Suprasti akimirksniu
  • Europos komisijoje dalinami svarbiausi portfeliai, kas tie naujieji komisarai?
  • Vokietė Uršula von der Leyen - dar vieną 2024-2029 kadenciją eis Europos komisijos pirmininkės pareigas
  • Po skandalo iš Estijos premjerės pareigų pasitraukusi Kaja Kallas užimtų užsienio reikalų ir saugumo politikos bei Europos Komisijos vicepirmininkės pareigas
  • Atsakinga už technologinį suverenitetą, saugumą ir demokratiją būtų suomė Henna Virkkunen
  • Vicepirmininku siūlomas prancūzas Stéphane Séjourné, jam pavestų gerovę ir pramonės strategiją
  • Italas Raffaele Fitto turėtų užimti komisijos Vykdomojo Vicepirmininko, atsakingo už sanglaudą ir reformas kėdę
  • Komisijos Vykdomąja Vicepirmininke siūloma rumunė Roxana Mînzatu, jai skiriama atsakomybė už žmones, įgūdžius ir pasirengimą
  • Ispanė Teresa Ribera - Komisijos Vykdomoji Vicepirmininkė, atsakinga už perėjimą prie švarios, teisingos ir konkurencingos ekonomikos
  • Komisaru, atsakingu už vidaus reikalus ir migraciją, siūlomas austras Magnus Brunner
  • Už pasirengimą krizėms, jų valdymą bei lygybės klausimus - belgė Hadja Lahbib
  • Komisare, atsakinga už startuolius, mokslinius tyrimus ir inovacijas, siūloma bulgarė Ekaterina Zaharieva
  • Viduržemio jūros regionas pavedamas kroatei Dubravka Šuica
  • Komisaru, atsakingu už žuvininkystę ir vandenynus, siūlomas kiprietis Costas Kadis
  • Tarptautinės partnerystės būtų Čekijos atstovo Jozef Síkela sritis
  • Atsakingu už energetiką ir būstą, siūlomas danas Dan Jørgensen
  • Komisaru, atsakingu už tvarų transportą ir turizmą, siūlomas graikas Apostolos Tzitzikostas
  • Sveikata ir gyvūnų gerovė siūloma patikėti vengrui Oliver Várhelyi
  • Atsakingu už prekybą ir ekonominį saugumą bei tarpinstitucinius santykius ir skaidrumą, siūlomas slovakas Maroš Šefčovič
  • Už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę atsakomybę neštų airis Michael McGrath
  • Ekonomiką ir produktyvumą bei įgyvendinimą ir supaprastinimą prižiūrėtų latvis Valdis Dombrovskis
  • Andrius Kubilius būtų atsakingas už gynybą ir kosmosą
  • Komisaru, atsakingu už žemės ūkį ir maistą, siūlomas liuksemburgietis Christophe Hansen
  • Kartų teisingumą, jaunimą, kultūrą ir sportą prižiūrėtų maltietis Glenn Micallef
  • Klimato kaitą, grynąjį nulį ir švarų augimą ketinama patikėti olandui Wopke Hoekstra
  • Komisaru, atsakingu už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąją administraciją, siūlomas lenkas Piotr Serafin
  • Finansinės paslaugos ir taupymo bei investicijų sąjungą - portugalei Maria Luis Albuquerque
  • Plėtra pavedama slovėnei Martai Kos
  • Aplinką, atsparumą vandens ištekliams ir konkurencingą žiedinę ekonomiką patikėtų švedei Jessikai Roswall
Šaltiniai
Europos Sąjungos vėliava
Europos Sąjungos vėliava. Unsplash nuotrauka.

Europos komisijoje dalinami svarbiausi portfeliai, kas tie naujieji komisarai?

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pastarosiomis savaitėmis intensyviai dirbo, formuodama savo komandą antrai kadencijai. Tačiau kas yra tie 26 pareigūnai, kurie per ateinančius penkerius metus tikriausiai taps jos artimiausiais bendražygiais? Šis procesas, įtraukiantis po vieną atstovą iš kiekvienos ES šalies narės, atskleidė nemažai politinių intrigų, įskaitant ir netikėtus atsisakymus kandidatuoti ir staigius atsistatydinimus.

Prancūzijos eurokomisaras Thierry Breton, kuris ne kartą viešai konfliktavo su von der Leyen, pirmadienį netikėtai atsistatydino, išreiškęs nepasitenkinimą „abejotina valdymo praktika“, visai prieš atsistatydinimą jis sužinojo, kad antroji kadencija jam nebus pasiūlyta[3].

Uršula von der Leyen stengėsi pasiekti lyčių lygybės komandą, todėl svarstoma ar portfeliai tikrai dalinama pagal kompetencijas. Pavyzdžiui, Slovėnija paskutinę akimirką pakeitė savo kandidatą į moterį, nors ilgai laikėsi pozicijos, jog į Briuselį norėtų deleguoti patyrusį auditorijų Tomą Veselį. Šis žingsnis sukėlė nemažai sumaišties tiek šalies vidaus politikoje tiek ir pačiame Europarlamente[4].

Galutinis kandidatų sąrašas yra gana spalvingas. Pačią Uršulą von der Leyen galima pavadinti neįprasta lydere, mat, prieš tapdama politikė ji buvo ginekologe. Tarp siūlomų komisarų yra trys buvę ministrai pirmininkai, keturi užsienio reikalų ministrai, penki finansų ministrai ir dešimt buvusių Europos Parlamento narių. Taip pat yra buvusių žurnalistų iš Belgijos ir Suomijos, akademikų iš Kipro ir Kroatijos bei diplomatų iš Vengrijos, Slovakijos ir Lenkijos.

Tačiau Europos Parlamentas dar turės galutinai patvirtinti šį siūlomų kandidatų sąrašą, ir tai gali būti sunkiau nei atrodo. Kai kurie kandidatai, pavyzdžiui, Maltos atstovas, 35-erių metų Glenn Micaleff, kaip teigiama, neturi pakankamai daug patirties[5], o, pavyzdžiui, vengras Oliver Várhelyi buvo kritikuojamas dėl savo komentarų ir griežtų pozicijų Europos Sąjungos ir Vakarų Balkanų atžvilgiu. Dėmesio centre jis atsidūrė po to, kai pavadino europarlamentarus „idiotais“[6], o kai kurie parlamentarai net reikalavo jo atsistatydinimo. Várhelyi taip pat buvo įtrauktas į diskusijas dėl savo ryšių su Vengrijos vyriausybe ir jų įtakos demokratinėms vertybėms ES.

Panašiai, ir Maria Luis Albuquerque, buvusi Portugalijos finansų ministrė, yra vertinama prieštaringai dėl savo įgyvendintos griežtos taupymo politikos 2013–2015 metais. Šios priemonės buvo kritikuotos dėl neigiamo poveikio viešosioms paslaugoms, tokioms kaip sveikatos apsauga ir švietimas, nors jos šalininkai tvirtino, kad šios reformos buvo būtinos stabilizuojant Portugalijos ekonomiką[7].

Bet susipažinkime su kiekvienu iš šių politikų šiek tiek plačiau[1].

Uršula von der Leyen. Europos parlamento nuotrauka
Uršula von der Leyen. Europos parlamento nuotrauka

Vokietė Uršula von der Leyen - dar vieną 2024-2029 kadenciją eis Europos komisijos pirmininkės pareigas

Būsimoji komisijos pirmininkė studijavo ekonomiką Getingene ir Miunsteryje, o vėliau pasirinko medicinos kryptį, kur specializavosi ginekologijoje. Po darbo medicinos praktikoje, 2003 metais ji pradėjo savo politinę karjerą Vokietijoje. Nuo 2005 metų dirbo Angelos Merkel vyriausybėje, prižiūrėdama šeimos reikalų, darbo ir gynybos portfelius. 2019 metais tapo pirmąja moterimi, užėmusia Europos Komisijos prezidentės postą, o 2024 metų liepą ji vėl sulaukė Europos Parlamento narių palaikymo antrai kadencijai.

Įdomu tai, kad Von der Leyen buvo įtraukta į diskusijas dėl žinučių, kurias, kaip pranešama, keitėsi su „Pfizer“ generaliniu direktoriumi Albertu Bourla, kai Europos Sąjunga siekė masiškai įsigyti COVID-19 vakcinų [10]. Liepos mėnesį ES teismai nusprendė, kad Komisija nesuteikė pakankamos prieigos prie sutarčių detalių, nors pati von der Leyen teigė, kad nebuvo tiesiogiai įsitraukusi į derybas. Be to, von der Leyen iš anksto numatė pandemijos sukeltą „darbo iš namų“ tendenciją, todėl savo biure Briuselio Berlaymonto pastate turėjo įrengtus specialius gyvenamuosius apartamentus[11].

Ursula von der Leyen turi 7 vaikus ir dažnai viešai kalba apie šeimos vertybes. Dirbdama Angelos Merkel kabinete ji aktyviai pasisakė už moterų teisę derinti karjerą ir šeimą, skatino lankstesnes darbo sąlygas, motinystės ir tėvystės atostogas, bei didesnę vaikų priežiūros paslaugų plėtrą. Jos asmeninis gyvenimas, turint didelę šeimą, dažnai būdavo pateikiamas kaip pavyzdys, kaip aukštos pareigos gali būti suderinamos su šeimos gyvenimu, tačiau būdama Europos komisijos pirmininke ji labiau orientuota į lygybę, švietimą, ir paramą visoms šeimos formoms, nepriklausomai nuo jų sudėties, taip siekiant užtikrinti visiems vienodas galimybes.[12]

Kaja Kallas. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Kaja Kallas. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Po skandalo iš Estijos premjerės pareigų pasitraukusi Kaja Kallas užimtų užsienio reikalų ir saugumo politikos bei Europos Komisijos vicepirmininkės pareigas

Kaja Kallas ketina užimti užsienio reikalų ir saugumo politikos bei Europos Komisijos vicepirmininkės pareigas. Ji studijavo teisę Tartu universitete, kuris yra seniausias ir didžiausias Estijos universitetas. Kallas politinę karjerą pradėjo būdama Estijos ir Europos Parlamento narė iki 2021 metų, kai tapo pirmąja moterimi, užėmusia Estijos premjerės postą. Nuo 2014 iki 2018 metų Briuselyje ji ėjo Europos Parlamento delegacijos į ES ir Ukrainos bendradarbiavimo komitetą vicepirmininkės pareigas.[2]

Po 2022 metais įvykusios Putino invazijos į Ukrainą, Kallas tapo viena garsiausių Rusijos kritikų Europos Sąjungoje, aktyviai remianti karinę pagalbą Ukrainai ir stipresnę ES gynybos politiką. Jos griežta pozicija Rusijos atžvilgiu lėmė, kad ji buvo įtraukta į Maskvos ieškomų asmenų sąrašą. Nors Briuselyje ji turi gerą reputaciją, jos populiarumas Estijoje smuko po to, kai paaiškėjo informacija apie jos vyro verslo ryšius su Rusija.

Įdomu tai, kad Kaja Kallas yra buvusio Estijos premjero ir ES transporto komisaro Siimo Kallas dukra. Nors iš pradžių ji bandė atsiriboti nuo tėvo karjeros, pasirinkdama teisės studijas ir konkurencijos politiką, galiausiai nusprendė pasukti į nacionalinę politiką.

Henna Virkkunen. Europos komisjos ekrano nuotrauka
Henna Virkkunen. Europos komisjos ekrano nuotrauka

Atsakinga už technologinį suverenitetą, saugumą ir demokratiją būtų suomė Henna Virkkunen

Suomė Henna Virkkunen yra siūloma užimti Europos Komisijos vykdomosios vicepirmininkės, atsakingos už technologinį suverenitetą, saugumą ir demokratiją, pareigas. Ji įgijo žurnalistikos ir filosofijos laipsnį Jyväskylä universitete, kuris yra žinomas Suomijoje. Prieš pradėdama politinę karjerą, Virkkunen dirbo laikraščio žurnaliste ir komunikacijos agentūroje. Į nacionalinę politiką ji įsitraukė 1996 metais, kai buvo išrinkta į Jyväskylä miesto tarybą, o 2007 metais tapo Suomijos parlamento nare. Nuo 2008 iki 2011 metų ji užėmė švietimo ministrės postą, kur bandė įgyvendinti užsienio kalbų mokymo ankstinimo reformą, tačiau dėl didelio pasipriešinimo ši iniciatyva nepavyko. Vėliau, 2011–2014 metais, ji ėjo ministrės pareigas, o 2014 metais pirmą kartą išrinkta į Europos Parlamentą.

Virkkunen, būdama Europos Parlamento nare, dalyvavo komitete, kuris tyrė „Pegasus“ šnipinėjimo programos naudojimą, taip pat vadovavo darbui dėl vairuotojų darbo ir poilsio laikų bei Skaitmeninių paslaugų akto. Ji aktyviai įsitraukė į diskusijas, susijusias su technologijų ir saugumo klausimais, kurie vis labiau aktualėja Europoje.

Įdomu tai, kad 2022 metais Henna Virkkunen dalyvavo realybės šou „Specialiosios pajėgos“, kuriame garsenybės turėjo išlaikyti sunkų atrankos testą, skirtą specialiųjų pajėgų kariams[9].

Stéphane Séjourné. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Stéphane Séjourné. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Vicepirmininku siūlomas prancūzas Stéphane Séjourné, jam pavestų gerovę ir pramonės strategiją

Stéphane Séjourné yra siūlomas užimti Europos Komisijos vykdomosios vicepirmininko, atsakingo už gerovę ir pramonės strategiją, pareigas. Po vaikystės, praleistos Argentinoje, jis įgijo teisės laipsnį Poitiers universitete. Politiškai Séjourné pradėjo kaip Prancūzijos socialistų partijos kampanijos dalyvis, tačiau vėliau tapo artimu prezidento Emmanuelio Macrono sąjungininku. Po trumpų pareigų vietinėje Paryžiaus politikos scenoje, 2014 metais jis pradėjo dirbti privačiame Macrono biure, kai šis buvo Prancūzijos ekonomikos ministras. 2019 metais Séjourné tapo Europos Parlamento nariu Macrono La République en Marche partijos atstovu, o vėliau buvo paskirtas vadovauti „Renew Europe“ – centristų grupuotei Europos Parlamente. 2024 metais jis tapo Prancūzijos užsienio reikalų ministru.

Pastaruoju metu, 2024 metų rugpjūtį, Séjourné dalyvavo Kaire bandydamas tarpininkauti taikos susitarimui tarp Izraelio ir „Hamas“, dalyvavęs kelionėje, kuri taip pat apėmė Tel Avivą, Palestinos teritorijas ir Beiruto miestą.

Įdomu tai, kad Séjourné yra buvęs Gabrielio Attalio, buvusio Prancūzijos ministro pirmininko, su kuriuo kartu dirbo jo vyriausybėje, partneris.

Raffaele Fitto. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Raffaele Fitto. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Italas Raffaele Fitto turėtų užimti komisijos Vykdomojo Vicepirmininko, atsakingo už sanglaudą ir reformas kėdę

Raffaele Fitto turėtų užimti Europos Komisijos vykdomosios vicepirmininko, atsakingo už sanglaudą ir reformas, pareigas. Jis turi teisės laipsnį iš Bari Aldo Moro universiteto. Fitto politinė karjera prasidėjo 1999 metais, kai jis buvo išrinktas į Europos Parlamentą kaip centro dešiniųjų partijos „Forza Italia“ narys. Nuo 2000 iki 2005 metų jis buvo savo gimtosios Apulijos regiono prezidentas. 2006 metais buvo išrinktas į Italijos parlamentą ir tapo Regioninių reikalų ministru ketvirtojoje Berlusconi vyriausybėje 2008 metais. 2014 metais jis vėl buvo išrinktas į Europos Parlamentą, tačiau 2015 metais atsiskyrė nuo „Forza Italia“ ir įkūrė savo „Konservatorių ir reformistų“ partiją. 2019 metais prisijungė prie Giorgios Meloni partijos „Italijos broliai“ (FdI) ir tais pačiais metais vėl buvo išrinktas į Europos Parlamentą.

2009 metais Fitto buvo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo valdžia ir korupcijos, už ką jam buvo skirtas ketverių metų kalėjimo bausmė. Jis apskundė šį sprendimą ir vėliau buvo visiškai išteisintas nuo visų kaltinimų.

Įdomu tai, kad Fitto asmeninėje svetainėje galima parsisiųsti oficialius dokumentus, patvirtinančius, kad jis neturi teistumo.

Roxana Minzatu. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Roxana Minzatu. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisijos Vykdomąja Vicepirmininke siūloma rumunė Roxana Mînzatu, jai skiriama atsakomybė už žmones, įgūdžius ir pasirengimą

Roxana Mînzatu yra siūloma užimti Europos Komisijos vykdomosios vicepirmininkės, atsakingos už žmones, įgūdžius ir pasirengimą, pareigas. Ji turi politikos ir anglų kalbos bakalauro laipsnį bei magistro laipsnį Europos integracijos srityje, įgytus Bukarešto universitetuose. Mînzatu nuo 2016 metų yra Rumunijos parlamento narė, o 2019 metais tapo Europos fondų ministre. Prieš tai ji buvo Nacionalinės viešųjų pirkimų agentūros pirmininkė ir dirbo Brašovo prekybos rūmuose. Šių metų birželį ji buvo išrinkta Europos Parlamento nare, kur yra Regioninės plėtros komiteto narė.

Prieš penkerius metus Mînzatu aktyviai rėmė ES lėšų skyrimą Brašovo oro uostui, teigdama, kad finansinės paramos praradimas iš Briuselio „skaudžiai paveiktų“ vietos ekonomiką.

Įdomu tai, kad rugpjūčio 31 dieną Mînzatu savo „Facebook“ paskyroje paskelbė asmenukę, kurioje ji dalyvavo politiniame renginyje su Europos Parlamento nariu Victoru Negrescu, vos dieną prieš tai, kai ji tapo oficialia Rumunijos kandidate į Europos Komisijos narės postą, pakeisdama jį.

Teresa Ribera Rodríguez. Europos komisjos ekrano nuotrauka
Teresa Ribera Rodríguez. Europos komisjos ekrano nuotrauka

Ispanė Teresa Ribera - Komisijos Vykdomoji Vicepirmininkė, atsakinga už perėjimą prie švarios, teisingos ir konkurencingos ekonomikos

Teresa Ribera yra siūloma užimti Europos Komisijos vykdomosios vicepirmininkės, atsakingos už perėjimą prie švarios, teisingos ir konkurencingos ekonomikos, pareigas. Ji baigė teisės studijas Madrido Complutense universitete ir šiuo metu eina Ispanijos vyriausybės viceprezidentės bei ekologinės pereigos ir demografinio iššūkio ministrės pareigas. Savo karjerą Ribera pradėjo 1995 metais kaip valstybės tarnautoja, dirbdama aplinkosaugos srityje. Vėliau ji vadovavo Tarptautinių ir darnaus vystymosi santykių institutui (IDDR) Paryžiuje, o politinėje arenoje tapo žinoma 2018 metais, prisijungusi prie premjero Pedro Sanchezo vyriausybės.

Ribera yra viena iš svarbiausių ES Žaliojo kurso šalininkių – plataus užmojo plano, kuriuo siekiama iki 2050 metų neutralizuoti anglies dioksido išmetimą[13]. Ji ypač garsėja savo griežta pozicija prieš iškastinį kurą ir branduolinę energetiką, dėl kurios susilaukė kritikos tiek iš ūkininkų, tiek iš branduolinę energiją naudojančių šalių, tokių kaip Prancūzija. Briuselyje Ribera išgarsėjo derybose dėl ES energijos rinkos reformos, o Ispanijoje ji skatino vandenilio naudojimą ir uždraudė vilkų medžioklę, siekdama apsaugoti biologinę įvairovę.

Ribera yra ne tik stipri klimato politikos lyderė, bet ir aistringa gamtos mylėtoja. Gimusi Madride, ji mėgsta laiką leisti gamtoje, o jos gyvenimo ir profesinis kelias glaudžiai susijęs su aplinkosaugos vertybėmis.

Magnusas Brunneris. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Magnusas Brunneris. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisaru, atsakingu už vidaus reikalus ir migraciją, siūlomas austras Magnus Brunner

Magnus Brunner yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už vidaus reikalus ir migraciją, pareigas. Jis studijavo teisę Insbruko ir Vienos universitetuose, o vėliau tęsė studijas King's College Londone. Jo politinė karjera prasidėjo 1999 metais, kai jis dirbo regioninio gubernatoriaus Herberto Sausgruberio biure, o vėliau trejus metus dirbo politiniu direktoriumi Austrijos Ekonomikos federacijoje. 2009 metais jis tapo Federalinės tarybos, aukštųjų Austrijos parlamento rūmų, nariu, o 2020 metais buvo paskirtas valstybės sekretoriumi klimato ir energetikos klausimais Sebastiano Kurzo vyriausybėje. 2021 metų gruodį jis tapo finansų ministru, kai kancleris Karlas Nehammeris pradėjo eiti savo pareigas.

Brunneris yra žinomas kaip biudžeto griežtumo šalininkas, mažinęs Austrijos 8% deficitą ir laikęsis taupios pozicijos ES fiskalinių taisyklių derybose, panašios į Vokietijos poziciją. 2023 metų gruodį, kai ministrai sudarė susitarimą dėl ekonomikos valdymo paketo, Brunneris pareiškė: „Tik finansiškai stabili Europa yra stipri Europa. Norint užtikrinti, kad Europos Sąjunga išliktų stipri ir atspari krizėms ateityje, reikalingos aiškios ir įgyvendinamos skolų taisyklės.“

Įdomu tai, kad Brunneris yra teniso mėgėjas ir reguliariai savo „Instagram“ paskyroje dalinasi nuotraukomis iš treniruočių.

Hadja Lahbib. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Hadja Lahbib. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Už pasirengimą krizėms, jų valdymą bei lygybės klausimus - belgė Hadja Lahbib

Hadja Lahbib yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už pasirengimą krizėms, krizių valdymą bei lygybę, pareigas. Ji baigė žurnalistikos studijas Briuselio laisvajame universitete. Prieš pradėdama politinę karjerą, Lahbib daugiau nei du dešimtmečius dirbo naujienų vedėja prancūzakalbėje Belgijos televizijoje RTBF, o taip pat buvo specialioji korespondentė Afganistane ir Artimuosiuose Rytuose. 2022 metais ji tapo Belgijos užsienio reikalų ministre, pakeisdama Sophie Wilmès premjero Alexandre'o De Croo vyriausybėje, ir suvaidino reikšmingą vaidmenį Belgijos pirmininkavimo ES laikotarpiu, kuris baigėsi šių metų birželį.

2021 metų spaudos kelionė sukėlė kontroversiją vos kelios dienos po to, kai ji buvo paskirta užsienio reikalų ministre. Ji buvo pakviesta Rusijos kultūrinės asociacijos rengti radijo reportažą okupuotame regione, su viza, išduota Rusijos vyriausybės. Pasak Lahbib, dokumentinis filmas niekada nebuvo išleistas dėl nepriklausomybės garantijų stokos ir Rusijos prašymo finansuoti visą kelionę, tačiau incidentas sukėlė įtampą santykiuose su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba.

Įdomu tai, kad Lahbib yra kilusi iš Alžyro šeimos, turinčios berberų „Kabyle“ šaknų. Neseniai duotame interviu ji teigė, kad „budizmas jai labiau patrauklus nei islamas“, kurį praktikuoja jos tėvai.

Jekaterina Zaharieva. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Jekaterina Zaharieva. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisare, atsakinga už startuolius, mokslinius tyrimus ir inovacijas, siūloma bulgarė Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už startuolius, mokslinius tyrimus ir inovacijas, pareigas. Ji įgijo teisės laipsnį Sofijos „Šv. Klimento Ohridskio“ universitete. Zaharieva dirbo teisininke iki 2003 metų, o 2017–2021 metais buvo Bulgarijos užsienio reikalų ministrė. Prieš tai ji užėmė regioninės plėtros ir viešųjų darbų ministrės bei vicepremjerės, atsakingos už ekonominę politiką ir administracinę reformą, pareigas.

2020 metais, eidama užsienio reikalų ministrės pareigas, Zaharieva vadovavo deryboms dėl dviejų Rusijos diplomatų išsiuntimo iš Bulgarijos dėl šnipinėjimo kaltinimų. Ji tuomet pareiškė, kad šie asmenys bus paskelbti „persona non grata“.

Įdomu tai, kad Zaharieva tapo laisvai kalbanti vokiškai dar vietinėje kolegijoje, prieš pradėdama studijas Plovdivo universitete.

Dubravka Šuica. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Dubravka Šuica. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Viduržemio jūros regionas pavedamas kroatei Dubravka Šuica

Dubravka Šuica yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už Viduržemio jūros regioną, pareigas. Ji įgijo anglų literatūros ir vokiečių kalbos laipsnį Zagrebo universitete. Šuica dvidešimt metų dirbo vidurinės mokyklos mokytoja, universiteto dėstytoja ir direktore, kol 1990 metais prisijungė prie Kroatijos demokratų sąjungos (HDZ). 2001–2009 metais ji tapo pirmąja Dubrovniko moterimi mere. Po darbo Kroatijos parlamente ir Europos Taryboje, ji buvo išrinkta Europos Parlamento nare 2013 metais, kai Kroatija prisijungė prie ES. 2019 metais ji tapo Europos Komisijos nare, atsakinga už demokratiją ir demografiją.

Šuica, būdama ES komisare, daug dėmesio skyrė vaikų apsaugai, įskaitant teisinių pasiūlymų atnaujinimą dėl kovos su vaikų seksualine prievarta.

Įdomu tai, kad 2005 metais Šuica buvo išrinkta Metų mere Kroatijoje, o 2006 metais pateko į pasaulio geriausių merų dešimtuką „World Mayor“ projekte.

Costas Kadis. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Costas Kadis. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisaru, atsakingu už žuvininkystę ir vandenynus, siūlomas kiprietis Costas Kadis

Costas Kadis yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už žuvininkystę ir vandenynus, pareigas. Jis 1995 metais įgijo biologijos daktaro laipsnį Atėnų universitete. Karjerą pradėjo kaip tyrėjas Atėnų universitete, o vėliau grįžo į Kiprą, kur įkūrė Gamtos apsaugos skyrių Frederick universitete. Per savo akademinę karjerą parašė daugybę mokslinių straipsnių, knygų ir apžvalgų, kol ėmėsi politinės veiklos, 2007 ir 2008 metais tapdamas sveikatos ministru, o vėliau švietimo ir kultūros ministru (2014–2018), bei žemės ūkio ministru (2018–2023).

Eidamas žemės ūkio ministro pareigas, Kadis įgyvendino prieštaringai vertinamą Akamas pusiasalio plėtros planą, kuris sukėlė diskusijas dėl turizmo skatinimo ir gamtos paveldo išsaugojimo tikslų suderinamumo.

Įdomu tai, kad jis buvo žemės ūkio ministras, kai ES suteikė „halloumi“ sūriui prestižinį „Saugomos kilmės vietos nuorodos“ (SKVN) statusą, ir dalyvavo pirmajame oficialiame šio tradicinio sūrio, turinčio SKVN sertifikatą, gamybos renginyje.

Jozefas Síkela. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Jozefas Síkela. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Tarptautinės partnerystės būtų Čekijos atstovo Jozef Síkela sritis

Jozef Síkela yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už tarptautinius partnerystes, pareigas. Jis baigė užsienio prekybos ekonomiką Prahos ekonomikos ir verslo universitete. Skirtingai nuo daugelio kitų kandidatų, Síkela politikoje turi mažai patirties ir daugiausiai dėmesio skyrė privačiam sektoriui. Karjerą pradėjo Vienoje, „Creditanstalt“ banke, o vėliau grįžo į gimtąją Čekiją, kur prisijungė prie Austrijos finansinių paslaugų teikėjo „Erste Group“. Jo darbas nuvedė jį į Kijevą, Bratislavą, Vieną ir galiausiai Prahą, kur užėmė vis aukštesnes pareigas. 2021 metais jis buvo paskirtas pramonės ir prekybos ministru Čekijos premjero Petro Fialos koalicijos vyriausybėje, nors pats Síkela išlieka nepriklausomas, nepriklausantis jokiai politinei partijai.

Síkela išgarsėjo Briuselyje per Čekijos pirmininkavimą ES Tarybai 2022 metais, kai vyko skausminga energetikos krizė, pakėlusi elektros kainas į rekordinį lygį ir sukėlusi baimes dėl galimų elektros tiekimo nutrūkimų ir pramonės sustojimo. Jis moderavo įtemptas diskusijas tarp ministrų dėl prieštaringų pasiūlymų sumažinti dujų vartojimą, įskaitant precedento neturintį dujų kainų viršutinės ribos nustatymą, kuris sukėlė stiprias nesutarimus tarp rinkos intervencijos šalininkų ir priešininkų. Síkela tapo žinomas dėl savo užsispyrimo sprendžiant krizę, sakydamas: „Sukviesime tiek daug energetikos tarybų, kiek reikės,“ – ši frazė vėliau buvo išspausdinta ant megztinių, skirtų paminėti pirmininkavimą.

Įdomu tai, kad Síkela laisvai kalba čekų, anglų, vokiečių ir rusų kalbomis bei yra didelis roko, džiazo ir klasikinės muzikos gerbėjas.

Dan Jørgensen. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Dan Jørgensen. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Atsakingu už energetiką ir būstą, siūlomas danas Dan Jørgensen

Dan Jørgensen yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už energetiką ir būstą, pareigas. 2004 metais jis įgijo politologijos magistro laipsnį Orhuso universitete. Jo politinė karjera apima įvairias svarbias pareigas Danijos vyriausybėje: nuo 2022 metų jis buvo Danijos vystomojo bendradarbiavimo ministras, o prieš tai – klimato ir energetikos ministras. 2015 metais, būdamas žemės ūkio ir maisto ministras, jis inicijavo teisės aktus, uždraudusius zoofiliją Danijoje. Be to, beveik dešimtmetį jis praleido Europos Parlamente, kur vadovavo Danijos socialistų delegacijai ir dirbo su klimato kaitos, cheminių medžiagų eksporto ir gyvūnų gerovės klausimais.

Jørgensen daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukė būdamas globalios klimato politikos ministru, kai stūmė ambicingus ES tikslus atsisakyti iškastinio kuro.

Įdomu tai, kad Danijos socialdemokratų Europos Parlamento narys Niels Fuglsang, šiuo metu dirbantis pramonės ir mokesčių komitetuose, savo ES karjerą pradėjo būdamas Jørgenseno biuro praktikantu.

Apostolos Tzitzikostas. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Apostolos Tzitzikostas. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisaru, atsakingu už tvarų transportą ir turizmą, siūlomas graikas Apostolos Tzitzikostas

Apostolos Tzitzikostas yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už tvarų transportą ir turizmą, pareigas. Jis studijavo vyriausybės ir tarptautinius santykius Džordžtauno universitete Vašingtone, o 2002 metais įgijo Europos viešosios politikos ir ekonomikos magistro laipsnį Londono universiteto koledže.

Jo politinė karjera išaugo nuo regioninės valdžios iki Europos Parlamento nario pozicijos. 2019 metais jis tapo Europos Parlamento nariu, atstovaujančiu prezidento Emmanuelio Macrono partiją „La République en Marche“, o vėliau vadovavo centristų frakcijai „Renew Europe“. 2024 metais jis tapo Prancūzijos užsienio reikalų ministru.

Tzitzikostas sulaukė kritikos 2013 metais, kai būdamas regiono gubernatorius pakvietė kraštutinės dešinės partijos „Auksinė aušra“ atstovus dalyvauti kasmetinėse Graikijos karo laikų pasipriešinimo naciams minėjimuose. Jis teigė, kad buvo įpareigotas laikytis protokolo, nes tuo metu partija turėjo 18 narių Graikijos parlamente. 2022 metų kovą Tzitzikostas rašė Kyjivo merui ir buvusiam sunkiasvorių bokso čempionui Vitalijui Klyčko, suteikdamas jam Europos Regionų komiteto garbės narystę.

Įdomu tai, kad 2019 metais jis džiaugėsi planais statyti didelę kino studiją Salonikų pakraštyje, siekdamas sukurti regioninį kino ir televizijos gamybos centrą. Yra įrodymų, kad jo siekis sukurti „graikiškąjį Holivudą“ jau pradeda duoti vaisių.

Olivéris Várhelyi. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Olivéris Várhelyi. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Sveikata ir gyvūnų gerovė siūloma patikėti vengrui Oliver Várhelyi

Oliver Várhelyi yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už sveikatą ir gyvūnų gerovę, pareigas. Jis yra kvalifikuotas teisininkas, baigęs teisės studijas Segedo universitete Vengrijoje ir įgijęs Europos teisės magistro laipsnį Olborgo universitete Danijoje.

Savo karjerą pradėjo 1995 metais Vengrijos pramonės ir prekybos ministerijos teisės skyriuje, o 1996 metais perėjo į užsienio reikalų ministeriją, kur dirbo prie Vengrijos stojimo į ES procesų. 2001 metais jis persikėlė į Vengrijos nuolatinę atstovybę ES, užimdamas įvairias teisės reikalų pareigas, o vėliau trejus metus vadovavo skyriui Europos Komisijoje. 2011 metais grįžo į diplomatinę tarnybą ir 2015 metais buvo paskirtas Vengrijos ambasadoriumi ES. Nuo 2019 metų jis yra ES plėtros komisaras, atsakingas už teisinės valstybės stebėseną ir ES vertybių laikymąsi šalyse kandidatėse.

Várhelyi paskirtas „technokratu“ 2019 metais, kai Europos Parlamentas atmetė pirminį Vengrijos kandidatą, teisingumo ministrą László Trócsányi. Jis ne kartą atsidūrė dėmesio centre, o 2023 metų spalį 70 Europos Parlamento narių reikalavo jo atsistatydinimo po to, kai jis neteisingai paskelbė apie visos humanitarinės pagalbos Palestinos valdžiai sustabdymą.

Įdomu tai, kad 2023 metais jis buvo pagautas mikrofone sakantis: „kiek dar idiotų yra“ per parlamento diskusiją dėl Vakarų Balkanų.

Marošas Šefčovičius. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Marošas Šefčovičius. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Atsakingu už prekybą ir ekonominį saugumą bei tarpinstitucinius santykius ir skaidrumą, siūlomas slovakas Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už prekybą ir ekonominį saugumą bei tarpinstitucinius santykius ir skaidrumą, pareigas. Jis turi tarptautinės teisės daktaro laipsnį iš Bratislavos Komenskio universiteto, taip pat studijavo Maskvoje ir Stanforde.

Nuo 2009 metų Šefčovič užėmė įvairias svarbias pareigas Europos Komisijoje, nuo žmogiškųjų išteklių iki energetikos ir kosmoso politikos. Jam ne kartą buvo patikėtos papildomos atsakomybės, įskaitant ES žaliąjį kursą ir santykius su Jungtine Karalyste po „Brexit“. Jis taps ilgiausiai pareigas einančiu komisaru per kitą kadenciją ir, jei išbus visą kadenciją, pagerins visų laikų rekordą, kurį nuo 1967 iki 1985 metų užfiksavo Vokietijos komisaras Wilhelmas Haferkampas. Prieš prisijungdamas prie Europos Komisijos, Šefčovič buvo karjeros diplomatas, o 2004 metais tapo Slovakijos ambasadoriumi ES po pareigų Izraelyje, Kanadoje ir Zimbabvėje.

Šefčovič ne kartą atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre pirmosiomis Ursula von der Leyen kadencijos metais, kai įspėjo Jungtinę Karalystę apie „rimtas pasekmes“, jei ši bandytų apeiti prekybos taisykles, susijusias su Šiaurės Airija.

Įdomu tai, kad paauglystėje jis buvo tinklinio čempionas ir lankė specializuotą sporto mokyklą.

Michaelas McGrathas. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Michaelas McGrathas. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę atsakomybę neštų airis Michael McGrath

Michael McGrath yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę, pareigas. Jis yra kvalifikuotas buhalteris ir turi komercijos laipsnį iš Korko universiteto koledžo.

Politikoje McGrath pradėjo dalyvauti ankstyvame amžiuje – pirmą kartą vietos rinkimuose dalyvavo būdamas vos 22 metų. Jis turi patirties tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje. Nuo 2022 iki 2024 metų buvo Airijos finansų ministras, prieš tai ėjo viešųjų išlaidų ministro pareigas.

McGrath, kaip finansų ministras, prisidėjo prie Airijos suverenaus turto fondo kūrimo, kuris panaudojo šalies gautas įmonių mokesčių pajamas siekiant sumažinti kolegijų mokesčius, energetikos sąskaitas ir vaikų priežiūros išlaidas.

Įdomu tai, kad McGrath buvo pirmasis iš penkių vaikų šeimos, kuris įstojo į koledžą, nes augant šeimoje pinigų buvo nedaug. Viešuose pasisakymuose jis dažnai pabrėžia investicijų į socialinę paramą, būstą ir švietimą svarbą, siekiant suteikti visiems galimybę klestėti. McGrath yra septynių vaikų tėvas.

Valdis Dombrovskis. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Valdis Dombrovskis. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Ekonomiką ir produktyvumą bei įgyvendinimą ir supaprastinimą prižiūrėtų latvis Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už ekonomiką ir produktyvumą bei įgyvendinimą ir supaprastinimą, pareigas. Jis turi ekonomikos inžinierių bakalauro laipsnį iš Rygos technikos universiteto ir fizikos magistro laipsnį iš Latvijos universiteto.

Prieš pradėdamas politinę karjerą, Dombrovskis dirbo laboratorijos asistentu Vokietijoje ir Latvijoje bei doktorantu JAV. 2002 metais jis įsitraukė į nacionalinę politiką, tapęs Latvijos finansų ministru. Nuo 2004 iki 2009 metų buvo Europos Parlamento narys, dirbęs biudžeto komitete. 2009 metais jis grįžo į Latviją ir tapo šalies premjeru, tačiau 2013 metais atsistatydino po tragiško prekybos centro griūties, per kurią žuvo 54 žmonės. Nuo 2014 metų jis buvo Europos Komisijos narys, atsakingas už prekybos, finansų ir ekonomikos portfelius.

Dombrovskis, būdamas prekybos komisaras, neseniai sulaukė dėmesio dėl sprendimo įvesti galutinius muitus Kinijos elektrinių automobilių importui, siekiant apsaugoti ES pramonę nuo konkurencijos spaudimo.

Įdomu tai, kad Dombrovskis gimė Rygoje, šeimoje, turinčioje lenkiškas šaknis.

Andrius Kubilius. Europos komisjos ekrano nuotrauka
Andrius Kubilius. Europos komisjos ekrano nuotrauka

Andrius Kubilius būtų atsakingas už gynybą ir kosmosą

Andrius Kubilius yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už gynybą ir kosmosą, pareigas. Jis yra baigęs fizikos studijas Vilniaus valstybiniame universitete.

Politikoje Kubilius aktyviai dalyvauja nuo 1992 metų, kai buvo išrinktas į Lietuvos Parlamentą, kur tapo ES reikalų komiteto pirmininku. Jis du kartus ėjo Lietuvos premjero pareigas: nuo 1999 iki 2000 metų ir nuo 2008 iki 2012 metų. Tarp šių laikotarpių jis buvo opozicijos lyderis. Nuo 2019 metų Kubilius yra Europos Parlamento narys, dirbantis pramonės ir užsienio reikalų komitetuose.

Kubilius garsėja kaip ryžtingas Rusijos kritikas. Jis viešai vadino Rusiją terorizmą remiančia valstybe ir ragino konfiskuoti šimtus milijardų Rusijos valstybinių lėšų, šiuo metu laikomų Europoje.

Įdomu tai, kad Kubilius yra aistringas dviratininkas. Jis buvo Estijos šiaurėje vykusiame dviračių žygyje, kai sulaukė Lietuvos premjero skambučio su kvietimu kandidatuoti į Europos Komisijos narius. Jo kelionė buvo nedelsiant nutraukta.

Christophe Hansen. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Christophe Hansen. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisaru, atsakingu už žemės ūkį ir maistą, siūlomas liuksemburgietis Christophe Hansen

Christophe Hansen yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už žemės ūkį ir maistą, pareigas. Jis turi geologijos, aplinkos mokslų ir rizikos valdymo magistro laipsnį, įgytą Louis Pasteur universitete Strasbūre.

Hansen karjera daugiausia buvo susijusi su Briuseliu. Baigęs universitetą, jis pradėjo dirbti politiniu patarėju Liuksemburgo europarlamentarei Astrid Lulling. 2014 metais prisijungė prie Liuksemburgo nuolatinės atstovybės ES, o vėliau dirbo šalies prekybos rūmuose. 2018 metais tapo Europos Parlamento nariu, kai Viviane Reding atsisakė savo mandato, ir išlaikė šią poziciją po 2019 metų rinkimų. Jis prisijungė prie Tarptautinės prekybos komiteto, kur dirbo su Pasaulio prekybos organizacijos reformomis, ES ir Kinijos santykiais, užsienio subsidijomis bei žaliaisiais obligacijomis. 2024 metais jis buvo perrinktas į Europos Parlamentą.

Hansen ypač išgarsėjo vadovaudamas savo partijos darbui dėl Jungtinės Karalystės „Brexit“ prekybos susitarimo. 2021 metų balandį jis pabrėžė, kad Parlamentas išliks budrus, ragindamas Jungtinės Karalystės vyriausybę sąžiningai įgyvendinti susitarimą.

Įdomu tai, kad Hansen yra USAL, asociacijos, atstovaujančios triušių, balandžių ir paukščių veisėjus, prezidentas.

Glennas Micallefas. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Glennas Micallefas. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Kartų teisingumą, jaunimą, kultūrą ir sportą prižiūrėtų maltietis Glenn Micallef

Glenn Micallef yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už kartų teisingumą, jaunimą, kultūrą ir sportą, pareigas. Jis turi komercijos bakalauro laipsnį su ekonomikos pagyrimu bei Europos politikos, teisės ir ekonomikos magistro laipsnį, įgytą Maltos universitete.

Savo karjerą Micallef pradėjo Maltos ES reikalų ministerijoje, kur vadovavo skyriui, atsakingam už išorės veiksmus ir Maltos 2017 metų ES Tarybos pirmininkavimo pasiruošimą. Vėliau jis tapo ES koordinavimo departamento vadovu Užsienio reikalų ministerijoje. 2020 metais jis tapo Maltos premjero Roberto Abelos patarėju ES reikalų ir Europos Tarybos klausimais.

Maltos žiniasklaida pranešė apie vidinį pasipriešinimą Micallef kandidatūrai, įskaitant dabartinę komisarę Heleną Dalli, kurie išreiškė abejones dėl 35 metų Micallefo santykinai ribotos politinės patirties.

Įdomu tai, kad nuo 2021 iki 2024 metų liepos jis buvo Šv. Jono bendrosios katedros fondo prezidentas, atsakingas už šio istoriškai svarbaus paminklo Valetoje efektyvų išsaugojimą ir valdymą.

Wopke Hoekstra. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Wopke Hoekstra. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Klimato kaitą, grynąjį nulį ir švarų augimą ketinama patikėti olandui Wopke Hoekstra

Wopke Hoekstra yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už klimato kaitą, grynąjį nulį ir švarų augimą, pareigas. Jis turi teisės laipsnį iš Leideno universiteto.

Hoekstra yra buvęs Olandijos užsienio reikalų ministras (2022-2023) ir finansų ministras (2017-2022). Nuo 2020 iki 2023 metų jis vadovavo krikščionių demokratų partijai CDA bei buvo parlamento ir senato narys. Prieš pradėdamas politinę karjerą, jis dirbo partneriu Amerikos valdymo konsultacijų kompanijoje „McKinsey“ ir dirbo naftos kompanijoje „Shell“ Berlyne, Hamburge ir Roterdame. 2023 metų rugpjūtį Nyderlandų vyriausybė jį nominavo pakeisti išeinantį klimato komisarą Fransą Timmermansą.

2021 metų spalį, paviešinti Pandora dokumentai atskleidė, kad Hoekstra investavo 26 500 eurų į Rytų Afrikos safario kompaniją per mokesčių rojuje įsikūrusią bendrovę. Jis pardavė akcijas likus savaitei iki tapimo ministru 2017 metais. Hoekstra teigė, kad nežinojo, jog įmonė buvo įsikūrusi Mergelių salose, ir vėliau pripažino parlamentui, kad turėjo būti atsargesnis.

Įdomu tai, kad 2013 metais Hoekstra buvo pripažintas „metų politiniu talentu“ Olandijos parlamento spaudos atstovų, praėjus vos dvejiems metams po jo įžengimo į politiką.

Piotras Serafinas. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Piotras Serafinas. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Komisaru, atsakingu už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąją administraciją, siūlomas lenkas Piotr Serafin

Piotr Serafin yra siūlomas užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąją administraciją, pareigas. Jis turi ekonomikos laipsnį iš Varšuvos ekonomikos mokyklos (SGH) ir teisės laipsnį iš Varšuvos universiteto.

Savo karjerą Serafin pradėjo 1998 metais dirbdamas Lenkijos ES integracijos komitete ir 2009 metais tapo šio komiteto valstybės sekretoriaus pavaduotoju, iki komitetui susijungus su Užsienio reikalų ministerija. Jis dirbo buvusio Lenkijos ES biudžeto komisaro Janusz Lewandowski kabinete ir buvo Tarybos prezidento Donaldo Tusko kabineto vadovas. 2023 metais Serafin buvo paskirtas laikinuoju Lenkijos nuolatiniu atstovu ES.

Serafin, po savo nominacijos, Lenkijos radijui sakė, kad tikisi, jog ES narystės derybos su Ukraina prasidės 2025 metais, kai Lenkija pirmininkaus ES ministrų susitikimams. Jis pridūrė, kad šis procesas bus ilgas, o Ukraina turės atitikti visus reikalavimus.

Įdomu tai, kad Serafiną nominavo jo artimas sąjungininkas, Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, kurio asmeninį kabinetą Serafinas vadovavo, kai Tuskas 2014–2019 metais pirmininkavo Europos Tarybai.

Marija Luís Albukerkė. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Marija Luís Albukerkė. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Finansinės paslaugos ir taupymo bei investicijų sąjungą - portugalei Maria Luis Albuquerque

Maria Luis Albuquerque yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už finansines paslaugas ir taupymo bei investicijų sąjungą, pareigas. Ji 1991 metais baigė ekonomikos studijas Lisabonos Universidade Lusíada, o 1997 metais įgijo pinigų ir finansų ekonomikos magistro laipsnį Lisabonos technikos universiteto ISEG institute.

Albuquerque buvo Portugalijos finansų ministrė nuo 2013 iki 2015 metų. Vėliau, nuo 2016 iki 2022 metų, ji dirbo ne vykdomąja direktore Londone įsikūrusiame fondų valdyme „Arrow Global“, o 2022 metais prisijungė prie priežiūros, audito ir rizikos bei paskyrimų komisijos „Morgan Stanley Europe“.

Jos laikotarpis, kaip finansų ministrės, buvo intensyvaus taupymo ir reformų laikas, kai Portugalija buvo priversta įgyvendinti skausmingą reformų programą. Ji sulaukė kritikos dėl bankų gelbėjimo, tuo metu pabloginus viešųjų paslaugų, tokių kaip sveikatos apsauga ir švietimas, kokybę.

Įdomu tai, kad nuo devynerių metų Albuquerque gyveno Mozambike šešerius metus, nes jos tėvas dirbo prie Cahora Bassa užtvankos. Ji vėliau apibūdino šią patirtį kaip svarbią, formavusią jos kovotojos dvasią, nes ji atsisakė priimti individualių laisvių apribojimus ir atsisakė dainuoti nacionalinį himną.

Marta Kos. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Marta Kos. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Plėtra pavedama slovėnei Martai Kos

Marta Kos yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už plėtrą, pareigas. Ji studijavo žurnalistiką Liublianos universitete.

Kos yra patyrusi diplomatė, tarnavusi Slovėnijos ambasadore Vokietijoje, Šveicarijoje, Lichtenšteine ir Latvijoje. Prieš tai ji dirbo žurnaliste, buvo „Deutsche Welle“ ir Slovėnijos transliuotojo korespondentė, taip pat dirbo vyriausybės atstove spaudai. Be to, ji dirbo Slovėnijos prekybos rūmuose pardavimų srityje ir buvo konsultante Briuselyje veikiančioje konsultacijų įmonėje „Kreab“. 2022 metais ji trumpai buvo užsienio politikos patarėja ir kandidato į prezidentus atstovė liberalioje „Laisvės judėjimo“ partijoje.

Kos kandidatūra į plėtros portfelį buvo pasiūlyta po to, kai Slovėnija nusprendė pakeisti pirminį kandidatą – vyrą – ir pateikė moters kandidatūrą, kas sukėlė tam tikrą sumaištį šalies viduje ir Europos Parlamente. Šis žingsnis buvo interpretuotas kaip pastanga pasiekti lyčių pusiausvyrą. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė esanti „įsitikinusi“, kad šis procesas baigsis sėkmingai, nors Slovėnija tuo metu dar nebuvo oficialiai pasiūliusi kandidato. Į šį portfelį anksčiau pretendavo ir Lietuvos atstovas Andrius Kubilius.

Pasak Slovėnijos žiniasklaidos, „Laisvės judėjimo“ partijos lyderis siūlė Kos vadovauti partijos kandidatų sąrašui Europos Parlamento rinkimuose, tačiau ji atsisakė.

Įdomu tai, kad Marta Kos savo karjeros pradžioje buvo plaukimo čempionė ir rekordininkė.

Jessika Roswall. Europos komisijos ekrano nuotrauka
Jessika Roswall. Europos komisijos ekrano nuotrauka

Aplinką, atsparumą vandens ištekliams ir konkurencingą žiedinę ekonomiką patikėtų švedei Jessikai Roswall

Jessika Roswall yra siūloma užimti Europos Komisijos komisaro, atsakingo už aplinką, atsparumą vandens ištekliams ir konkurencingą žiedinę ekonomiką, pareigas. Ji turi teisės magistro laipsnį iš Upsalos universiteto.

Roswall pirmą kartą buvo išrinkta Švedijos parlamento nare 2010 metais, atstovaudama „Moderatai“ partijai ir dirbo mokesčių komitete. Ji taip pat dirbo su vartotojų politikos klausimais ir buvo Vartotojų agentūros skaidrumo tarybos narė. 2022 metais ji tapo Švedijos ES reikalų ministre ir šias pareigas ėjo iki paskelbimo apie jos nominaciją į Europos Komisiją.

Roswall aktyviai palaiko ES karinę pagalbą Ukrainai po 2022 metų invazijos ir dalyvavo derybose dėl Švedijos stojimo į NATO.

Įdomu tai, kad Roswall yra entuziastinga slidininkė ir dalyvavo Šiaurės šalių parlamentų čempionatuose slidinėjimo varžybose.

Į eurokomisarų postus būtų skiriamos 11 moterų ir 16 vyrų.