Suprasti akimirksniu
  • Neeilinį Seimo posėdį temdė keistas S. Skvernelio ir socialdemokratų elgesys
  • Piaro būdu siekiama prasibrauti į savivaldos rinkimus
  • Opozicija dėjo per mažai pastangų, kad būtų sudaryta specialioji tyrimų komisija
  • Susirūpinimas pedofilijos tema buvo tik skambiai imituotas
  • S. Skvernelio versijos dėl informacijos nutekinimo kaip reikiant papiktino G. Landsbergį
  • Neatmeta, kad pavasario sesija gali prasidėti nuo apkaltos Seimo pirmininkei ir konservatorių seniūnei
Šaltiniai
Seimas
Nepavykus sudaryti specialiosios tyrimų komisijos, kritikos sulaukė S. Skvernelis. Emilijos Barčytės nuotrauka

Neeilinį Seimo posėdį temdė keistas S. Skvernelio ir socialdemokratų elgesys

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis vėl pakliuvo į buvusio bendražygio, „valstiečių“ pirmininko Ramūno Karbauskio akiratį kaip nepatikimas politikas. Opozicinėms frakcijoms ketvirtadienį suorganizavus neeilinį Seimo posėdį, paaiškėjo, kad kai kurios frakcijos į jį atėjo galimai tik vedinos populistinių ir piarinių tikslų, o ne teisybės paieškų. Tačiau akiratin pateko ne tik jis, bet ir garsiai prieš konservatorius pasisakanti parlamentarė Agnė Širinskienė, iš kurios reikalaujama atsakomybės sužlugdžius galimybę išsiaiškinti dėl pedofilijos skandale galimai konservatorių gretose nutekintos informacijos. Kritikos S. Skverneliui rėžė ir Gabrielius Landsbergis, teigęs, kad politikas drabstosi purvu tikėdamasis, kad kažkur „prilips“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis rėžė, kad Seimo neeilinei sesijai surengti buvo surinkti 47 parlamentarų parašai, tačiau devyni iš šių iniciatorių net nesiteikė dalyvauti balsavime dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos sudarymo. O štai trys iš tų devynių, pasak R. Karbauskio, balsavimą savavališkai ignoravo būdami parlamente ir jame tiesiog nedalyvaudami.

Anot politiko, šį kartą aplaidumu pasižymėjo socialdemokratai, kurie, neaišku kodėl apskritai po šia iniciatyva pasirašė. Viena iš R. Karbauskio keliamų versijų yra ta, kad galimai socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tiesiog norėjo „pasipiarinti“.

„Dar keisčiau atrodo Saulius Skvernelis, kuris net nebandė suskaičiuoti, kiek bus remiančių tyrimų komisijos sudarymą. Matomai, savo bičiuliui Gabrieliui Landsbergiui buvo pažadėjęs nepersistengti. Ir nepersistengė, pažadą įvykdė“, – rėžė R. Karbauskis.
Neeilinio Seimo posėdžio metu opozicijai pritrūko vienybės. Ramūno Karbauskio/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Neeilinio Seimo posėdžio metu opozicijai pritrūko vienybės. Ramūno Karbauskio/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Piaro būdu siekiama prasibrauti į savivaldos rinkimus

Tačiau labiausiai „valstiečių“ lyderį esą nustebino tai, kad jo buvęs kolega S. Skvernelis staiga pareiškė, kad Seimo pavasario sesija esą galėtų prasidėti nuo interpeliacijos Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen. O štai žiniasklaida, pasak jo, taip pat „maloniai dalinasi S. Skvernelio pasisakymais“, kai tuo tarpu „valstiečių“ kalbų – nė su žiburiu nerasi. O tai suponuoja tik viena – šis politikas galimai yra parankus patiems konservatoriams.

Tuo tarpu artėjant savivaldos rinkimams, kiekviena partija renkasi ir savo strategiją – štai konservatoriai, pasak R. Karbauskio, apskritai bando įteigti, kad dalyvavimas rinkimuose yra beprasmiškas, mat savivaldybėse nėra rimtų politikų.

O štai S. Skvernelis esą vykdo įvairiausias piaro akcijas įskaitant neeilinių Seimo sesijų organizavimą, taip pat šmeižia buvusius kolegas, kurių dėka jis buvo tapęs Lietuvos premjeru, o taip pat ir vaidina, kad G. Landsbergis yra jo politinis oponentas, o ne artimas bičiulis.

Opozicija dėjo per mažai pastangų, kad būtų sudaryta specialioji tyrimų komisija

Po Seime įvykusio neeilinio posėdžio LVŽS atstovas Dainius Gaižauskas neslėpė, kad šį kartą buvo išmokta skaudi pamoka, jog paskubėdami šį posėdį surengti opozicijos kolegos pridarė klaidų ir nenumatė galimų grėsmių bei nesurinko informacijos apie tai, kiek tą dieną Seimo narių galėjo dalyvauti posėdyje, o taip pat dėjo per mažai pastangų, kad būtų sukurta specialioji komisija, kurios pagalba būtų tikrinamas galimas informacijos nutekinimas tarp konservatorių buvusio Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus pedofilijos skandale.

Tiek S. Skvernelis, tiek A. Širinskienė padarė klaidą nepaklausydami LVŽS įspėjimų neskubėti, kadangi tai yra labai jautri informacija, liečianti ikiteisminį tyrimą ir kriminalinę žvalgybą, todėl jie (konservatoriai) tikrai pasinaudos tomis klaidomis ir tą padarė <...>. Vis dėlto, manau, kad susėdę ir susitelkę su opozicija kartu ieškosime sprendimų ir būdų kaip pakartoti specialiosios tyrimo komisijos sudarymą“, – komentavo D. Gaižauskas.

„Valstietis“ taip pat pridūrė, kad tiek S. Skvernelis, tiek A. Širinskienė turi viešai pasiaiškinti, kodėl tapo bendrininkais tų, kurie galimai nutekino informaciją apie K. Bartoševičių, o taip pat esą ir turi atsiprašyti visų LVŽS kolegų už tai, kad pastarieji politikus bandė įspėti dėl daromos klaidos, bet už tai buvo tik viešai apdrabstyti purvu.

Atsakomybę dėl nepavykusio specialiosios komisijos sudarymo turi prisiimti S. Skvernelis ir A. Širinskienė. Dainiaus Gaižausko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Atsakomybę dėl nepavykusio specialiosios komisijos sudarymo turi prisiimti S. Skvernelis ir A. Širinskienė. Dainiaus Gaižausko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Susirūpinimas pedofilijos tema buvo tik skambiai imituotas

R. Karbauskis teigia, kad jo spėjimai apie tai, kad viskas bus neveiksminga ir veltui – pasitvirtino. Jis teigė buvęs teisus, kad Seimo tyrimų komisija nebus sudaryta dėl opozicijos balsų trūkumo, o tą padaryti būtų realu tik pavasario sesijos metu, kai susirinktų visi opozicinėms frakcijoms priklausantys parlamentarai.

„Tačiau, neįmanoma į skubiai sušauktą Seimo neeilinę sesiją sukviesti Seimo narių, kurie yra išvykę už Lietuvos ribų arba dėl kitų objektyvių priežasčių negali atvykti į Seimą. Nors Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovai balsuos už visus neeilinėje sesijos pateiktus sprendimus, priimti svarbiausią sesijos nutarimą – sudaryti Seimo tyrimų komisiją, balsų nepakako“, – teigė R. Karbauskis.

Nors opozicija buvo taip užsidegusi neeilinio posėdžio surengimu, niekas nė nemėgino suskaičiuoti, kiek Seimo opozicijos narių apskritai galės dalyvauti šiame posėdyje, o jo iniciatoriai esą net nesiekė, kad būtų priimti reikalingi sprendimai, mat visa tai tebuvo reikalingas tik kaip piaras, kuris galiausiai pasibaigė niekuo.

R. Karbauskis teigė, kad dabar regėsime, kaip elgsis opozicinės frakcijos, kai LVŽS vykdys savo veiksmų planą, pagal kurį Seime bus sudaryta darbo grupė, į kurią visos parlamento frakcijos deleguotų savo atstovus ir kuri iki pavasario sesijos parengtų būtinas įstatymų redakcijas.

Politikas norėjo išgirsti atsakymus į klausimus, kodėl niekas iš Seimo sesijos iniciatorių nė nemėgino suskaičiuoti, kiek iš viso opozicijos atstovų šiame posėdyje gali dalyvauti, taip pat kas iš sesijos iniciatorių bandė išsiaiškinti, ar Seimo daugumoje atsiras balsuojančių už Seimo tyrimų komisijos sudarymą.

R. Karbauskis taip pat svarstė, ar visi pasirašę šią iniciatyvą buvo įsipareigoję neeilinėje sesijoje ir dalyvauti bei kur dingo trys socialdemokratų frakcijos atstovai, dalyvavę neeilinėje Seimo sesijoje, bet balsavimo metu nebuvę posėdžių salėje.

Neeilinės Seimo sesijos organizatoriai tik imitavo susirūpinimą pedofilijos skandalu? Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Neeilinės Seimo sesijos organizatoriai tik imitavo susirūpinimą pedofilijos skandalu? Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

S. Skvernelio versijos dėl informacijos nutekinimo kaip reikiant papiktino G. Landsbergį

Pykčiu po neeilinės Seimo sesijos netvėrė ir informacijos nutekinimu įtariamų konservatorių lyderis G. Landsbergis, pažėręs kritikos kirčių S. Skverneliui, esą šis kaskart svarsto vis skirtingas įvykių versijas.

„Viskas, ką aš galiu pasakyti, yra tokia pati insinuacija, kokiomis užsiima ponas S. Skvernelis. Jis mėto purvą ir tikisi, kad kažkur prilips. Tai aš to tikrai neketinu daryti. Versijų turiu. Turbūt kaip ir kiekvienas žmogus ir pilietis, kuris su susirūpinimu stebi situaciją ir gali bandyti dedukuoti... Noriu pabrėžti, kad aš nesileisiu tuo keliu“, – teigė G. Landsbergis[1].

Jis taip pat patikino, kad nėra nieko papildomo, kas galėtų pakeisti jo supratimą ar įsivaizdavimą, tačiau taip pat tikino negalintis atmesti galimybės, jog Lietuvoje gali būti žmonių, kurie žinojo daugiau.

Konservatorius neslėpė, kad prie S. Skvernelis taip pat galimai prikišęs savo nagus ir prie šio skandalo burbulo pūtimo, mat pastarasis vis dar turi ryšių teisėsaugoje, o tai esą „puiki proga“ prasidėjus rinkiminiam sezonui.

Neatmeta, kad pavasario sesija gali prasidėti nuo apkaltos Seimo pirmininkei ir konservatorių seniūnei

Po nepavykusios Seimo neeilinės sesijos S. Skvernelis neskubėjo dalintis niūriomis prognozėmis ir teigė, kad jau kovo 10-ąją prasidėsiančią pavasario sesiją būtų galima pradėti nuo apkaltos Seimo vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen ir konservatorių seniūnei, parlamento vicepirmininkei Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei[2].

Jis neslėpė šiuo metu regintis būtent šias dvi Seimo valdybai priklausančias politikes, kurios esą pačios painiojasi savo meluose ir atsakymuose.

Politikas taip pat pareiškė jaučiantis svetimą gėdą po to, kai neeilinės sesijos metu išgirdo skirtingus Seimo pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen ir generalinės prokurorės Nidos Grunskienės atsakymus į tai, ar jų pirmojo susitikimo sausio 20 dieną metu buvo pasakyta, kuriai Seimo frakcijai nepriklauso ikiteisminiame tyrime figūruojantis Seimo narys[3].

V. Čmilytė-Nielsen esą į šį klausimą atsakiusi, jog jai buvo pasakyta, kad tai – ne jos frakcijos žmogus, o N. Grunskienė tuo tarpu tvirtino, kad to nesakė.

Primename, kad praėjusią savaitę Seimo socialdemokratai pareikalavo sušaukti neeilinę Seimo sesiją siekiant išsiaiškinti, kas galimai nutekino ikiteisminio tyrimo informaciją mažamečių tvirkinimu įtariamam K. Bartoševičiui. Vieninteliai „valstiečiai“ prie šio sumanymo nusprendė neprisidėti netikėdami tokio posėdžio veiksmingumu.