Suprasti akimirksniu
  • JAV atidžiai stebi į rusų atvykimą Nigerije
  • JAV apie dalies karių išvedimą iš Nigerio ir Čado paskelbė balandį
  • Amerikai nesiseka ne tik Azijoje, bet ir Afrikoje?
  • Nigeryje įsikurs iš buvusių „Wagner“ narių sudarytas „Afrikos korpusas“
Šaltiniai
Kariuomenė
Rusija vis sėkmingiau įsitvirtinta Afrikoje, asociatyvi Eltos nuotrauka

JAV atidžiai stebi į rusų atvykimą Nigerije

Pentagono vadovas Loidas Ostinas (Lloyd Austin) prieš porą dienų pakomentavo rusų karių atvykimą į JAV priklausančią karinę bazę Nigeryje. Pasak jo, Jungtinės Valstijos atidžiai stebi situaciją, tačiau jam tokia kaimynystė netrukdo.[1]

„Rusai įsikūrė atskirame komplekse. Jie negali pasiekti JAV karių ar mūsų technikos. Aš visada daug dėmesio skyriau mūsų pajėgų saugumui ir apsaugai. Šiuo metu jokių, su saugumu susijusių problemų aš nematau“, - teigė jis.

Agentūra „Reuters“ praėjusią savaitę pranešė, kad Rusijos ginkluotųjų pajėgų kariai įsikūrė šalia JAV karių, jų užimamoje karinėje bazėje 101. Tai susiję su Nigerio valdžios reikalavimu, kad visi amerikiečių kariai paliktų šalies teritoriją.

Nepaisant to, kad rusai naudojasi atskiru angaru, karinės aviacijos bazės teritorija nėra didelė, todėl abiejų šalių kariai atsidūrė ypač arti vienas kito. Ir tai vyksta vis labiau augančios įtampos tarp Maskvos ir Vašingtono, kurią skatina nesibaigiantis konfliktas Ukrainoje, fone.

Agentūros šaltinis Pentagone situaciją įvardino kaip „nelabai gerą, bet trumpalaikėje perspektyvoje suvaldomą“. Pasak žiniasklaidos, JAV leido Nigerio valdžiai suprasti, kad jos kariai negali būti vienoje bazėje kartu su rusais.

JAV apie dalies karių išvedimą iš Nigerio ir Čado paskelbė balandį

Balandžio pabaigoje oficialus Pentagono atstovas Patrikas Raideris (Patrick S. Ryder) pranešė, kad JAV iš Nigerio ir Čado išves didesnę karių dalį. Jis šį sprendimą pavadino laikinu žingsniu, žengtu, kol vyksta bendradarbiavimo saugumo sferoje situacijos pervertinimas.[2]

Žinoma, kad Nigeryje yra dislokuota 1000 amerikiečių karių, Čade – 100. Vakarų žiniasklaidos nuomone, Afrikos šalys amerikiečių karius išprašo spaudžiamos Rusijos, kuri sėkmingai gerina santykius su visu Juoduoju žemynu.

„Dalies šalių Vyriausybės šiuo metu yra takoskyroje, kadangi Maskva regione skleidžia savo naratyvą. Tai – pietinis NATO sparnas. Mus būtina išsaugoti galimybę daryti poveikį visame Magribe, pradedant Maroku ir baigiant Libija“, - teigė JAV karinių pajėgų Afrikoje vadovas Maiklas Lenglis (Michael Langley ).

Amerikai nesiseka ne tik Azijoje, bet ir Afrikoje?

Tik tik pasitraukus iš „demokratizuoto“ Afganistano, prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracija pripažino, kad patyrė nesėkmę ir Afrikos politikoje. Po nesėkmingų Vašingtono bandymų sukelti šalyse perversmus ar pasukti jas demokratinių rinkimų kryptimi, jų vadovai nusprendė pasirinkti Maskvos draugystę.[3]

Amerikiečių valdininkų vertinimu, Afrikos šalių lyderiai yra įsitikinę, kad Rusija pajėgs jiems padėti stiprinant saugumo sferą, o ko taip ir nepavyko pasiekti JAV.

Nigeryje įsikurs iš buvusių „Wagner“ narių sudarytas „Afrikos korpusas“

Sausį agentūros „Bloomberg“ šaltiniai teigė, kad Nigeryje gali įsikurti rusų „Afrikos korpusas“, kurį turėjo sudaryti naujokai ir buvusios privačios kariuomenės „Wagner“ kovotojai. Iš viso penkiose šalyse – Burkina Fasoje, Libijoje, Malyje, CAR ir Nigeryje planuota įkurdinti apie 20 tūkst. karių.[4]

Balandį į Nigerį atvyko rusų specialistai, esą turėję apmokyti vietinius kariškius kaip kovoti su terorizmu. „Afrikos korpusas“ mėgins sustiprinti draugiškus santykius ir padėti Nigeriui apmokyti karius“, - patikslino vienas iš atvykusiųjų.