Dar vienas žingsnis link Marso kolonizacijos: planuojamos saulės energijos jėgainės statybos

Įdomybės, Pasaulis, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Marsas
Planuojamos saulės energijos jėgainės statybos. Mike'o Kievo/Unsplash nuotrauka

Mėnulyje gali būti statoma saulės energijos jėgainė

Izraelio mokslininkas iš Ben-Guriono universiteto, profesorius emeritas Džefris Gordonas neseniai parengė saulės energijos elektrinės planą, kuris ilgainiui galėtų būti įgyvendintas Mėnulyje, o vėliau galbūt ir Marse.

Pagal profesoriaus sukurtą konceptą, raudonojoje planetoje būtų įrengtas 360 laipsnių kampu sumontuotas fotoelektrinių saulės kolektorių žiedas, o perdavimo linijos perduotų pagamintą energiją deguonies generatoriams[1].
Deguonies generatoriai būtų naudojami tiek astronautams, tiek ir raketų degalams toliau tyrinėjant Saulės sistemą. Tai būtų didelis žingsnis į priekį, kuris leistų raketoms papildyti degalų atsargas toliau keliaujant į Marsą, taip sumažėtų jų paleidimo iš Žemės sąnaudos.

Nors kol kas yra beveik vieningai manoma, kad NASA saulės energiją laiko netinkama dėl to, kad Mėnulis beveik pusę savo sukimosi laiko yra tamsoje, mokslininkas Dž. Gordonas teigia, kad jo suprojektuota energijos sistema būtų 100 kartų geresnė už alternatyvią energiją ir bent 6 kartus pranašesnė už branduolines sistemas.

Jeigu projektas pasiteisintų Mėnulyje, po kelių dešimtmečių jis galėtų būti plėtojamas ir Marse. Nors šiuo metu yra manoma, kad Marso kolonizacijai žmogus vis dar nėra pasirengęs, būtent energijos tiekimo užtikrinimas galėtų pakeisti tokią nuomonę.

Marse išgyventi be patikimos energijos sistemos negalėtume

Vis daugiau mokslininkų pritaria, kad saulės energija gali būti svarbus veiksnys ne tik tyrinėjant Mėnulį, bet ir kuriant planus apie Marso kolonizaciją.

Remiantis nauju tyrimu, saulės energija gali garantuoti būtent tokį energijos kiekį, kurios reikia ilgalaikei misijai į Marsą. Negana to, pastaraisiais metais stebimas saulės elementų technologijos tobulėjimas reiškia, kad saulė tikrai, bent jau teoriškai, galėtų aprūpinti energija nuolatinę žmonių gyvenvietę raudonojoje planetoje.

Kalifornijos Berklio universiteto mokslininkų teigimu, saulės energija Marse visiškai prilygsta ypač galingai branduolinei energijai. Kita vertus, ekspertai akcentuoja ir tai, kad šios energijos gavimo mastai turėtų būti milžiniški, nes naktis Marse trunka beveik tiek laiko, kiek ir Žemėje, o gamybą taip pat galėtų slopinti planetą dengiančios raudonos dulkės.

Berklio universiteto chemijos ir biomolekulinės inžinerijos katedros doktorantas Anthony Abelas teigia:

„Jei žmonija kolektyviai nuspręs, kad norime keliauti į Marsą, toks sistemų lygmens požiūris yra būtinas, kad viskas būtų pasiekta saugiai ir kuo labiau sumažinant išlaidas, taip, kad viskas būtų etiška. Norime aiškiai palyginti galimybes, nesvarbu, ar sprendžiame, kokias technologijas naudoti, ar į kurias Marso vietas vykti, kaip vykti, ir ką pasiimti“[2].
Marsas
Marsas gali būti kolonizuotas jau po kelių dešimtmečių. Nicolas Loboso/Unsplash nuotrauka

Marsas gali būti kolonizuotas per ateinančius dešimtmečius

O patys drąsiausi futuristai spėlioja, kad Marsą žmonės galėtų kolonizuoti jau iki 2050 m., tačiau tam reikia užtikrinti, kad autonominiai kasybos procesai Marse pagaliau taptų komerciniai. Būtent tokios pozicijos laikosi Sidnėjaus UNSW universiteto profesorius Serkanas Saydamas, stebėjęs NASA roverio „Perseverance“ misiją Marse.

Sidnėjaus universiteto mineralinių energijos išteklių inžinerijos mokyklos profesorius S. Saydamas sako, kad kuriant koloniją Marse daugiausia dėmesio reikia skirti vandens paieškoms ir gebėjimui jį išgauti bei apdoroti pasitelkiant robotus; eksperto teigimu, visa tai būtina užtikrinti dar prieš Marse išsilaipinant žmonėms.

Šiuo metu manoma, kad pirmieji astronautai į Marsą galėtų atsigabenti tik menkus kiekius vandens, o būsimiems kolonistams reikės patikimo būdo, kaip užsitikrinti pakankamus švaraus vandens šaltinius. Tarptautinėje kosminėje stotyje jau naudojama šlapimo ir prakaito perdirbimo į geriamąjį vandenį programa, tačiau ji Marse tikrai negamintų tokio kiekio vandens, kokio reikia visiems kolonijos poreikiams.

„Viskas sukasi apie vandenį. Jūs naudojate vandenį kaip gyvybės palaikymo priemonę, be to, galite atskirti vandenilį ir naudoti jį kaip energijos šaltinį“, – galimus ateities scenarijus dėsto ekspertas S. Saydamas[3].

Elonas Muskas įsitikinęs, kad iki 2050 m. Marse atsiras milijoninis žmonių miestas

Verslininkas ir milijardierius Elonas Muskas teigia esąs įsitikinęs, kad iki 2050 m. Marse atsiras milijoninis miestas, į kurį nugabens jo įmonės „SpaceX“ pasiūlytas 1 000 vietų erdvėlaivis „Starship“, kuris per dieną įvykdytų iki trijų kelionių.

Profesorius S. Saydamas sako, kad konkrečiu laikotarpiu iki 2050 m. Marso kolonizacija tikriausiai nėra reali, tačiau pripažįsta, kad kelionių ir galimos Marso kolonizacijos paklausa ir pačios idėjos plėtojimas yra tai, ko reikia reikiamai technologinei plėtrai paskatinti.

„Manau, kad technologija jau parengta ir mes jau turime žinių, tačiau pagrindinė problema dabar yra pakankamas dėmesio sutelkimas“, – sako profesorius.