5G stoja skersai kelio „Starlink“
Milijardieriaus Elono Musko įkurta astronautikos kompanija „SpaceX“ įspėja, kad jos plačiajuosčio ryšio tinklas „Starlink“ gali tapti neprieinamas daugumai amerikiečių, jei šalyje bus patvirtintas siūlymas 12 GHz dažnių juostą naudoti antžeminiam 5G ryšiui.
JAV įsikūręs palydovinio transliavimo operatorius „Dish Network“ siekia gauti leidimą teikti didelės galios judriojo ryšio paslaugą 12 GHz dažnių juostoje, kuri yra Ku dažnių juostos spektro, kurį „Starlink“, „OneWeb“ ir kiti palydovinio ryšio operatoriai naudoja ryšiui su vartotojų galiniais įrenginiais, dalis.
Laiške, kuris buvo pateiktas Federalinei ryšių komisijai, „SpaceX“ teigė, kad jos Las Vegase atlikti bandymai rodo, jog siūlomas tinklas „Starlink“ naudotojams daugiau nei 77 proc. atvejų sukeltų „žalingus trukdžius“.
„SpaceX“ „Starlink“ turi daugiau nei 400 000 naudotojų, tačiau pasak E. Musko, ryšio teikimas yra nuostolingas. Nepaisant to, „Starlink“ yra laikomas svarbia inovacija.
Ryšys yra aktyvuotas Ukrainoje, Irane, sudarė sutartis su oro linijų bendrovėmis bei kruiziniais laineriais.
„Starlink“ įžvelgia riziką
5G įsigalėjimo JAV atveju „Starlink“ būtų priverstas visiškai nutraukti paslaugų teikimą daugiau nei 77 proc. atvejų.
Didelės galios antžeminis tinklas išmuštų iš vėžių visus, kurie naudojasi didelio jautrumo įranga, kurią turi naudoti palydovinio ryšio vartotojai, norėdami priimti signalus, atitinkančius tarptautinius palydovinio žemyninio perdavimo galios apribojimus.
Inžinerinių konsultacijų bendrovės „Savid“ atlikta analizė rodo, kad kurį laiką „SpaceX“ nepakankamai įvertino trukdžių tikimybę ir galimą žalą „Starlink“ paslaugoms[1].
Dėl šios klaidos, 5G ryšiui tapus labiau prieinamam, daug mažiau amerikiečių galės prisijungti prie naujos kartos palydovinių paslaugų.
Remiantis pačios „SpaceX“ atliktu tyrimu, 5G ryšio paslaugos trukdžiai 12 GHz dažnių juostoje netrukdomomis sąlygomis siektų daugiau nei 13 mylių nuo makro bazinės stoties ir būtų neišvengiamai žalingi „Starlink“.
Įvertinus šią grėsmę, „SpaceX“ ragina JAV Federalinės komunikacijos komisiją atmesti televizijos tiekėjo „Dish Network“ 12 GHz 5G ryšio pasiūlymą ir ištirti, ar anksčiau reguliavimo institucijai pateikti tiekėjo techniniai tyrimai nebuvo tyčia klaidinantys.
Savo ruožtu „Dish Network“ atstovė spaudai Meredith Diers teigia, kad bendrovės inžinieriai ekspertai vertina „SpaceX“ pareiškime pateiktus teiginius, bet plačiau juos komentuoti atsisakė[2].
„Dish Network“savo 5G planams įgyvendinti sukaupė dažnių ir kitose spektro juostose. Birželio 15 d. bendrovė pranešė, kad komercines 5G paslaugas pradėjo teikti jau daugiau kaip 100 Jungtinių Valstijų miestų, t. y. maždaug 20 proc. JAV gyventojų.
Tuo tarpu dauguma JAV teritorijų, kuriose šiuo metu galima užsisakyti „Starlink“ paslaugas, yra į vakarus nuo Misisipės upės ir neapsiriboja vien miestais, kuriuose veikia „Dish Network“ 5G.
5G kelia kibernetinio saugumo klausimų
Pastaruoju metu vis daugėja diskusijų apie potencialius 5G ryšio pavojus.
Nors dalis šio ryšio grėsmių, siejamų su sveikatos problemomis žmonėms yra vadinamos konspiracinėmis teorijomis ar pramanais, 5G potencialu abejoja ir technologijų bei kibernetikos ekspertai.
Šie akcentuoja, kad 5G, perduodantis daugybę duomenų trumpesniu atstumu nei 4G LTE, karu padeda užtikrinti ryšio signalų greitį ir nuoseklumą bei patį tinklą, tačiau vis dar stokoja kibernetinio saugumo garantų.
Ekspertai teigia, kad 5G kibernetinį saugumą reikia gerokai patobulinti, kad būtų išvengta didėjančios įsilaužimo rizikos. Kai kurios saugumo problemos kyla dėl paties tinklo, o kitos yra susijusios su prie 5G jungiamais įrenginiais. Tačiau abu aspektai kelia pavojų vartotojams, vyriausybėms ir įmonėms[3].
Kalbant apie 5G ir kibernetinį saugumą, pagrindiniai rūpesčiai yra siejami su decentralizuotu saugumu. Iki 5G tinkluose buvo mažiau aparatinės įrangos srauto sąlyčio taškų, todėl buvo lengviau atlikti saugumo patikrinimus ir priežiūrą.
5G dinaminės programinės įrangos pagrindu veikiančios sistemos turi kur kas daugiau duomenų srauto nukreipimo taškų. Norint užtikrinti visišką saugumą, visus juos reikia stebėti. Kadangi tai gali būti sudėtinga, bet kokios neapsaugotos sritys gali kelti pavojų kitoms tinklo dalims.
Be to, didesnis ryšio pralaidumas apkraus dabartinę saugumo stebėseną. Taigi išplėstinio 5G tinklo nauda gali pakenkti kibernetiniam saugumui. Didesnis greitis ir apimtis bus iššūkis saugumo komandoms kurti naujus grėsmių stabdymo metodus.
Svarbu atsižvelgti ir į tai, kad daugelis daiktų interneto įrenginių gaminami su nepakankamu saugumu. Ne visi gamintojai teikia pirmenybę kibernetiniam saugumui. Tuo tarpu pats 5G reiškia didesnį daiktų interneto naudingumą ir potencialą.
Kadangi daugiau prietaisų skatinama jungtis, milijardai prietaisų su skirtingu saugumu reiškia milijardus galimų pažeidimo taškų.