ChatGPT remiasi vagystėmis masiniu mastu: kas mūsų laukia?

TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Požiūris
ChatGPT remiasi vagystėmis masiniu mastu: kas mūsų laukia? Andreas Kind/Unsplash nuotrauka

Literatūros aukštumoje – pasakojimas apie gėjų seksualumą

2023 m. knygų leidyba – tai mažėjančių pardavimų bei didėjančių konfliktų istorija, kurią lydėjo teisiniai ieškiniai, protestai, cenzūra ir už šios pramonės šakos ribų esančių jėgų poveikis. Vis dėlto nors spausdintų knygų pardavimai po pandemijos laikų pakilimo toliau sparčiai mažėja, grožinės literatūros pozicija kai kuriuose pasaulio vietovėse išlieka ganėtinai stipri. Šią tendenciją liudijo ir 2023 metais mūsų šalyje skiriama premija už originalią grožinės literatūros knygą, parašytą lietuvių kalba[1].

Kalbant apie platųjį pasaulį, bene įdomiausia, kad literatūros naujienų fone minimas išradingas Justino Torreso pasakojimas apie paslėptą gėjų seksualumo istoriją „Užtemimai“, laimėjęs Nacionalinę grožinės literatūros premiją[2]. O visa tai, žinoma, lėmė technologijų pažanga ir didėjanti atskirtis skirtingose pasaulio šalyse.

Šiais metais buvo parduota ir milijonai knygų apie įžymybes, atsiskyrusias nuo savo šeimų, pavyzdžiui, Princo Harry „Spare“ (liet. „Atsarginis“) ir Britney Spears „The Woman in Me“ (liet. „Moteris manyje“)[3][4]. Abiejose istorijose pasakojama apie suvaržymą ir priespaudą – nuo gyvenimo rūmuose, dėl kurio Harry baiminosi, jog jo žmona Meghan, Sasekso kunigaikštienė, gali ryžtis atimti sau gyvybę, iki globos, suteikusios B. Spears tėvui galią, pradedant pastarosios finansais ir baigiant galimybe susilaukti vaikų.

Išskiriama mintis, kad Haris savo gyvenimą apibūdino kaip savotišką atsiskaitymą, pradėdamas knygą garsiuoju Williamo Faulknerio pastebėjimu: „Praeitis niekada nemiršta. Ji net nėra praeitis“. Garsi dainininkė savo ruožtu su viltimi atsigręžė į jaunystės pažadą, kurį davė sau: „Aš galiu pati susikurti savo gyvenimo kelią. Galiu įgyvendinti savo svajones“.

DI gali sumažinti autorių pajamas 

ChatGPT kol kas nėra pagrindinė jėga knygų rinkoje, tačiau realūs rašytojai yra pakankamai susirūpinę. 

2023 m. buvo pateikta daugybė ieškinių, įskaitant grupinį ieškinį, kurį, be kitų autorių, pateikė Autorių gildija ir Džordžas R. R. Martinas bei Džonas Grišamas. Ieškovai teigia, neva ChatGPT yra „didžiulė komercinė įmonė“, besiremianti sistemingomis vagystėmis masiniu mastu[5]. Autorių gildijos generalinė direktorė Mary Rasenberger pridūrė, jog, jos manymu, pramonė yra ant DI sukurtų knygų sprogimo slenksčio, galinčio sumažinti autorių, kurių dauguma jau dabar mažai uždirba iš savo darbų, pajamas.

Dėl šios priežasties reikėtų sugrąžinti šiek tiek pinigų į sistemą, kitaip sakant, autoriai, kaip manoma, turėtų gauti kompensaciją už DI programose naudojamas autorių teisių saugomas knygas, tokiu būdu kontroliuojant (ar bent jau mėginant stabilizuoti) sunkiai nuspėjamą jų likimą.

Technologijos
DI gali sumažinti autorių pajamas. Sam Moghadam Khamseh/Unsplash nuotrauka

Seksualinio turinio ribojimai tuština Amerikos bibliotekų lentynas

Galime pasidžiaugti Vilniaus knygų muge – didžiausia knygų muge Baltijos šalyse ir vienu ryškiausių kultūros įvykių Lietuvoje, kasmet pritraukiančiu galybę rašytojų, spalvingų diskusijų, koncertų, parodų, kūrybinių užsiėmimų bei kitų kultūrinių veiklų sukviečiant lankytojus iš visos šalies.

Visgi naujojo amžiaus pokyčiai nėra vien rožėmis kloti. 

Iš Amerikos bibliotekų lentynų (dalies pasauliečių teigimu iš tiesų pelnytai) buvo išimtos kai kurių autorių knygos dėl Ajovoje taikomų seksualinio turinio ir lytinės tapatybės vaizdavimo apribojimų. Šiuo atveju net ir bandymai rasti aukso vidurį pasirodė esą nestabilūs: Holivudo streikai sutrikdė ne tik knygų, bet ir kino bei televizijos pramonę. 

Pavyzdžiui, Netflix generalinis direktorius Tedas Sarandosas, kurio bendrovė buvo viena iš pagrindinių scenaristų streiko dalyvių, nusprendė nedalyvauti PEN America ceremonijoje, kur jam turėjo būti įteiktas Verslo vizionieriaus apdovanojimas. Drew Barrymore savo ruožtu buvo atleista iš Nacionalinių knygų apdovanojimų vedėjos pareigų po to, kai pradėjo filmuoti savo pokalbių laidą tuo metu, kai rašytojai vis dar streikavo (ją pakeitė aktorius bei raštingumo propaguotojas LeVaras Burtonas).

Karai Ukrainoje ir Gazos ruože suskaldė literatūros bendruomenę

Rusų rašytoja ir aktyvistė Maša Gessen atsistatydino iš PEN valdybos vicepirmininkės pareigų po to, kai literatūros ir žmogaus teisių organizacija atšaukė renginį, kuriame turėjo dalyvauti rusų bei ukrainiečių diskusijų dalyviai (ukrainiečiai prieštaravo rusų dalyvavimui). Bestselerių autorė Elizabeth Gilbert taip pat netylėjo: paskelbė atidedanti savo romano „Sniego miškas“ pasirodymą, kadangi dalis ukrainiečių prieštaravo, kad iš anksto suplanuotas veiksmas vyktų Rusijoje. Ir šis sąrašas tuo dar nesibaigia.

Nacionalinių knygų apdovanojimų rėmėja, rašytoja, leidėja ir laidų vedėja Zibby Owens atšaukė savo paramą, kai sužinojo, kad kai kurie finalininkai skaitys pareiškimą apie karą. Kalbama, jog pastaroji baiminosi, kad autoriai kolektyviai susivienys ir savo kalbomis propaguos propalestinietišką, antiizraelietišką darbotvarkę, nors tikrajame pareiškime smerkiamas antisemitizmas, taip pat islamofobija bei antipalestinietiškas nusistatymas.

Skaitinys
Karai Ukrainoje ir Gazos ruože suskaldė literatūros bendruomenę. Elena Mozhvilo/Unsplash nuotrauka

Dar įdomiau, jog 92-oji gatvė Y Manhatane atsisakė renginio su Pulitzerio premijos laureatu Viet Thanh Nguyenu, nes jis pasirašė peticiją, kuria nepritariama Izraelio invazijai į Gazos ruožą. Autoriams pasmerkus šį sprendimą ir keliems darbuotojams atsistatydinus, „Y“ sustabdė savo rudens literatūrinių renginių tvarkaraštį; T. Nguyenas vietoj to buvo pakviestas pasirodyti nepriklausomame knygyne „McNally Jackson“.

Minėti pavydžiai įgarsina, kaip karo ir susiskaldymo laikais menas ir jį puoselėjantys žmonės paliekami užnugaryje. Rašymas – kaip ir nuomonės išsakymas – yra vienas iš būdų, kuriuo galima už save kovoti.