„Meta“ paleido naują aplikaciją, kuri atvirai kopijuoja E. Musko „Twitter“
Vartotojai skubiai neša kudašių iš vis giliau duobę sau kasančio „Twitter“. Trečiadienį „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančioji bendrovė „Meta“ oficialiai pristatė labai lauktą mikrotinklaraščių platformą „Threads“. Šis paleidimas įvyko po to, kai prieš tris mėnesius buvo paskelbta, ir nuo 2022 m. spalio mėn. prieštaringai vertinamo Elono Musko valdymo „Twitter“ generalinio direktoriaus poste metu[1].
Debiutas su „Threads“ buvo įspūdingas. Ketvirtadienio rytą pranešta apie maždaug 30 mln. užsiregistravusiųjų, įskaitant įvairių įžymybių, prekių ženklų, žurnalistų ir kitų įtakingų veikėjų paskyras. Apie „Threads“ išleidimą kilo šurmulys, susijęs su naujumo ir jaudulio jausmu. Vartotojai, nekantraujantys ištirti naująją platformą, puolė kurti savo pirmuosius įrašus, sukeldami diskusijas apie tai, ar ši aplikacija galiausiai gali pralenkti „Twitter“ savo populiarumu ir naudingumu.
Šiomis dienomis vos praėjus dienai po išleidimo „Threads“ jau buvo pakilusi į „Apple App Store“ nemokamų programėlių sąrašo viršūnę. Anksčiau tokius rekordus buvo pasiekusi tik „Twitter“, tad naujoji platformos kopija pykdo „Twitter“ vadovus.
Dabartinis „Twitter“ pažeidžiamumas, kurį sustiprino nenuspėjamas Elono Musko vadovavimas ir naujausi naudotojų skundai dėl turinio peržiūros apribojimų, gali suteikti „Meta“ programai „Threads“ idealią galimybę įsitvirtinti kaip rimtam konkurentui. „Meta“ suteikia galimybę ne tik išplėsti populiarių programėlių asortimentą, bet ir pristatyti naują reklamos platformą su šia nauja programa[2].
Taip pat neaišku kaip ilgai ši nauja programa išsilaikys topuose nes kyla su naująja programėle susijusių klausimų dėl duomenų privatumo. „Threads“, kuri buvo pradėta naudoti daugiau nei 100 šalių, dar turi būti prieinama Europos Sąjungoje, garsėjančioje griežtomis duomenų privatumo taisyklėmis.
„Twitter“ ir „Instagram“ hibridas skinasi kelius ir kelia pavojų E. Musko platformai
„Threads“ yra naujausias „Meta“ bendrovės žingsnis į socialinės žiniasklaidos pasaulį, papildantis plačiai naudojamų platformų, tokių kaip „Facebook“ ir „Instagram“, šeimą. Vizualiai aplikaciją galima palyginti su „Twitter“, nes joje yra daugiausia tekstinių pranešimų kanalas, kurį papildo galimybė dalytis nuotraukomis ir vaizdo įrašais. Platforma sukurta taip, kad palengvintų bendravimą ir pokalbius realiuoju laiku, o žinutėms nustatytas 500 simbolių limitas[3].
Be funkcijų, panašių į paukščių aplikaciją, „Threads“ taip pat turi „Instagram“ elementų, pavyzdžiui, estetinį dizainą, navigacijos sistemą ir galimybę dalytis pranešimais tiesiai į istorijas „Instagram“. „Threads“ naudotojai galės pažymėti savo paskyras kaip viešas arba privačias, o kitų socialinių platformų patvirtinimo statusas perkeliamas į platformą automatiškai.
„Meta“ generalinis direktorius Markas Zuckerbergas išreiškė bendrovės viziją, kad „Threads“ yra svetinga ir gyvybinga viešojo diskurso platforma, skatinanti naudotojus dalytis tekstais, idėjomis ir mintimis. Ankstyvą priėmimą, kaip ir tikėtasi iš naujos programėlės, lydėjo keletas techninių nesklandumų, pavyzdžiui, trikdžių ir turinio įkėlimo problemų.
Prisijungti prie platformos nesudėtinga: naudotojai gali prisijungti per savo turimas „Instagram“ paskyras, išlaikydami savo naudotojo vardus, slaptažodžius ir paskyrų pavadinimus. Profiliai gali būti pritaikyti su unikaliomis biografijomis, o esamus sekėjų sąrašus galima importuoti iš kitų socialinių tinklų kaip „Instagram“. Tačiau pasitraukti iš „Threads“ yra sudėtingesnė procedūra: norint ištrinti profilį, reikia ištrinti susijusią paskyrą instagame.
Sparti plėtra į pasaulį susijusi su naujos skaidrios platformos paieškomis
Šiuo metu „Threads“ yra prieinama daugiau nei 100 šalių ir palaiko daugiau nei 30 kalbų tiek Android tiek iOS sistemose. Ji pasirodė scenoje, turėdama ambicingą tikslą: užimti „Threads“ vietą realiuoju laiku vykstančių viešų diskusijų platformoje. Jos galimybės atrodo daug žadančios, ypač atsižvelgiant į tai, kad nuo tada, kai „Twitter“ ėmė vadovauti Elonas Muskas, nuolat kyla techninių problemų ir keičiasi politika, dėl to kyla nepasitenkinimas ir pasitraukia daug žmonių[4].
Svarbus „Meta“ programos pranašumas yra potenciali prieiga prie jau esamos socialinių tinklų bendrovės naudotojų bazės, kurią sudaro daugiau nei 2 mlrd. aktyvių naudotojų visame pasaulyje. Tai kontrastuoja su „Twitter“ aktyvių naudotojų baze, kurioje yra apie 250 mln. vartotojų. Nors naujoji generalinė direktorė Linda Yaccarino pripažino konkurentės „Threads“ pradžią ir pareiškė, kad „Twitter“ bendruomenė yra nepakeičiama, M. Zuckerbergas tikisi įrodyti priešingai.
Nors „Threads“ paleidimo procesas buvo daug sklandesnis nei kitų „Twitter“ konkurentų: nereikėjo sudaryti laukiančiųjų sąrašų ar kvietimų. „Instagram“ generalinis direktorius Adamas Mosseri pripažino, kad sunku išlaikyti ilgalaikį naudotojų įsitraukimą. „Meta“ turės spręsti ir valdyti tokias problemas kaip šlamštas, priekabiavimas ir dezinformacija, kurios sugadino daugelio „Twitter“ naudotojų patirtį.
Be naudotojų įsitraukimo didinimo, bendrovė galėtų pasinaudoti „Threads“, kad papildytų savo pagrindinį reklamos verslą, ypač atsižvelgiant į interneto reklamos rinkos nuosmukį ir programėlių privatumo praktikos pokyčius. Tačiau pagrindinė M. Zuckerbergo motyvacija gali būti asmeninis pasitenkinimas, kad jis aplenkė konkurentą E. Muską, ypač atsižvelgiant į tai, kad abu technologijų magnatai, kaip pranešama, planuoja kovą narve. Laimėti socialinės žiniasklaidos platformų karą iš tiesų galėtų būti naudingesnė pergalė.
E. Muskas grasina ieškiniu ir kova teismuose
Neseniai „Twitter“ užsiminė, kad gali būti pradėtas teisminis procesas prieš „Meta“ dėl neseniai išleistos juos kopijuojančios „Threads“. Tai nurodyta laiške, kurį gavo žiniasklaidos atstovai. Dokumentą, adresuotą „Meta“ generaliniam direktoriui Markui Zuckerbergui, parašė „Twitter“ atstovas advokatas Alexas Spiro[5]. Jame A. Spiro kaltina bendrovę neteisėtai naudojantis „Twitter“ priklausančiomis komercinėmis paslaptimis ir kita intelektine nuosavybe.
Teigiama, kad šis pažeidimas įvyko, kai socialinių tinklų bendrovė tariamai įdarbino buvusius „Twitter“ darbuotojus, kad šie sukurtų panašią programėlę. Laiške atskleistas „Twitter“ ketinimas ryžtingai ginti savo intelektinės nuosavybės teises, nurodant galimybę kreiptis į teismą civiline tvarka arba dėl teisminės gynybos. Be to, A. Spiro aiškiai nurodė, kad šis laiškas yra oficialus pranešimas „Meta“ saugoti visus susijusius dokumentus, kurie gali būti svarbūs galimame teisiniame dviejų technologijų milžinių ginče.
Nors ne vienas žiniasklaidos atstovas bandė susisiekti su „Twitter“, kad gautų daugiau informacijos, atstovai atsakė žurnalistams įprastu automatiniu atsakymu: kakučių emotikonu. Nei e. Muskas, nei platformos vadovė Linda Yaccarino nepateikė tiesioginių komentarų dėl galimo teisminio proceso. Tačiau E. Muskas atsakė į keletą humoristinių pranešimų apie „Threads“ paleidimą. L. Yaccarino taip pat subtiliai užsiminė apie konkurentės atsiradimą, tviteryje parašydama, kad juos dažnai mėgdžioja, bet platformos bendruomenės niekada negalima atkartoti.
Nepaisant tebesitęsiančių ginčų, kai kurie pramonės ekspertai nurodo, kad ši nauja programėlė gali sukelti didelių problemų „Twitter“. Tai grindžiama jauduliu, kilusiu dėl naujos platformos paleidimo, ir įspūdinga jos atsisiuntimų statistika. Tačiau bet kokie pareiškimai apie programėlės sėkmę yra per ankstyvi. Kritikai atkreipia dėmesį į „Meta“ istoriją, kai ji paleisdavo atskiras programėles, kurios galiausiai buvo nutrauktos. Todėl sutariama, kad tik laikas atskleis tikrąjį „Threads“ potencialą.