JAV prezidentas siekia sumažinti vyriausybę: skatina darbuotojus atsistatydinti siūlydamas išsipirkti
Donaldas Trumpas užsibrėžęs JAV keisti iš pagrindų. Pasirašinėja svarbius įsakus, kurie keičia taisykles ekonomikoje, medicinoje, kuria tokias komandas kaip DOGE, kad tik sumažintų vyriausybę ir jos bereikalingą išlaidavimą. Dabar D. Trumpo administracija skelbia, kad siūlys federaliniams darbuotojams atsistatydinti, mainais mokėdami jiems aštuonių mėnesių darbo užmokesčio dydžio išeitines kompensacijas[1].
Tai precedentų neturintis metodas, kuriuo siekiama kaip įmanoma sumažinti vyriausybę. Šis pasiūlymas galioja darbuotojams, kurie pasiruošę darbus palikti jau kitą savaitę. Baltieji rūmai tikisi, kad su šiuo pasiūlymu sutiks bent dešimtadalis visų JAV vyriausybės agentūrų darbuotojų.
D. Trumpo administracija milijonams federalinių darbuotojų siūlo šią galimybę pagal vyriausybės mastu vykdomą „atidėto atsistatydinimo“ programą, jei jie padarys tai iki vasario 6 d. Darbuotojai, kurie sutiks su pasiūlymu, toliau gaus atlyginimą ir išmokas iki rugsėjo 30 d., teigiama projekte.
Anonimiškai kalbėjęs aukštas administracijos pareigūnas sakė, kad išpirkimu siekiama užtikrinti, jog visi federaliniai darbuotojai palaikytų naujosios administracijos siekį nuolat dirbti biure ir taikyti aukštesnius veiklos standartus. Prezidentas taip pat skatina vyriausybės darbuotojus grįžti į fizines darbo vietas penkioms dienoms per savaitę[2].
„Nuo COVID praėjo penkeri metai, tačiau tik 6 % federalinių darbuotojų dirba biure visą darbo dieną. Tai nepriimtina“, – sakė pareigūnas, remdamasis senatoriaus Džonio Ernsto (Joni Ernst, R-Iowa) ataskaita. Elektroniniai laiškai su pasiūlymu bus pradėti siuntinėti antradienio popietę.
Hibridinio darbo modelio ir darbo iš namų pabaiga
Naujoji administracija tikina, kad toks hibridinis darbo modelis kai kelias dienas per savaitę darbutojai pasirodo biuruose arba visomis dienomis dirba tik iš namų netinka vyriausybinėms organizacijoms. Federaliniai darbuotojai privalėtų pasirodyti biure kiekvieną darbo dieną ir pilnai darbo dienai.
Šis išsipirkimas yra pasiūlymas galiojantis visiems visą darbo dieną dirbantiems federaliniams darbuotojams, išskyrus kariškius, JAV pašto tarnybos darbuotojus, imigracijos teisėsaugos pareigūnus, nacionalinio saugumo pareigūnus ir kitas pareigybes, kurių kiekviena agentūra specialiai neįtraukia[3].
Prezidento administracija, kuri pažadėjo mažinti, kaip ji vadina, vyriausybės išlaidavimą, taip pat planuoja mažinti daugumos federalinių agentūrų dydį, restruktūrizuodama jas ir mažindama darbuotojų skaičių.
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karolin Leavitt sakė NBC, kad federaliniai darbuotojai, kurie atsisako grįžti į biurą, „gali laisvai pasirinkti kitą darbą“, o administracija siūlo jiems „labai dosnią“ aštuonių mėnesių išmoką, jei jie nuspręs išeiti. Darbuotojai, norintys sutikti su šia galimybe, tiesiog turi atsakyti į elektroninį laišką su žodžiu „Atsistatydinti“, teigia NBC.
Elektroninio laiško temos eilutė buvo „Fork in the Road“ („Šakutė kelyje“) – tą pačią frazę Elonas Muskas pavartojo 2022 m. elektroniniame laiške „Twitter“ darbuotojams, kai pateikė jiems ultimatumą pasilikti arba išeiti. E. Muskas, kuris dažnai kalbėjo apie federalinės vyriausybės dydžio mažinimą, suvaidino svarbų vaidmenį šioje išpirkimo programoje, vadovaudamas Vyriausybės efektyvumo departamentui DOGE.
Darbuotojai sukrėsti, įniršę ir išsigandę, nors agentūrų vadovai ir buvo perspėti
Amerikos vyriausybinių darbuotojų federacija (AFGE), didžiausia federalinių darbuotojų profsąjunga, griežtai sukritikavo šį planą. „Atsidavusių federalinių darbuotojų atleidimas sukels chaosą ir sutrikdys svarbiausių paslaugų teikimą amerikiečiams, kurie priklauso nuo vyriausybės“, – teigiama AFGE pareiškime.
Pareigūnai sakė, kad federalinių agentūrų vadovai apie išpirkimo planą buvo informuoti vos prieš dieną. „Žmonės šokiruoti, pikti, sutrikę ir šiek tiek išsigandę“, pasakojo vienas elektroninį laišką gavęs federalinis darbuotojas.
Pasak Personalo valdymo biuro (OPM) atstovo spaudai, pagal išpirkimo pasiūlymą visi federaliniai darbuotojai gali išeiti apmokamų administracinių atostogų, jei nusprendžia atsistatydinti. D. Trumpo administracija teigia, kad tai yra būdas darbuotojams, kurie nenori grįžti į tarnybą visu etatu, išeiti su finansine parama, tačiau šiuo pasiūlymu gali pasinaudoti bet kuris vyriausybės darbuotojas.
DOGE ir buvo sukurta tam, kad E. Musko vadovaujama komanda sumažintų vyriausybės išlaidas[4]. Praėjusį spalį per mitingą Filadelfijoje E. Muskas sakė: „Mes sumažinsime daugybę vyriausybinių darbo vietų, bet pasiūlysime labai ilgas išeitines kompensacijas – galbūt iki dvejų metų“. Tačiau antradienį federaliniams darbuotojams pasiūlytas faktinis išpirkimas kalba apie trumpesnį laikotarpį.
Šis žingsnis yra platesnių D. Trumpo pastangų pertvarkyti federalinę vyriausybę, kurią jis dažnai vadina „giliąja valstybe“ (deep state) ir žada ją išardyti, dalis. Pradėjęs eiti pareigas, jis nurodė visiems federaliniams darbuotojams grįžti į darbą visą darbo dieną, susilpnino vyriausybės darbuotojų darbo vietų apsaugą ir nurodė agentūroms per 60 dienų panaikinti įvairovės, lygybės ir įtraukties (angl. diversity, equity, and inclusion, DEI) biurus ir programas.
Nacionalinė iždo darbuotojų sąjunga (NTEU) antradienį taip pat išsiuntė pranešimą darbuotojams. Jame pasiūlymą išpirkti jų vietas pavadino gąsdinimo taktika ir patarė neatsistatydinti. „Nesupraskite klaidingai: šiuo laišku siekiama daryti spaudimą ar įbauginti jus, kad išeitumėte iš darbo“, – rašė profsąjunga. „Mes jį nagrinėjame ir netrukus pasidalysime daugiau informacijos. Tuo tarpu primygtinai raginame jus neatsistatydinti“.
Jei, kaip Baltieji rūmai tikisi, su šiuo pasiūlymu sutiks nuo 5% iki 10% federalinių darbuotojų, tai darbo vietas paliktų maždaug 100,000 ar net 200,000 žmonių. Jų išeitinėms kompensacijoms JAV turėtų išleisti tarp $6.53 ir $13.07 milijardų.