Dabartinę Sakartvelo valdžią susirinko palaikyti šimtatūkstantinė minia

PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Sakartvelo mitingas
Dabartinę Sakartvelo valdžią palaiko šimtatūkstantinė minia. Vaizdo įrašo stop kadras

Sakartvelo vyriausybė sulaukė šimtatūkstantinės minios palaikymo

Televizijos ekranuose ir populiariuose naujienų portaluose kone kasdien galime išvysti pasisakymų apie Sakartvele vykstančius neramumus. Dauguma pranešimų yra gan panašūs: kartojama, kad valdančioji dauguma bando įvesti Rusijos įstatymų atitikmenis ir nutolinti Sakartvelą nuo Europos Sąjungos, o dėl tokių veiksmų į gatves išeina tūkstančiai piliečių. Tačiau įdomu tai, jog dauguma žurnalistų ir politikos apžvalgininkų visiškai nekalba apie „užsienio agentų“ įstatymo panašumus su JAV įstatymais. O dar įdomiau, kad tokie politologai nusprendė nieko nekalbėti ir apie šimtatūkstantinę minią, kuri susirinko palaikyti valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ politikos.

Balandžio 29 dieną įvyko viešas renginys prie parlamento, į kurį Sakartvelo piliečius kvietė partija „Sakartvelo svajonė“. Partijos atstovai ragino šalininkus atvykti prie parlamento ir „kartu pasakyti „ne“ juodiems pinigams bei kartu pasakyti „taip“ skaidrumui, tikram europietiškam keliui, nepriklausomam ir suvereniam Sakartvelui“.

Politikai tikėjosi, jog į renginį atvyks daugiau nei 100 tūkst. gruzinų. Ši prognozė išties pasitvirtino, nes milžiniška minia driekėsi per visą pagrindinę gatvę, sukurdama dabartinės Sakartvelo vyriausybės palaikytojų jūrą[1].

https://fb.watch/sc2ixqbeDX/

Lyginant su tą dieną pasirodžiusių gruzinų skaičiumi, protestai prieš „užsienio agentų“ įstatymą ir dabartinę valdžią atrodo išties menki. Tačiau kažkodėl populiarioji žiniasklaida akcentuoja tik kelių tūkstančių žmonių protestus, o ne daugiau nei 100 tūkstančių žmonių pritraukusį vyriausybės palaikymo renginį.

Gruzinai susirinko ištarti aiškų palaikymą skaidrumui, tautiškumui ir LGBTQ propagandos draudimui

Dar likus kelioms savaitėms iki numatyto renginio, buvo skelbiama, kad jame dalyvaus bei kalbės „Sakartvelo svajonės“ garbės pirmininkas Bidzina Ivanišvilis. Be to, buvo žinoma, jog valdančiąja dauguma nepatenkinti asmenys vargu ar išdrįs stoti prieš daugiau nei 100 tūkst. gruzinų minią, bandydami sukelti provokaciją. Valdančiosios daugumos narys Mamuka Mdinaradze sakė[2]:

„Skaidrumo įstatymo priešininkų nebus, nes bus daugiau nei 100 tūkst. žmonių ir jei kas nors ateis provokuoti, policija sureaguos ir jie bus iš ten pašalinti. Tad kokia tai būtų provokacija?“
Sakartvelo įstatymai
Naujasis Sakartvelo įstatymo projektas patinka ne visiems. Zura Narimanishvili/Unsplash nuotrauka

Politikas taip pat pabrėžė, jog jiems oponuojantys asmenys nėra visas Sakartvelas, nors ir bando tokiais save laikyti:

„Kalbant apie tikslą, kai kurios žmonių grupės kartais apsimeta esančios Sakartvelu ir bando aiškinti žmonių išrinktai valdžiai. O žmonių išrinktos valdžios sprendimus, tokius kaip skaidrumas, bando vadinti Rusijos sprendimu, nes neturi kitų argumentų. Jie taip elgiasi, kai neturi kitų argumentų. O skaidrumo įstatymą verta priimti vien dėl to, kad Choštarių šeimą finansuoja Rusija, o tuo pačiu turėtume suprasti, kur sutampa Rusijos ir Vakarų fondų ar donorų interesai.“

Kviesdamas į balandžio 29 dienos renginį M. Mdinaradze nepamiršo pabrėžti, kad taip Sakartvelo piliečiai išreikš norą drausti LGBTQ propagandą:

„Sakartvelas turi parodyti savo jėgą, jog palaiko skaidrumą, tautiškumą, LGBT propagandos draudimą ir teisingumą.“

„Sakartvelo svajonė“ turi daugiau nei 60 proc. gruzinų palaikymą

Dar prieš balandžio 29 dienos renginį „Sakartvelo svajonė“ paskelbė viešą pareiškimą, kuriame nurodė mitingo priežastis[3]. Pareiškime buvo akcentuojama, kad politinės opozicijos organizuojamuose mitinguose buvo galima išvysti ~9500 dalyvių. Pasak „Sakartvelo svajonės“, tai rodo, kad „Kezerašvilio, Khazaradzės ir turtingų NVO nesąžiningų aukotojų kelis milijonus siekiančios investicijos į radikalios opozicijos stiprinimą nepasiteisino“.

Sakartvelo sociologinių tyrimų duomenimis, šiandien „Sakartvelo svajonės“ reitingas viršija 60 procentų. Ši politinė jėga smarkiai pirmauja prieš kitas, kadangi stipriausia opozicinė partija turi tik 12 proc. gyventojų palaikymą[4]. Tad „Sakartvelo svajonės“ pareiškime buvo pabrėžiama, jog laikas keisti Sakartvelą ir nebepasiduoti politinės mažumos nepagrįstam spaudimui:

„Negalime leisti, kad politiškai ir moraliai bankrutavusi politinė mažuma spekuliuotų ir kalbėtų žmonių vardu. Visiems parodysime, kur stovi didžioji dauguma gruzinų žmonių, kuriems brangi tiesa ir tikrosios europietiškos vertybės, brangios mūsų tradicinės tautinės vertybės – žemė, kalba ir tikėjimas.“

Sakartvelo prezidentė vetavo „užsienio agentų“ įstatymą, bet tai nesustabdys valdančiosios daugumos

Sakartvelo prezidentė
Sakartvelo prezidentė S. Zurabišvili nepritaria įstatymo projektui. ELTA nuotrauka

77.lt primena, jog net ir po mitingų ir muštynių parlamente, Sakartvelo parlamentas sėkmingai priėmė „užsienio agentų“ įstatymą. Per trečiąjį balsavimą šio įstatymo projekto priėmimą palaikė 84 parlamentarai, o 30 balsavo „prieš“.

Pagal naująjį įstatymą visos žiniasklaidos organizacijos ir NVO, gaunančios daugiau nei 20 proc. savo lėšų iš užsienio valstybių, privalėtų užsiregistruoti kaip „užsienio agentai“. Kritikai tokį įstatymą lygina su Rusijos, tačiau iš tiesų panašų įstatymą turi ir JAV.

Iškart po parlamentarų priimto sprendimo Sakartvelo prezidentė Salomėja Zurabišvili šeštadienį vetavo „užsienio agentų“ įstatymą, taip parodydama griežtą nepritarimą dabartinės valdančiosios daugumos sprendimui. Tiesa, toks politikės žingsnis vargu ar smarkiai pakeis situaciją, nes parlamentas gali atmesti prezidentės veto. O žinant „Sakartvelo svajonės“ pasiryžimą būtinai patvirtinti naująjį įstatymą, veikiausiai būtent toks scenarijus ir laukia visos šios daug diskusijų ir protestų sulaukusios istorijos.