E. Muskas į teismą padavė neapykantos kalbos socialinėse medijose tyrėjus

Pasaulis, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Elonas Muskas
Elonas Muskas toliau kuria nepasitenkinimo bangas pokyčiais platformoje. Socialinių tinklų nuotrauka

Teigiama, kad „Twitter“ palikę reklamuotojai buvo įbauginti būtent po nepriklausomų tyrėjų kampanijos

 „Twitter“ vartotojai ir bendruomenę platformoje atradę piktinasi, kad socialinė žiniasklaida keičiasi ir juda vis į blogesnę pusę. Ne vienas vartotojas pabėgo į kitas platformas, boikotuodami pokyčius su pamilta ir ilgai populiaria buvusia platforma. Nauji vadovai, masiniai darbuotojų atleidimai, politika ir turinio pokyčiai, dabartinėje „X Corp“ programėlėje, atrodo, dar nebus šios persitvarkymo bangos pabaiga[1].

Neseniai įvykęs „Twitter“ pertvarkymas į „X Corp“, žymi viena iš didesnių pokyčių platformoje po to kai ją įsigijo milijardierius verslininkas Elonas Muskas. Šie įvykiai tapo reikšmingu socialinės žiniasklaidos kraštovaizdžio pokyčiu. Po paskutinės transformacijos platforma įsitraukė į prieštaringą teisinę kovą su ne pelno siekiančia organizacija CCDH, garsėjančia savo ataskaitomis apie neapykantos kalbą, ekstremizmą ir žalingą elgesį socialinės žiniasklaidos platformose.

Pakeitus „Twitter“ socialinės platformos ženklą į „X“ neapsieita be ginčų. Vadovaujant E. Muskui, į platformą sugrįžo tokie veikėjai kaip baltųjų viršenybės šalininkai ir rinkimų neigėjai. E. Muskas, save laikantis žodžio laisvės šalininku, tvirtino esąs pasiryžęs platformoje leisti bet kokią kalbą, kuri nėra neteisėta, todėl kai kurie abejojo platformos atsidavimu nuosaikumui.

CCDH, turinti biurus JAV ir Jungtinėje Karalystėje, kritiškai vertino E. Musko vadovavimą ir paskelbė keletą ataskaitų, kuriose išsamiai aprašoma, kad nuo E. Musko įsigijimo padaugėjo prieš LGBTQ nukreiptos neapykantos kalbos ir dezinformacijos apie klimatą, karą Ukrianoje. Šią kritiką korporacija atrėmė ieškiniu, kuriame teigiama, kad CCDH ataskaitos buvo melagingos ir klaidinančios[2].

Iš „Twitter“ į „X“
Nauja „X“ platforma skelbia teisminį karą. Socialinių tinklų nuotrauka

Teisinė „X Corp“ kova dėl reklamuotojų pinigų ir investuotojų atsitraukimo

„X Corp“ teisinis skundas prieš CCDH grindžiamas teiginiais, kad dėl pelno nesiekiančios organizacijos pranešimų buvo prarasta dešimtys milijonų dolerių pajamų iš reklamos. „X Corp“ atstovai teigia, kad reklamos pirkėjai paliko platformą po šių pareiškimų apie padidejusį neapykantos kalbos keikį platformoje.

Bendrovės teigimu, bent aštuonios konkrečios organizacijos, remdamosi CCDH ataskaitomis, nedelsdamos sustabdė savo išlaidas reklamai. Taip pat penkios bendrovės sustabdė ateities planus, o trys nusprendė neatnaujinti kampanijų. Ieškinyje toliau teigiama, kad CCDH slapta finansuoja užsienio šalių vyriausybės ir „X Corp“ konkurentai, siekdami atakuoti platformą, taip pat teigiama, kad CCDH aktyviai siekia cenzūruoti priešingus požiūrius[3].

Šie teiginiai atkartoja JAV senatoriaus Josho Hawley pareiškimus, kuris anksčiau pavadino CCDH užsienio tamsiųjų pinigų grupe. „Twitter“ valdančios bendrovės advokato Alexo Spiro laiške teigiama, kad CCDH tyrimais siekiama pakenkti „X Corp“ verslui, išstumiant reklamuotojus, pateikiant kurstančius teiginius. Be to, nors ir nepateikiant įrodymų, laiške abejojama tyrėjų kompetencija ir galima „X Corp“ konkurentų įtaka CCDH.

CCDH įkūrėjas ir generalinis direktorius Imran Ahmed atvirai išreiškė savo susirūpinimą dėl X atsakymo. Ieškinį jis apibūdino kaip precedento neturintį eskalavimą ir atvirą karą prieš nepriklausomus tyrėjus. I. Ahmedas baiminasi, kad teisiniai veiksmai gali turėti atgrasomąjį poveikį ir sulaikyti kitus tyrėjus nuo platformos tyrimo, o galbūt paveikti kitas pramonės šakas imtis panašių strategijų.

„Twitter“ tapo „X“
„Paukščių platforma“ tapo vartotojų netenkančia „X“. Socialinių tinklų nuotrauka

Kritikos baimė ir nepasitikėjimo savimi kompleksas skatina E. Muską pulti nepelno organizaciją

I. Ahmedas taip pat pareiškė, kad Musko teisinis grasinimas yra tiesiai iš autoritarinio vadovėlio ir kad E. Muskas nesustos prieš nieką, kad nutildytų visus, kurie jį kritikuoja. Ne vienas kalba apie E. Musko perdėtą nepasitikėjimą kritikais ir baime, kad betkokia kitokia nuomonė žlugdo verslą ir jo planus. Nors pats technologijų inovacijų įmonių valdytojas dažnai kalba apie žodžio laisvės ir tolerancijos svarbą.

Į šią situaciją dėmesį atkreipė ir tokie politikos veikėjai kaip JAV respublikonas Adam Schiff, kuris išreiškė susirūpinimą dėl milijardieriaus bandymo pasinaudoti teisiniais veiksmais, kad nubaustų pelno nesiekiančią grupę. Kiti politiniai veikėjai, pavyzdžiui, senatorius J. Hawley, suabejojo CCDH finansavimu ir ketinimais, susiedami juos su kairiųjų politika.

E. Musko santykiai su kritikais buvo sudėtingi. Anksčiau jis yra sustabdęs žurnalistų paskyras ir net grasinęs teisiniais veiksmais vienam naudotojui už tai, kad šis sekė jo privatų lėktuvą. Tačiau jis taip pat yra išreiškęs norą, kad kritikai liktų platformoje, taip pabrėždamas savo įsipareigojimą žodžio laisvei. Panašu, kad sunku priimti sprendimus ir likti prie vienos nuomonės.

Tikimasi, kad „X“ korporacijos ir CCDH mūšio eigoje jo poveikis atsilieps visai technologijų pramonei ir už jos ribų. Ši byla įžiebė platesnes diskusijas apie pusiausvyrą tarp žodžio laisvės ir atsakingo turinio moderavimo. CCDH teisininkai tvirtino, kad „Twitter“ bendrovės kaltinimai neturi teisinio pagrindo, ir apkaltino juos bauginimo taktika. Aplinkoje, kurioje vis dažniau susiduriama su neapykantos kalba internete, dezinformacija ir kurstančiu turiniu, šios bylos baigtis gali tapti svarbiu precedentu.

Nepriklausomų tyrimų grupių maišymas su purvu pakeis socialinės žiniasklaidos valdymą

Iš esmės „Twitter“ transformacija į „X“ ir dėl to kilusi teisinė kova su CCDH yra sudėtinga socialinių žiniasklaidos platformų, tyrėjų, politinių veikėjų ir aktyvistų iššūkių ir problemų, su kuriomis jie susiduria sparčiai kintančioje skaitmeninėje aplinkoje, apžvalga. Tobulėjant technologijoms, kils ir diskusijos dėl ribos tarp saviraiškos laisvės, atsakingo moderavimo ir įmonių interesų.

Tik laikas parodys, kokį ilgalaikį poveikį šis ginčas turės socialinės žiniasklaidos valdymui, žodžio laisvės normoms bei dinamiškai technologijų ir visuomenės sąveikai. „X Corp“ ir CCDH ieškinys neapsiriboja vien teisiniais ginčais. Jis yra platesnio masto konfliktas tarp įmonės interesų, etinių pareigų ir visuomenės suvokimo. Tai, kaip „X Corp“ sprendžia šią situaciją, parodo jos požiūrį į žodžio laisvę, atskaitomybę visuomenei ir verslo etiką. Tai ir yra dar viena priežastis kodėl vartotojai bėga iš platformos ir pildo konkurentų socialines platformas[4].

E. Musko vadovavimas neabejotinai atliko svarbų vaidmenį formuojant naują „X Corp“ politiką ir veiksmus. E. Muskas, žinomas dėl savo ambicingų užmojų technologijų ir kosmoso tyrinėjimo srityje, savo naujos platformos vizijoje pirmenybę teikia žodžio laisvei. Tačiau jo jautrumas kitokiai nuomonei ir pasirengimas atkeršyti įvairiems komentuotojams ir platformos ar jo paties kritikams sukėlė klausimų dėl jo įsipareigojimo užtikrinti skaidrumą ir atskaitomybę.

Šio klausimo esmė yra pusiausvyra tarp žodžio laisvės ir neapykantos kalbos prevencijos. Nors E. Musko išpažįstamas įsipareigojimas užtikrinti absoliučią žodžio laisvę sulaukė kai kurių sluoksnių palaikymo, kiti teigia, kad tai palieka atviras duris kenksmingų ideologijų ir dezinformacijos skleidimui.

E. Muskas
„Twitter“ tapimas „X“ buvo ne naujas valdytojo noras. Socialinių tinklų nuotrauka

Miglota ateitis tiek socialinei žiniasklaidai tiek vyriausybės institucijoms, tyrėjams

Kritiški CCDH pranešimai apie „Twitter“ platformoje padažnėjusias prieš LGBTQ nukreiptas neapykantos kalbas ir dezinformaciją apie klimatą padidino susirūpinimą dėl to, ar platforma imasi pakankamų veiksmų žalingam turiniui švelninti. CCDH minimas „X Corp“ nesugebėjimas pašalinti neonacių ir prieš LGBTQ nukreipto turinio iš patikrintų naudotojų tik sustiprino šiuos nuogąstavimus. Nepriklausomi socialinės žiniasklaidos platformų tyrimai atlieka labai svarbų vaidmenį užtikrinant jų atskaitomybę.

Grasindama imtis teisinių veiksmų prieš CCDH, „X Corp“ sukėlė nerimą tiems, kurie mano, kad tokie tyrimai yra gyvybiškai svarbūs siekiant suprasti neapykantą ir ekstremizmą internete ir su jais kovoti. Tai gali būti vertinama kaip bandymas nuslopinti nepriklausomą tyrimą ir kelia klausimų apie galimą įtaką, kurią galingos socialinės žiniasklaidos bendrovės gali daryti akademiniams ir pelno nesiekiantiems tyrimams. Susirūpinimą kelia tai, kad dėl to gali atsirasti atšalimo efektas, kai tyrėjai nenorės kritiškai vertinti galingų platformų.

Ši byla taip pat turi pasaulinį poveikį. Kadangi CCDH yra susijęs ir su Jungtinėmis Valstijomis, ir su Jungtine Karalyste, o „X Corp“ yra tarptautinio masto platforma, problema peržengia valstybių sienas. Klausimai apie CCDH finansavimo šaltinius ir kaltinimai, kad jai gali daryti įtaką užsienio šalių vyriausybės ar technologijų konkurentai, suteikia sudėtingą tarptautinį aspektą. Tikėtina, kad nagrinėjant bylą bus atidžiau stebima socialinės žiniasklaidos milžinų, vyriausybių, tyrėjų ir tarptautinių organizacijų sąveika.

Šis precendentų neturintis, kaikuriems beprotiškai skambantis teisinis mūšis yra daugialypė problema, kurioje gilinamasi į sudėtingas temas, susijusias su žodžio laisve, įmonių etika, nepriklausomais moksliniais tyrimais, tarptautiniais santykiais ir besikeičiančiu socialinės žiniasklaidos vaidmeniu mūsų globalioje visuomenėje.

Kadangi technologijos ir toliau keičia mūsų bendravimo, sąveikos ir įtakos vieni kitiems būdus, ši byla yra blaivus priminimas apie laukiančius iššūkius. Poreikis atsakingai moderuoti turinį, užtikrinti skaidrumą ir atskaitomybę dar niekada nebuvo toks aktualus. Tai gali būti precedentas, turėsiantis įtakos tam, kaip platformos elgiasi su kritika, kaip suderina saviraiškos laisvę su atsakingu moderavimu ir kaip bendradarbiauja su nepriklausomais moksliniais tyrimais.