- Silpni, lūžinėjantys nagai perspėja apie baltymų ir geležies trūkumą
- Akių vokų trūkčiojimas išduoda apie magnio trūkumą
- Sąnarių traškėjimas ir skausmas perspėja apie kalcio bei vitamino D trūkumą
- Anksti žilstantys plaukai gali būti vitamino B12 trūkumo pasekmė
- Lengvai ir dažnai atsirandančios mėlynės perspėja apie vitamino C trūkumą
Silpni, lūžinėjantys nagai perspėja apie baltymų ir geležies trūkumą
Daugelis žmonių net nesusimąsto, jog jų mityba gali būti nepilnavertė, o organizme gali trūkti svarbių mikroelementų. Naujausi tyrimai rodo, kad apie pusė pasaulio gyventojų negauna reikiamo vitaminų ir mikroelementų kiekio, o tai gali sukelti įvairias sveikatos problemas. Tad siūlome atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę ir įsidėmėti kelis aiškius kūno signalus, kurie išduoda apie galimą mikroelementų trūkumą organizme[1].
Silpni, lūžinėjantys nagai gali būti vienas pirmųjų ženklų, kad organizmui trūksta baltymų, geležies ar kitų būtinųjų maistinių medžiagų. Nagai yra sudaryti iš keratino – baltymo, kurio pakankamas kiekis užtikrina jų tvirtumą ir elastingumą. Jei organizmas negauna pakankamai baltymų, nagai tampa trapūs ir greičiau lūžta.
Kasdien suaugusiam žmogui reikėtų suvartoti apie 0,8 gramo baltymų kiekvienam kilogramui kūno svorio. Tai reiškia, kad 70 kg sveriantis žmogus turėtų per dieną suvartoti apie 56 gramus baltymų[2]. Tiesa, tėra rekomendacijos, todėl kiekvienu atveju geriausia pasitarti su gydytoju ar mitybos specialistu.
Maisto šaltiniai, kuriuose gausu baltymų, yra liesa mėsa, žuvis, kiaušiniai, ankštinės daržovės, riešutai ir sėklos.
Taip pat trapūs nagai gali būti geležies trūkumo požymis. Geležis yra būtina deguonies pernešimui į audinius ir ląsteles, nes ji yra pagrindinis hemoglobino komponentas. Geležies trūkumas organizme gali lemti ne tik nagų lūžinėjimą, bet ir sukelti anemiją, nuovargį bei silpnumą. Beje, geležies trūkumas yra gan dažna problema, tad svarbu atkreipti dėmesį, ar nesate vienas iš tų, kuriems trūksta šio svarbaus komponento.
Vyrams per dieną rekomenduojama vartoti apie 8 mg geležies, o moterims – 18 mg, nes menstruacijos didina jos poreikį[3]. Be to, jei moteris yra nėščia, jai reikia dar daugiau geležies.
Akių vokų trūkčiojimas išduoda apie magnio trūkumą
Akių vokų arba kitų kūno dalių (tiksliau raumenų) trūkčiojimai gali signalizuoti apie magnio trūkumą organizme. Magnis yra itin svarbus nervų ir raumenų sistemoms, nes jis kontroliuoja nervinių signalų perdavimą ir raumenų atsipalaidavimą. Jei trūksta magnio, raumenys gali pradėti trūkčioti arba spazmuoti.
Pagal rekomendacijas vyrams per dieną reikėtų suvartoti apie 420 mg magnio, o moterims – apie 320 mg. Tokie kiekiai padeda palaikyti sveiką nervų sistemą ir išvengti nemalonių simptomų.
Magnio gausu špinatuose, migdoluose, anakardžiuose, avokaduose ir riešutuose. Esant magnio trūkumui, galima naudoti papildus, tačiau rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, nes per didelis magnio kiekis gali sukelti viduriavimą bei kitų virškinimo problemų. Apskritai, vitaminų perdozavimas gali būti toks pats pavojingas kaip ir jų trūkumas.
Sąnarių traškėjimas ir skausmas perspėja apie kalcio bei vitamino D trūkumą
Sąnarių girgždėjimas, traškėjimas ar skausmas gali būti vitamino D ir kalcio trūkumo ženklas. Vitaminas D yra gyvybiškai svarbus kalcio pasisavinimui organizme. Dėl vitamino D ir kalcio trūkumo gali pradėti skaudėti sąnarius, susilpnėti kaulai, o tai gali sukelti osteoporozę ir kitas kaulų bei sąnarių ligas.
Dauguma žmonių vitamino D gauna iš saulės spindulių, tačiau, atsižvelgiant į oro sąlygas ir gyvenimo būdą, kai kuriems asmenims reikia vartoti vitamino D papildus. Ypač dažnai vitamino D trūkumas pastebimas šaltesniuose kraštuose, kur žmonės mažiau būna saulėje, tad tai yra gan dažna problema Lietuvoje.
Rekomenduojama kasdienė vitamino D dozė suaugusiam asmeniui yra apie 600–800 IU, tačiau esant vitamino trūkumui ar gyvenant mažiau saulėtose vietose, šį kiekį galima padidinti. Tiesa, tą reikėtų daryti tik pasitarus su gydytoju.
Vitamino D gausu riebiose žuvyse (pvz., lašišoje, skumbrėje), kiaušinių tryniuose, kai kuriuose grybuose. O kalcio šaltiniai – pieno produktai ir žalios lapinės daržovės, tokios kaip brokoliai ir špinatai.
Anksti žilstantys plaukai gali būti vitamino B12 trūkumo pasekmė
Plaukų spalva dažniausiai yra paveldima, tačiau ankstyvas žilimas gali rodyti B12 vitamino trūkumą. Vitaminas B12 yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir užtikrina, kad ląstelės būtų aprūpintos pakankamu deguonies kiekiu. Vitamino B12 trūkumas ne tik paveikia plaukų spalvą, bet ir gali sukelti nuovargį, atminties problemas ir pastebimai mažesnį energijos lygį.
Vitamino B12 trūkumas ypač būdingas veganams ir vegetarams, nes daugiausia šis vitaminas randamas gyvūninės kilmės produktuose: mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose ir pieno produktuose.
Suaugusiems žmonėms rekomenduojama suvartoti apie 2,4 mcg vitamino B12 per dieną.
Lengvai ir dažnai atsirandančios mėlynės perspėja apie vitamino C trūkumą
Dažnos, lengvai atsirandančios mėlynės gali būti susijusios su vitamino C trūkumu. Šis vitaminas būtinas kolageno sintezei, kuri padeda stiprinti kraujagyslių sieneles ir mažina jų trapumą. Be pakankamo vitamino C kiekio, kraujagyslės tampa silpnesnės, ir dėl to net nedidelis smūgis gali sukelti mėlynę.
Rekomenduojama kasdienė vitamino C dozė yra apie 75 mg moterims ir 90 mg vyrams[4]. Jo gausu citrusiniuose vaisiuose, paprikose, brokoliuose, braškėse ir kiviuose.
Tyrimai rodo, kad maždaug 5–10 % suaugusiųjų trūksta vitamino C, o tai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, pavyzdžiui, sumažėjusį imunitetą ir lėtesnį žaizdų gijimą.