Austrija paskelbė karantiną nepasiskiepijusiems

Pasaulis, ŠiandienNežinomas Autorius
Vienna0101
Kalėdinis laikotarpis nepasiskiepijusiems austrams neramus – politikai jiems uždraudė be svarbios priežasties palikti namus. Alisos Anton/Unsplash nuotrauka

Austrijos valdžia, kasdien raginusi gyventojus skiepytis, įpyko ir beveik du milijonus šalies gyventojų, kurie nėra pasiskiepiję, nuo šiandien iki mažiausiai Naujųjų metų uždaro namuose.

„Nelengva širdimi žengiame šį žingsnį. Bet, deja, tai būtina“, – šį rytą spaudos konferencijoje sakė Austrijos kancleris Alexanderis Schallenbergas. Nepasiskiepiję žmonės nuo šiol iš namų išeiti galės tik į darbą, nusipirkti maisto, nuvykti pas gydytoją ar dėl kokios nors kitos itin svarbios priežasties.

Pilnai pasiskiepiję (pagal dabartinius reikalavimus – gavę ne mažiau kaip dvi skiepų dozes) yra maždaug 65% Austrijos gyventojų. Šis rodiklis yra vienas mažiausių Vakarų Europoje ir A. Schallenbergo vertinimu – „gėdingai žemas“. Per pastarąją savaitę šalyje nustatyta maždaug 800 COVID-19 atvejų 100.000 gyventojų. Tai vienas didžiausių rodiklių žemyne. Palyginus su kitais žemynais, Europa apskritai vėl tampa ligos židiniu. Ribojimus vėl įveda netgi Jungtinė Karalystė, dar visai neseniai džiūgavusi, kad pirmoji Europoje nugalėjo pandemiją.

Ribojimai negalios jaunesniems nei 12 metų vaikams ir kol kas – COVID-19 persirgusiems žmonėms (visgi dėl šių likimo vėl bus svarstoma po dviejų savaičių). 

Nujausdami artėjančius pokyčius šeštadienį ir sekmadienį prie Austrijos vyriausybės pastato Vienoje protestavo tūkstančiai žmonių. Rankose jie laikė plakatus, skelbiančius „Mūsų kūnas, mūsų laisvė spręsti“. Protestų dalyviai įsitikinę, kad ribojimai nepasiskiepijusiems visiškai prasilenkia su šalies konstitucija ir tikino, kad jei reikės, savo teises gins ir kitais būdais. Austrijos Laisvės partija, taip pat nepritarianti ribojimams, praėjusią savaitę teigė, kad tokiu būdu politikai dalį visuomenės narių paverčia „antrarūšiais“.

Tačiau šiandien į posėdį susirinkę politikai į protestuotojus tik numojo ranka. Kaip ir Lietuvoje, juos palaiko ir vadinamieji „ekspertai“.

Pavyzdžiui, Vienos medicinos universiteto profesorė Eva Schernhammer spaudos konferencijoje tvirtino, kad griežtos priemonės būtinos, nes ligoninių intensyviosios slaugos skyriai sparčiai pildosi. „Paskaičiuota, kad per dvi savaites pasieksime ribą“, – teigė ji. Pasak jos, tikimasi, jog kai nepasiskiepiję žmonės nustos lankytis maitinimo įstaigose, kino teatruose, grožio salonuose, liga nustos plisti.

„Taip, mes iš tikrųjų pasakėme trečdaliui gyventojų, kad nuo šiandien išeiti iš namų galės tik dėl itin svarbių priežasčių, – kalbėjo A. Schallenbergas. – Tai iki minimumo sumažins kontaktus tarp skiepytų ir neskiepytų.”

Nuo šiandien viešose vietose patruliuos padidintos policijos pajėgos ir pažeidusiems taisykles skirs 500 eurų baudą, tiems, kas priešinsis pareigūnams – 1450 eurų baudą, o grupėms, „susimokiusioms“ kartu nesilaikyti taisyklių, gresia net 30.000 eurų bauda.

Vyriausybė džiaugėsi, kad prie vakcinacijos centrų šįryt nusidriekė ilgos eilės. 

Naujus ribojimus dar šį mėnesį planuoja įvesti ir Vokietija. Jos vyriausybė taip pat šią savaitę planuoja specialų susitikimą, kuriame nuspręs kokie jie bus ir nuo kada įsigalios. Vokietijoje dvi dozes skiepų yra gavę kiek daugiau nei 67% gyventojų. Kad artimiausiu metu bus įvesti ribojimai, jau kalba ir Nyderlandai. Šioje šalyje dvejomis dozėmis pasiskiepyję yra net 84% gyventojų. Šiuo metu daugelyje Europos šalių jau skiepijama trečiąja doze.