Dviveidystė Seime: dėl pedofilijos skandalo komisijos neprireikė, bet dėl knygos jau reikės

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Seimas
Vietoje pedofilijos tyrimo norima tirti „Laisvės TV“ išleistoje knygoje nurodytą informaciją. Ugnės Švedovaitės nuotrauka

Pagrindinis dėmesys knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ skiriamas dabartiniam Lietuvos vadovui

Vis dar tvyrant aitriam pedofilijos skandalo tvaikui, valdantieji vėl ėmėsi dūmų uždangos pūtimo – šį kartą buvo nuspręsta imtis naujos „Laisvės TV“ knygos nagrinėjimo ir senos istorijos dėl neteisėto Valstybės saugumo departamento (VSD) kišimosi į artėjusius 2019 metų prezidento rinkimų procesus. Parlamentarė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad tokiu būdu visuomenininkas Andrius Tapinas metė gelbėjimosi ratą pedofilijos skandalo epicentre atsidūrusiems konservatoriams ir liberalų lyderei, Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, o liberalas Raimundas Lopata siūlo jau Seimo pavasario sesijoje svarstyti parlamentinio tyrimo komisijos sudarymą.

Vasario 10-ąją A. Tapinas savo socialinėje paskyroje iššovė pergalės saliutus pranešdamas naujieną, kad jo vadovaujama „Laisvės TV“ tampa dar ir leidykla, išleidusia bestselerio „Kabinetas 339“ autorių Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knygą „Pranešėjas ir Prezidentas“. Visuomenininkas, panašu, nė nesuabejojo šio leidinio sėkme ir nusprendė ją išleisti 15 000 egzempliorių tiražu.

„Knyga pasirodys tik vasario 20 dieną, bet Knygos.lt portale jau savaitė ji pirmoje vietoje ir pagal skaičius knyga galbūt taps geriausia iš anksto parduodama knyga Lietuvoje“, – rašė A. Tapinas.

Jis taip pat pranešė, kad vasario 23-ąją jau turėtų pasirodyti šios knygos audio versija, o vasario 27 dieną – elektroninė.

A. Tapino pasisakymas
„Laisvės TV“ išleido knygą „Pranešėjas ir Prezidentas“. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Knygos aprašyme, esančiame „Knygos.lt“ puslapyje nurodoma, kad leidinyje bus pasakojama apie artėjusius 2019 metų prezidento rinkimus, kurių metu vienas iš VSD pareigūnų, gavęs užduotį nesilaikant griežtų taisyklių patikrinti vieno iš kandidatų rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą, esą netruko suprasti, jog dabartinis Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda galimai gavo Departamento vadovų paramą.

„Šioje knygoje pirmą kartą prabyla ne vien Pranešėjas, bet ir dešimtys kitų liudininkų, savo akimis mačiusių Nausėdos rinkiminę kampaniją, jo įsikūrimą Prezidento rūmuose, bandymus įsitvirtinti Lietuvos politikoje, artimiausios komandos euforiją ir nusivylimus. Atskleidžiama, kaip prezidentas Nausėda ir kiti valstybės vadovai veikė per svarbiausias pastarojo meto krizes: pandemiją, maršizmą, Rusijos karą Ukrainoje, Lietuvos konfliktus su diktatoriškomis valstybėmis“, – rašoma knygos pristatyme.

Po knygos pasirodymo R. Lopata pareiškė norintis Seime inicijuoti parlamentinio tyrimo komisiją

Nors pedofilijos skandalo įkarštyje nepavyko suburti Seimo tyrimų komisijos, panašu, kad tą gali pasisekti padaryti siekiant vėl į paviršių iškelti knygoje aprašytus veikėjus ir jų turimą informaciją. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys Raimondas Lopata pareiškė esantis pasiruošęs jau pavasario sesijoje sudaryti parlamentinio tyrimo komisiją, kuri ir toliau aiškintųsi šios istorijos dėl VSD rinktų duomenų apie privačius asmenis detales[1].

Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantis politikas, panašu, kaip reikiant pasinaudos A. Tapino mestu gelbėjimosi ratu – ir ne tik dūmų uždangai paskleisti dėl jo epicentre atsidūrusios bendrapartietės, bet ir dėl jau ateinančiais metais vyksiančių parlamento ir prezidento rinkimų. Gali būti neatmestina, kad galimai užsimota vietoje G. Nausėdos įtaisyti savo kandidatą, mat dabartinis Lietuvos vadovas išties nestokoja žmonių pasitikėjimo[2].

Politikas apie tokią iniciatyvą užsiminė reaguodamas į naujai išleistą žurnalistų D. Pancerovo ir B. Davidonytės knygą.

2020 metų pradžioje dėl galimai neteisėtai VSD vykdyto kišimosi į rinkimų procesus bei neteisėto informacijos rinkimo ir jos naudojimo, į Seimo valdybą kreipėsi parlamentaras Vytautas Bakas, mat tokią informaciją jam, kaip tuo metu ėjusiam NSGK pirmininko pareigas, perdavęs vienas žvalgybos pareigūnas.

Tuomet teigta, kad to pareigūno, kuriam buvo suteiktas pranešėjo statusas, liudijimai yra pakankami inicijuoti parlamentinį tyrimą.

Parlamentinio tyrimo iniciatyvą sužlugdė NGSK nariai ir kiti politikai

Tuo tarpu savo socialinėje paskyroje dalindamasis pastebėjimais R. Lopata atkreipė dėmesį į tai, kaip tąkart baigėsi nė neprasidėjęs parlamentinis tyrimas – jį esą sužlugdė buvusios kadencijos NSGK nariai (išskyrus V. Baką) ir kiti politikai, o galiausiai pats pranešėjas esą netrukus po VSD įgyvendintos organizacijos atsidūręs gatvėje.

Praėjus trims metams po rezonansą sukėlusios istorijos, R. Lopata rėžė, kad Seimo pavasario sesijoje turi būti ne tik pradėtas parlamentinis tyrimas, bet ir sudaryta komisija turėtų įvertinti politikus, kurie naudojosi VSD „paslaugomis“ tenkinti savo politiniams ar asmeniniams interesams. Pasak jo, A. Stončaitis jau dabar esą galėtų atsisakyti Seimo nario mandato.

„Turi būti įvertinta STT ir Generalinės prokuratūros vadovų, leidusių susidaryti tokiai situacijai ir negynusio Pranėšėjo, veiksmai, kad tai negalėtų pasikartoti ateityje“, – rašė R. Lopata.

Jis taip pat pridūrė, kad teisinės valstybės principas bei nacionalinio saugumo interesai reikalautų, jog informacija, renkama į VSD ir kitų nacionaliniam saugumui priskirtų duomenų bazes, būtų susieta tik su priešiškų valstybių daromu poveikiu Lietuvos bei kitų valstybių piliečiams, o ne su Lietuvoje vykstančiais vidaus procesais.

Anot politiko, šiuos klausimus spręsti turi imtis NSGK, parlamentinio tyrimo komisija ir žvalgybos ombudsmeno institucija.

R. Lopatos pasisakymas
Seimo pavasario sesijoje norima inicijuoti parlamentinio tyrimo komisiją. Raimundo Lopatos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Įtaria, kad valdžiai buvo mestas gelbėjimosi ratas pedofilijos skandale

Į naujai išleistą knygą sureagavo ir Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė, kuriai pasirodė, kad tokiais būdais A. Tapinas užsimojo gelbėti skęstančius konservatorių politikus ir Liberalų sąjūdžio lyderę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.

Būtent iš to esą galėjo ateiti noras valdantiesiems su užsidegimu ištirti knygoje aprašytas aplinkybes.

„Sudarys komisiją ir leis dūmų uždangą, kad tik galimos pedofilijos bėdos valdančiojoje koalicijoje nesimatytų. O taip dar neseniai aiškino, kad jokių parlamentinių tyrimų nereikia, visus klausimus teisėsauga gali atsakyti, o jie archeologija neužsiims. Bet aiškino, kuomet visuomenė ir dar išlikusi opozicija reikalavo atsakymų apie tai, o kas gi pabandė dangstyti galimos pedofilijos skandalą ir nutekino duomenis į Čilę Kristijonui. Dabar, kai reikia dūmų uždangą paleisti ir žiniasklaidos domėjimąsi galimos pedofilijos dangstymu mažinti, tyrimų komisija patapo labai kaip reikalinga. Ir nereikia būti orakulu, kad nuspėtum, jog kuo labiau artės Prezidento ir Seimo rinkimai 2024, tuo labiau ištirti knygos puslapius Seime norėsis“, – rėžė A. Širinskienė.
A. Širinskienės pasisakymas
A. Tapinas galimai padėjo išsisukti konservatoriams ir Seimo pirmininkei. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka