Dirbtinis intelektas keliauja į teismo salę
Žiniasklaidoje neseniai plačiai nuskambėjo žinia, kad dirbtinio intelekto (DI) pagalba sukurta programa bus naudojama teismo posėdyje, kurio metu padės kaltinamajam išvengti bausmės.
Skelbiama, kad programa komunikuos ne su teisėjais, o veiks išmaniajame telefone ir per ausines pateiks tikslius teisinius atsakymus pačiam kaltinamajam.
Tiesa, dirbtinio intelekto (DI) technologija teisme talkins ne kriminalinėse, tačiau administracinėse bylose. Šiuo atveju, kai kaltinamasis sieks išvengti bausmės už kelis kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Nepaisant to, kad dirbtinio intelekto (DI) robotas-advokatas jau šį mėnesį turėjo būti išbandytas teisme, dabar skelbiama, kad šis eksperimentas buvo nutrauktas po to, kai prokurorai šią paslaugą siūlančiai bendrovei ėmė grasinti teismais bei kalėjimu.
Idėja teismo salėje pritaikyti dirbtinį intelektą (DI) pačių teisinės sistemos pareigūnų nepalankiai sutikta neatsitiktinai. Teisininkai yra susirūpinę dėl dirbtinio intelekto (DI) pajėgumų ir net svarsto, kad šios technologijos jau greitai gali atimti iš jų darbo vietas.
Teisininkai prieštarauja DI pasitelkimui nagrinėjant bylas
Dirbtinio intelekto programos „DoNotPay“ generalinis direktorius Joshua Browderis tviteryje anksčiau skelbė, kad DI advokatas savo pirmąją bylą pradės nagrinėti vasario 22 d.
„Vasario 22 d. 13.30 val. bus kuriama istorija. Pirmą kartą JAV teismo salėje kam nors atstovaus robotas. DI „DoNotPay“ šnibždės kaltinamajam į ausį, ką tiksliai reikia sakyti“, – rašė jis tviteryje.
Dar 2015 m. įkurta „DoNotPay“ yra dirbtinio intelekto programa, kuria siekiama padėti asmenims nedidelės reikšmės, tačiau brangiai kainuojančiose administracinėse bylose.
Pasak J. Browderio, „DoNotPay“ jau naudojo dirbtinio intelekto generuojamus laiškus ir pokalbių robotus, kad padėtų žmonėms susigrąžinti pinigus už skrydžio metu neveikiantį interneto ryšį. Teigiama, kad bendrovė, remdamasi šiais dirbtinio intelekto šablonais, laimėjo daugiau kaip 2 mln. ginčų ir teisminių bylų.
Planuota, kad šiais metais „DoNotPay“ DI išmėgins realiame teismo posėdyje. Programa susipažins su visais ankstesnių bylų duomenimis tam, kad parengtų gynybinę poziciją ir net atsakytų į teisme pateiktus klausimus. Jei laimėti vis tik nepavyktų, „DoNotPay“ sumokėtų baudą už greičio viršijimą.
Vis gi, spekuliuojama, ar DI pasitelkimas teisme yra legalus. „DoNotPay“ generalinis direktorius paskelbė, kad jo bendrovė atideda šį sensacija tapusį bandymą būtent dėl pačių teisininkų pasipiktinimo ir grasinimų.
„Kelių valstijų barai mums grasino. Vienas iš jų netgi sakė, kad bus kreiptasi į apygardos prokuratūrą ir bus galima pradėti baudžiamąjį persekiojimą bei įkalinimą“, – sako J. Browderis.
Kalifornijos valstijos advokatūros vyriausiasis patarėjas George’as Cardona teigia, kad organizacija privalo tirti visus galimus neteisėtos advokato praktikos atvejus, net ir tuos, kurie yra susiję su dirbtiniu intelektu.
„Mes reguliariai informuojame potencialius pažeidėjus, kad jiems gali būti iškelta baudžiamoji byla civiliniame arba baudžiamajame teisme, o tai priklauso tik nuo teisėsaugos institucijų“, – sako G. Cardona.
DI ir advokatai tampa konkurentais
Pastaruoju metu sparčiai populiarėja technologijomis grindžiama teisinė praktika. Prie tokio populiarumo jau netrukus prisidėti gali ir „ChatGPT“ pokalbių robotas, kuris puikiai imituoja teisininkų darbą.
Dalis ekspertų teigia, kad „ChatGPT“ technologija suteikia didelį potencialą teisės srityje ir net suteikia didesnį teisinių paslaugų prieinamumą sunkiau besiverčiantiems asmenims.
Remiantis Teisinių paslaugų korporacijos 2022 m. ataskaita, mažas pajamas gaunantys amerikiečiai negauna jokios arba gauna nepakankamai teisinės pagalbos net 92 proc. svarbių civilinių teisinių problemų atvejais.
Nors idėja, kad DI jau netrukus gali pakeisti teisininkus gali atrodyti pernelyg neįtikima, artimiausiu metu, tikėtina, išvysime didesnį dirbtinio intelekto panaudojimą ir žmogaus bei technologijų pajėgumų suderinimą.
DI technologijos, net ir tokios kaip plačiai prieinamas „ChatGPT“ gali padėti sumažinti teisininkams tenkantį krūvį ir efektyviai bei greitai išspręsti bent pačias paprasčiausias bylas.