D. Trumpas pažėrė kritikos jaunesniajam Sorošui
Buvęs JAV prezidentas griežtai sukritikavo kontraversiško milijardieriaus Džordžo Sorošo sūnų ir vieną iš jo milžiniškų turtų paveldėtojų Alexanderį Sorošą.
Kritika jam iš buvusio prezidento lūpų skriejo dėl įtakingame, politikos aktualijas apžvelgiančiame leidinyje „Politico“ paskelbto straipsnio, kuriame jaunesnysis Sorošas teigė, kad galima respublikonų pergalė kitais metais vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose gali labiau pakenkti Europai nei JAV[1].
„Negalime leisti, kad laimėtų šis sugedęs mažas išsigimėlis. Jo tėtušis kontroliuoja Amerikos prokurorus ir generalinius prokurorus. Jie naikina mūsų šalį. Mitchas McConnellis jiems padeda nieko nedarydamas! Respublikonų partijai galas! Būkite griežti, respublikonai!!!“, – aštriai pasisakė D. Trumpas.
„Politico“ straipsnyje A. Sorošas iš tiesų teigė, kad „MAGA stiliaus respublikonų pergalė kitų metų JAV prezidento rinkimuose keltų grėsmę Europos vienybei ir pakenktų daugiafrontiniam progresui reaguojant į karą Ukrainoje“.
Jis taip pat sakė, kad jo šeimos valdomas Atviros visuomenės fondas (OSF) prisitaikys prie bet kokių galimų ateities scenarijų „abiejose Atlanto pusėse“.
Sorošų fondas iš Europos nesitraukia
Rugpjūčio pabaigoje A. Sorošo „Politico“ paskelbtame straipsnyje taip pat teigiama, kad pranešimai apie tai, kad Atviros visuomenės fondas (OSF) palieka Europą, yra klaidinantys:
„Mes nesitraukiame. Europa tebėra strategiškai labai svarbi OSF veiklai, kuri prasidėjo devintajame dešimtmetyje, kai mano tėvas pradėjo finansuoti nepriklausomus mąstytojus savo gimtojoje Vengrijoje, tuometiniame sovietų satelite, komunistinėje Rytų Europoje. Ir šiandien, nepaisant visų jos trūkumų, Europos Sąjunga tebėra pasaulinis vertybių, kurios lemia mūsų darbą, švyturys“[2].
Tačiau, A. Sorošo teigimu, fondo veikla ES turės kisti, nes Europoje dabar vyksta poslinkis į Rytus, o demokratinio valdymo ateitis dabar sprendžiama „ne tik Paryžiuje ir Berlyne, bet ir Varšuvoje, Kijeve ir Prahoje“. Dėl to, OSF atsisako kai kurių savo veiklos sričių, mažina darbuotojų skaičių, taupo lėšas. Žinoma, dalį veiklų fondas sieks išsaugoti.
Skelbiama, kad fondas toliau rems Ukrainos pilietinių visuomenės grupių tinklą, kuriam nuo 2014 m. skyrė daugiau kaip 250 mln. dolerių. Analogiškai, toliau bus remiami fondai Moldovoje ir Vakarų Balkanuose. A. Sorošas teigia, kad už Balkanų narystę ES pasisako ir jo tėvas Dž. Sorošas.
OSF toliau rems pastangas užtikrinti vienodą požiūrį į Europos romų bendruomenę, ypač gyvenančią Rytų Europoje. A. Sorošo teigimu, OSF lieka įsipareigojęs remti ir Centrinės Europos universitetą (CEU).
„Nepaliksime sąjungininkų, kurie gina demokratines teises autokratų ir būsimų diktatorių akivaizdoje – nei Europoje, nei visame pasaulyje“, – sako jis.
Tikrąją Sorošų klano įtaką suvokti sudėtinga: nagus jie prikišti gali prie bet kurios pasaulio valdžios
Apie Sorošų šeimos įtaką pasauliui kalbama jau kuris laikas. Vengrijos žydų kilmės turtuolis Dž. Sorošas yra tiesiogiai susijęs ne tik su įvairiomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis ar įtakingiausiais pasaulio politikais, bet ir su žiniasklaidos institucijomis.
Remiantis tyrimu, kurį atliko „MRC Business“, bent 54 žymūs žiniasklaidos veikėjai yra susiję su Dž. Sorošu ir jo pinigais, o 2016-2020 m. milijardierius išleido mažiausiai 131 mln. dolerių, kad paveiktų 253 žiniasklaidos grupes. Jis rėmė tokias žiniasklaidos organizacijas kaip ABC, CBS, NPR, „Bloomberg News“, „Reuters“, „The New York Times“, Aspeno institutą, koordinuojantį dalies žiniasklaidos kanalų veiklą.
Dž. Sorošo pėdsakų nestinga ir Lietuvoje. Lietuvoje jo fondai finansuoja įvairius projektus bei organizacijas, pavyzdžiui, Žmogaus teisių stebėjimo institutą, kuris vėliau remia Žmogaus teisių centrą. Finansuojamas ir Lietuvos žurnalistikos centras, dar bent 26 organizacijos, veikiančios Lietuvoje, dažniausiai susijusios su vaikų ir jaunimo ugdymu. Milijardieriaus fondų lėšomis taip pat finansuojamas ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius, Menų spaustuvė, Nacionalinės teismų administracijos mokymo centras.
Tačiau ypač aktualu tai, kad Sorošų klanas kišasi ir į politiką: pirmiausia, į JAV, o vėliau, ir į užsienio šalių. Pastaruosius kelerius metus Dž. Sorošas ir jo šeima tapo aktyviais JAV demokratų partijos rėmėjais bei donorais.
Pavyzdžiui, jie gausiai rėmė Manheteno apygardos prokuroro Alvino Braggo – pareiškusio sensacingus kaltinimus buvusiam JAV lyderiui D. Trumpui – kandidatūrą.
Dž. Sorošo remti prokurorai nuolat triumfuoja savo apygardų rinkimuose. Ir tarp tokių laimėtojų yra tikrai ne tik A. Braggas. Remiantis praėjusių metų JAV statistikos duomenimis, didžioji dalis lapkričio mėnesį vykusių vidurio kadencijos rinkimuose dalyvavusių kairiųjų kandidatų, remtų Dž. Sorošo, pasiekė pergales.
Žvelgiant į paslaptingą Dž. Sorošo veiklą, ne mažiau stebinti gali ir tai, kad jo aplinkos žmonės yra itin dažni Baltųjų rūmų svečiai. Neseniai paaiškėjo, kad viena slapta grupė, kurią milijonais dolerių remia milijardierius Dž. Sorošas, užkulisiuose bendradarbiauja su prezidento J. Bideno administracija, formuoja politiką.
„Valdymas siekiant poveikio“ (angl. Governing for Impact) grupė jau yra įgyvendinusi daugiau kaip 20 savo reguliavimo darbotvarkės punktų. Jais siekiama pakeisti buvusio prezidento D. Trumpo vadovavimo eros sprendimus.
Dž. Sorošo sūnus sūnus A. Sorošas irgi yra dažnas Baltųjų rūmų lankytojas: iki šiol jis susitiko su mažiausiai 20 prezidento Joe Bideno administracijos pareigūnų.
Manoma, kad susitikimai gali būti susiję su A. Sorošo susidomėjimu 2024 m. prezidento rinkimais. Juk jis jau paskelbė, kad planuoja tęsti savo šeimos pradėtus darbus ir toliau aktyviai remti demokratų politikus bei jų keliamus klausimus, taip pat, prisidėti ir prie 2024 m. JAV prezidento rinkimų.
Remiantis „OpenSecrets“ duomenimis, vien 2022 m. rinkimų ciklo metu Dž. Sorošo kompanija „Soros Fund Management“ daugeliui demokratų kandidatų ir juos remiančių organizacijų paaukojo daugiau nei 179 mln. dolerių, o 2020 m. – apie 10,5 mln. dolerių. Palyginimui, pagal „Forbes“ skaičiavimus, bendras verslininko ir filantropo Dž. Sorošo turtas yra vertinamas maždaug 6,7 mlrd. dolerių.