„Laisvės TV“ ir kiti žurnalistai įsteigė Žurnalistų profesionalų asociaciją
Po nacionalinio transliuotojo (LRT) direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės galimai vykdyto mobingo prieš Vilniaus universiteto dėstytoją doc. dr. Jolantą Mažylę, net ir žurnalistai panoro atsiskirti vieni nuo kitų. Pasirodo, Lietuvos žurnalistų sąjungos išsakytas verdiktas dėl netinkamo universiteto bendruomenės elgesio su minima dėstytoja tapo atspirties tašku kai kuriems žurnalistams sukurti naują Žurnalistų profesionalų asociaciją.
„15min“ Tyrimų skyriaus redaktorė Jūratė Damulytė, „Laisvės TV“ tyrimų žurnalistas Dovydas Pancerovas, LRT ir „Laisvės TV“ žurnalistė Rita Miliūtė bei LRT Tyrimų skyriaus redaktorė Indrė Makaraitytė sumanė atsiskirti nuo Žurnalistų sąjungos ir įsteigti naują juridinį vienetą – Žurnalistų profesionalų asociaciją.
Savo feisbuko paskyroje šią naujieną pranešusi J. Damulytė pridūrė, kad jau esą išaugta iš neformalių grupių socialiniuose tinkluose, o dabar bus naujas visa ko kūnas, kuriame žurnalistai turėsią balsą. Ir štai, jei šis bus prikimęs – galės dėl to kaltinti tik save.
„Šis veiksmas tuo pačiu atsiribojimas nuo Lietuvos žurnalistų sąjungos. Ir nuo jos vadovo pastaruoju metu reikšto požiūrio į žurnalistikos studentus“, – sprendimą argumentavo žurnalistė.
Asociaciją vairuos „Laisvės TV“ tyrimų žurnalistė B. Davidonytė, kuri su D. Pancerovu neseniai po „Laisvės TV“ vardu išleido knygą pavadinimu „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurios turiniu ketinama sukompromituoti Gitaną Nausėdą. Ypač artėjant Prezidento rinkimams.
J. Damulytė nuramino – naujos asociacijos tikslas esą nėra stumdytis ar konkuruoti, tačiau reaguoti į situacijas, kurios svarbios jų bendruomenei profesiniame lauke.
Vietoje studentų vienybės – šimtaprocentinis paklusnumas
Tuo tarpu prieš žodžio laisvę jau vienijasi (tikėtina, pakurstyti) ir patys būsimieji žurnalistai bei viešųjų ryšių specialistai, Komunikacijos fakulteto studentai, kurie yra vienintelė išlikusi demokratijos viltis valstybėje.
Įdomiomis įžvalgomis šia tema pasidalino žurnalistas Vidas Rachlevičius, kuris mums priminė, kad taip sekiojanti Europos įkandin Lietuva pamiršo… kad Europoje žmonės kovoja už savo teises ir laisvę. Štai, pasak jo, jei Lietuva būtų bent kiek europietiška, tai Vilniaus universitetas net nebūtų pradėjęs klausyti tokių LRT generalinės direktorės kalbų ir iškart ją būtų pasiuntęs rusų laivo kryptimi, o pati M. Garbačiauskaitė-Budrienė, išlaikoma iš mokesčių mokėtojų lėšų, iš savo darbo vietos būtų lėkusi jau tą pačią dieną[2].
Studentai taipogi nebėra vaikai, nesuprantantys, kas vyksta aplink. O dar tuo labiau, būsimieji žurnalistai, kurių darbas neabejotinai bus susijęs su vienokiu ar kitokiu visuomenės nuomonės formavimu. Ir čia, pasak V. Rachlevičiaus, toli žvelgti nereikia – štai Prancūzijos valdžia net nestoja skersai kelio studentams, žinodama, kad jai bus atsakyta tuo pačiu, jei ne blogiau.
Juk jei Lietuvos studentai būtų bent kiek panašūs į Prancūzijos, tai jie „<…> būtų išėję į gatves, išdaužę dešimtis vitrinų, Vilniaus centre liepsnotų apversti automobiliai, kauktų sirenos ir sklaidytųsi ašarinių dujų debesys. Studentai tai būtų padarę vien dėl to, kad daugiau niekada jokiems jokios valdžios tarnams nekiltų net menkiausia mintis riboti esmines žmogaus teises bei laisves. Ir niekas net nedrįstų prasižioti, kad jie yra penktoji kolona ar Rusijos agentai“[2].
Tačiau vietoje to VU Komunikacijos fakulteto studentai pareikalavo rasti priežastį atleisti dėstytoją doc. dr. J. Mažylę prašydami ištirti jos dėstomų dalykų kokybę.
Žurnalistų sąjunga: taip sukuriamas precedentas studentams nepagarbiai elgtis su kritikuojamu asmenimi
Po nuaidėjusio skandalo dėl prieš doc. dr. J. Mažylę galimai vykdomo mobingo, sukruto ir Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS), pareiškusi, kad VU bendruomenės elgesys su šia dėstytoja buvo netinkamas.
Dar po kiek laiko LŽS pareiškė konstatavusi, kad prieš šią dėstytoją buvo vykdomas spaudimas ir nepagrįstas persekiojimas, kas toli gražu neparodo gero pavyzdžio universiteto studentams – būsimiems žurnalistams.
Sąjunga taip pat nustatė, kad bendruomenė pažeidė Visuomenės informavimo etikos kodeksą nesuteikdama teisės J. Mažylei atsakyti į jai pareikštą kritiką, o tai, pasak LŽS, sudaro neigiamą precedentą ir VU Komunikacijos studentams parodant, kad galima nesilaikyti jokių pagarbos kritikuojamam žmogui kriterijų.
Primename, kad kovo viduryje LŽS valdyba kreipėsi į VU siekdama išsiaiškinti situaciją dėl žurnalistės doc. dr. J. Mažylės, kai bendruomenė, inicijuojama LRT generalinės direktorės M. Garbačiauskaitės-Budrienės, buvo skatinama dėl dėstytojos dalyvavimo „OpTV“ organizuojamoje laidoje „Sengirė“ kreiptis į Vilniaus universiteto Centrinės akademinės etikos komisiją.