip marginalizuotiems ir smurto pavojų patiriantiems #LGBTQ+ bendruomenės nariams. Jie yra tikri žmonės su tikrais jausmais. Be to, daktaras Fauci yra atsidavęs valstybės tarnautojas, kurio vienintelė motyvacija buvo gelbėti gyvybes.“

Į šią žinutę atsakė pats E. Muskas:

„Griežtai su tuo nesutinku. Priverstinai primesti savo įvardžius kitiems, kai jie neprašė, ir netiesiogiai atstumti tuos, kurie to neprašo, nėra nei gera, nei malonu niekam“[5].

Dėl galimos transfobijos E. Muskui kritika skiriama ne pirmą kartą. Dar 2020 m. E. Muskas užsitraukė dalies visuomenės nemalonę, kai tviteryje paskelbė prieštaringai vertinamą įrašą:

„Įvardžiai yra bjaurūs.“

Tuo metu jo komentaras sulaukė didžiulio atgarsio internete. Vėliau tais pačiais metais E. Muskas vėl buvo kritikuojamas už tai, kad pasidalino „mem’u“, kuriame neva pašiepė žmones, kurie savo internetinėse biografijose įrašo įvardžius. 

Sulaukęs dar vienos neigiamos reakcijos, 2020 m. gruodį E. Muskas patikslino savo poziciją dėl transseksualumo:

„Absoliučiai palaikau translytiškumą, bet visi šie įvardžiai yra estetinis košmaras“, – rašė jis.

Pats E. Muskas, kuris yra dešimties vaikų tėvas, turi translytę atžalą. 

Tviteris
Tviteryje tęsiasi pokyčiai. Chriso J. Daviso/Unsplash nuotrauka

E. Muskas sulaukė kaltinimų terorizmo rėmimu

Dėmesio centre pastaruoju metu esantis E. Muskas sulaukė ir daugiau kritikos. Pirmadienį kanalo MSNBC laidoje „Deadline: White House“ svečias, kovotoju su fašizmu pasiskelbęs Kristoferis Goldsmithas apkaltino E. Muską, kad šis neva skatina „stochastinius teroristus“.

Laidoje apie ekstremistinių grupuočių atsiradimą JAV, laidos vedėja Nicole Wallace paprašė K. Goldsmitho aptarti, kaip E. Musko tviterio įsigyjimas prisidėjo prie šios problemos. 

„Elonas Muskas labai sąmoningai augina kraštutinių dešiniųjų auditoriją, ypač prieš transseksualus nusiteikusią auditoriją“, – atsakė K. Goldsmithas, kuris yra organizacijos „Veteranai, kovojantys su fašizmu“ generalinis direktorius.

K. Goldsmithas teigė, kad tokios tviterio paskyros kaip „Libs of TikTok“ ir „Gays Against Groomers“ sukėlė „transseksualių asmenų paniką“ internete. Abi K. Goldsmitho paminėtos tviterio paskyros perpublikuoja kitų asmenų socialinės žiniasklaidos turinį.

„Ką jie daro, tai naudojasi stereotipais, jų „Pizzagate“pedofilų sąmokslo teorija… ir jie tai įtraukia į pagrindinę tendenciją internete. Visa tai vyksta vienoje svarbiausių, norime mes to ar ne, egzistuojančių socialinės žiniasklaidos platformų. Todėl jis ne tik pats skatina stochastinį terorizmą, bet ir bendrauja su tokiais stochastiniais teroristais kaip „Libs of TikTok“ ir „Gays Against Groomers“ bei visais kitais kraštutinių dešiniųjų aktyvistais, kurie smurto aktais ir grasinimais smurtu išskiria translyčių bendruomenę ir platesnę LGBTQ+ bendruomenę“, – sakė K. Goldsmithas[6].

 Jo teigimu, E. Muskas tyčia naikina tviterį, nes iš šio chaoso gali kažką gauti.

Tviteris
Keičiasi tviterio įrašų kalbos gairės. Marteno Bjorko/Unsplash nuotrauka

Tviteryje keičiama informacijos kontrolės politika

O pokyčiai pačioje tviterio platformoje tęsiasi. Naujoji kompanijos valdžia likus kelioms minutėms iki planuoto susitikimo, paleido išorinę patariamąją tarybą. Pasitikėjimo ir saugumo tarybą sudarė beveik 100 nepriklausomų pilietinių, žmogaus teisių ir kitų organizacijų, kurias bendrovė suvienijo 2016 m., siekdama spręsti neapykantos kalbos, vaikų išnaudojimo, savižudybių, savęs žalojimo ir kitas platformoje kylančias problemas.

Prieš numatytą susitikimą su tviterio atstovais pirmadienio vakarą, kompanijos elektroniniu paštu grupės nariai buvo informuoti, kad grupė yra išformuojama.

„Mūsų darbas, kad tviteris taptų saugia ir informatyvia vieta, vyks sparčiau ir agresyviau nei bet kada anksčiau, todėl ir toliau lauksime jūsų idėjų, kaip pasiekti šį tikslą“, – sakoma elektroniniame tviterio vadovų laiške[7].

Dar šeštadienį tviteris pristatė naujas gaires dėl svetainėje draudžiamos ir nepriimtinos kalbos. Naujos taisyklės yra susijusios su tuo, kaip bus elgiamasi su įžeidžiančiais komentarais.

 „Žmonės vis dar matys šmeižikiškus komentarus tviterio žinutėse, kai jie seks paskyrą, kuri juos talpina“, – sakoma pranešime oficialioje „Twitter Safety“ paskyroje.

Tačiau pabrėžiama, kad tokios tviterio žinutės nebus visuotinai šalinamos ar slopinamos, o veikiau bus atsižvelgiama į kontekstą. 

„Svarbu kontekstas ir ne visi įžeidžiančių žodžių atvejai yra vartojami neapykantos tikslais. Įžeidžiantys žodžiai gali būti vartojami, pavyzdžiui, priešpriešos kalboje, atgaivintose frazėse ir dainų tekstuose.“

Tuo tarpu pats E. Muskas sako, kad platforma šiuo metu yra tapusi tikra „nusikaltimo vieta“.

„Tviteris yra ir socialinės žiniasklaidos bendrovė, ir nusikaltimo vieta“, – rašė E. Muskas[8].