- „Telia“ darbuotojas Mykolas tapo Marija: dėl LGBTQ+ klausimų nuspręsta rengti net vidinius mokymus
- Nacionalinis transliuotojas LRT transliavo „pasididžiavimo mėnesiui“ skirtas eitynes
- Pradžią telekomunikacijų bendrovėms davė „Bitė Lietuva“
- Homoseksualūs santykiai žalingi sveikatai
„Telia“ darbuotojas Mykolas tapo Marija: dėl LGBTQ+ klausimų nuspręsta rengti net vidinius mokymus
Birželį, kada LGBTQ+ bendruomenė kasmet švenčia savo „pasididžiavimo mėnesį“, viena įmonė po kitos Lietuvoje pradeda atsiskleisti. Prieš kelias savaites naujus standartus homoseksualius santykius propaguojantiems darbuotojams nustačiusią „Rimi“ perspjovė telekomunikacijų bendrovė „Telia“, nusprendusi savo darbuotojams net surengti vidinius mokymus LGBTQ+ klausimais.
„Telia“ skelbia, kad josios vertybių pagrindas yra „įteisintas žmonių ryšys ir pagarba kiekvieno asmens teisėms“. Be visa ko, bendrovė didžiuojasi, kad neva didžiausia Švedijos profesinė sąjunga „Unionen“ ją pripažino kaip draugiškiausią darbdavį LGBTQ+ bendruomenei[1].
Ryšio paslaugas Lietuvoje teikianti įmonė bendradarbiauja ir su pačios LGBTQ+ bendruomenės atstovais, siekiant bendrovėje dirbantiems ir lytį pakeitusiems asmenims suteikti dar didesnes teises nei kitiems darbuotojams, kai kolega Mykolas staiga tapo Marija.
„Kai mūsų kolegė Marija pradėjo dirbti bendrovėje „Telia“, jos vardas buvo kitas. Kaip ir kita buvo jos lytis. Tačiau mes padarėme viską, kad dėl šio pokyčio kolektyve ji galėtų jaustis saugiai.“ – skelbė „Telia“[2].
Taigi, pateikiame atsakymą, kaip teisingai padėti Marija tapusiam darbuotojui Mykolui: taigi, dar garsiau apie tai kalbėti su žiniasklaida! Kad lytį nusprendusį pakeisti asmenį išties reikėtų gelbėti nuo perdėto dėmesio (o bendrovę – nuo garsios reklamos).
Nacionalinis transliuotojas LRT transliavo „pasididžiavimo mėnesiui“ skirtas eitynes
Nacionalinis interesas – kuo spalvotesnis LRT turinys. Vietoje kokybiško ir intelektualaus turinio, visuomenei numetamas spalvingas kaulas – birželio 8 dieną buvo transliuojamos už homoseksualius santykius pasisakančios minios eitynės, organizuotos Lietuvos gėjų lygos (LGL).
Tą pačią dieną pasirodo ir „netikėtas“ agitacinis interviu su Violeta, kuri gyvena su savo tos pačios lyties partnere. O Violetą esą palaiko net 80-metė jos močiutė.
Įdomu tik tai, kodėl nacionaliniam transliuotojui neįdomūs kiti Lietuvoje vykstantys kultūros, meno renginiai, o odė buvo skirta būtent spalvotajam paradui?
Ta proga LRT savo skaitytojams buvo surengęs ir apklausą, kurioje teiravosi, ar šie planuoja dalyvauti LGBTQ+ eitynėse. Pasisakantys „taip“ turėjo žymėti nustebusį veiduką, „ne“ – verkiantį.
Galiausiai paaiškėjo, kad net LRT skaitytojų tarpe nebuvo pakankamai dalyvausiančių – mat dalyvauti ketino tik 47, kai tuo tarpu „ne“ spaudė 80-imt.
Pradžią telekomunikacijų bendrovėms davė „Bitė Lietuva“
„Bitė Lietuva“ dar pernai metais viešai skelbė įmonės viduje „įteisinusi“ partnerystę, nors dauguma Lietuvos gyventojų jai vis dar nepritaria. Kitaip tariant, bendrovė nusprendė skirti papildomas naudas visas šeimos formas propaguojantiems darbuotojams, kurias anksčiau gaudavusios tik susituokusios poros[3].
Taigi, viena iš naudų – tai mamadieniai bei tėvadieniai tiems partneriams, kurie kartu augina vieno iš partnerio vaiką ir dalyvauja jo auklėjime. Nuspręsta netgi įmonės lėšomis apmokėti pirmąjį mėnesį gimus vaikui ar jį įsivaikinus taip, kaip mokėtų „Sodra“.
Tačiau neapsigaukite: tai reiškia, kad „Bitė Lietuva“ dega žalią šviesą ir vienalytėms poroms, auginančioms vaikus ir netgi skatiną tą daryti, nors dar kartą primename, kad vienos lyties santykiams Lietuvos gyventojai taria „ne“[4].
Panašios politikos neseniai ėmėsi prekybos tinklas „Rimi Lietuva“, nusprendęs jame dirbančioms nesusituokusioms poroms (ir vienalytėms) suteikti tokias pačias teises.
Belieka tikėtis, kad greitu metu LGBTQ+ save priskiriantys asmenys gaus didesnius atlyginimus nei „paprasti“ darbuotojai. Arba dar geriau – tokie verslai sumanys prisidėti ir prie lyties keitimo procedūrų.
Homoseksualūs santykiai žalingi sveikatai
2022 metais, pasibaigus COVID-19 pandemijai, pasaulis sulaikęs kvapą stebėjo, kaip ateina naujoji, tuomet gavusi beždžionių raupų pavadinimą, pandemijos banga. Nepaisant to, kad koronavirusui pažaboti buvo skubiai pristatytos neištirtos vakcinos, nustačius, kad ši raupų rūšis išplito dėl vyrų santykių su vyrais, nebuvo masiškai siūloma tokius lytinius santykius nutraukti.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) skelbė, kad ŽIV didžiąja dalimi plinta tarp homoseksualiais santykiais užsiimančių vyrų. Nors, kaip skelbiama, laikotarpiu nuo 2015 iki 2019 metų Valstijose užsikrėtusių ŽIV gėjų ir biseksualių vyrų skaičius sumažėjo nuo 26 900 iki 24 500, 2019 m. gėjai ir biseksualūs vyrai sudarė net 70 proc. visų beveik 35 tūkst. naujų ŽIV infekcijų JAV[5].
Be visa ko, 2021 metais pasirodę tyrimo rezultatai atskleidė, kad LGBTQ+ bendruomenei save priskiriantys asmenys turi daugiau nei dvigubai didesnę tikimybę turėti psichikos sutrikimus nei heteroseksualūs asmenys[6]. Jie taip pat dažniau vartoja alkoholį bei rūko.