Už kelio eismo ženklų nepaisymą – bauda iki 90 eurų
Seime gimsta naujas pasiūlymas, kad vairuotojams, nematantiems kelio ženklų ir pažeidžiantiems kelių eismo taisykles, baudas galėtų skirti ne tik kelių policijos pareigūnai, bet tokia atsakomybė galėtų tekti ir savivaldybių pareigūnams.
Spalio 13 d. grupė parlamentarų užregistravo Administracinių nusižengimo kodekso (ANK) pataisas, pagal kurias ANK būtų papildytas dar viena nuostata[1]:
„Kelių eismo taisyklių reikalavimų pažeidimas, susijęs su kelio ženklais: „Įvažiuoti draudžiama“, „Eismas draudžiamas“, „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“, „Krovininių automobilių eismas draudžiamas“, „Motociklų eismas draudžiamas“, „Traktorių eismas draudžiamas“, „Važiuoti su priekabomis draudžiama“, „Ribota masė“, užtraukia baudą vairuotojams nuo 30 iki 90 eurų“.
Tokie pakeitimai argumentuojami 2024 m. pradžios Marijampolės savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus surinktais duomenimis – naudojant vaizdo kamerų tinklą esą jau buvo užfiksuota daugiau kaip 1,5 tūkst. atvejų, kai galimai buvo pažeistos KET.
Visa našta tenka policijos pareigūnams – šie neturi reikiamų pajėgumų aprėpti visko
Pagal dabar galiojančią tvarką ANK nenumato savivaldybių administracijų pareigūnams teisės pradėti administracinių nusižengimų teiseną dėl minėtų pažeidimų, todėl visa savivaldybės surinkta informacija turi būti perduodama policijai. O štai policijos pareigūnai neturi tiek pajėgumų greitai išnagrinėti visų atvejų.
„Ir dabar yra matomas pareigūnų trūkumas, bandoma krūvį sumažinti naudojant kameras, radarus ar kitas pagalbines priemones. Kalbant apie numatomus pakeitimus, siūlyčiau ir kitą idėją – ne tik leisti savivaldybių pareigūnams paskirti baudas už įstatymo projekte numatomus KET pažeidimus, bet ir suteikti šansą, įveiklinti žmones, pavyzdžiui, tiems, kurie turi negalią, nėra mobilūs, tačiau gali dirbti prie kompiuterio.
Kiek žinau, nors sankryžose ar kitose vietose įrengtų kamerų yra tikrai labai daug, tačiau jas mažai kas stebi. O jei vaizdas būtų stebimas tiesioginiu būdu, tikėtina, sumažėtų ir piktybinių pažeidėjų“, – siūlė vairavimo instruktorė Olga Židovlenkova.
Jai antrino ir kitas vairavimo instruktorius Artūras Pakėnas, teigęs, kad štai Amerikoje dėl nepakankamo pareigūnų kiekio jau yra šerifo pavaduotojai, kuriais gali būti visi aktyvūs piliečiai, kurie netgi patys gali ir suimti asmenį, jei tik įtaria, jog jis veikia prieš visuomenę.

Netrukus vairuotojų ES laukia daugiau pokyčių
Tuo tarpu jau netrukus vairuotojus palies pokyčiai visoje ES. Europos Sąjunga imasi naujų priemonių kelių eismo saugumui gerinti. Nuo šiol prie automobilio vairo galės sėsti ir 17-mečiai, tačiau tik lydimi patyrusio vairuotojo.
Visi pradedantieji vairuotojai turės dvejų metų bandomąjį laikotarpį, per kurį taikomos griežtesnės taisyklės ir didesnės baudos už pažeidimus. Profesionalams taip pat numatyti pokyčiai – sunkvežimius bus galima vairuoti nuo 18 metų, autobusus – nuo 21. Vyresni nei 65 metų vairuotojai bus dažniau tikrinami.
Atnaujinami ir vairavimo egzaminai – daugiau dėmesio bus skiriama aklųjų zonų pavojams, mobiliųjų telefonų naudojimui bei pėsčiųjų ir dviratininkų saugumui. Vairuotojų pažymėjimai taps skaitmeniniai ir bus pasiekiami telefone, tačiau išliks galimybė gauti fizinę kortelę.
ES šalys turės keistis informacija apie vairuotojų teisių apribojimus, kad būtų išvengta atsakomybės vengimo. Naujosios taisyklės įsigalios per trejus metus ir yra dalis 2023 m. Europos Komisijos plano, siekiančio iki 2050 m. sumažinti žūčių keliuose skaičių iki nulio.